Агроном: Кизил - що це? Кизил: опис сортів, особливості вирощування, застосування, користь і шкода в 2019 році

 1. Загальна інформація
 2. Найпопулярніші сорти
 3. Як виростити кизил з кісточки?
 4. Як виростити з черешків і відводків?
 5. Догляд за чагарниками і обрізка
 6. Як і коли збирати ягоди?
 7. Харчова цінність
 8. З чим можна поєднувати кизил?
 9. Корисні властивості рослини
 10. Показання для застосування
 11. Чи можна застосовувати при вагітності?
 12. Шкода і протипоказання

Кизил - що це таке? І яку користь приносить рослина? Ці та багато інших питань часто задають люди, які вперше бачать ягоди. Ці плоди широко застосовується для лікування багатьох захворювань. Існує безліч рецептів використання кизилу.

Крім того, ягоди знайшли своє застосування в кулінарії. З них можна приготувати дуже смачне варення, чай, компот або джем. Варто відзначити, що кизил має певні протипоказання споживання, які обов'язково потрібно враховувати, щоб не нашкодити здоров'ю.

Загальна інформація

Кизил - що це? Йдеться про рослину. Чагарник набув широкого поширення в Азії і Європі. Всього в природі зустрічається 4 сорти цієї рослини, які відрізняються між собою зовнішнім виглядом плодів. Ягоди можуть мати найрізноманітніші відтінки червоного і відрізнятися своєю формою.

Одні сорти можуть мати грушоподібної форми, а інші - круглу або довгасту Одні сорти можуть мати грушоподібної форми, а інші - круглу або довгасту. Незалежно від сорту кизилу, ягоди його дуже корисні для здоров'я. Чагарник дуже добре пристосовується до будь-яких кліматичних умов, і тривалість життєвого циклу становить до 250 років.

Незважаючи на те, що плоди дозрівають тільки пізньої осені, цвітіння їх відбувається дуже рано. Зазвичай цвітіння починається ранньою весною, коли на кущах ще не з'явилися листя. Існує безліч різних рецептів приготування цих плодів.

Найпопулярніші сорти

Багато хто віддає перевагу вирощувати на своїй дачній ділянці кизил. Опис сортів допоможе визначитися з тим, який саме вид рослини найкраще посадити. Зараз вивели безліч садових форм, плоди яких важать приблизно 8 грамів. Збирати їх потрібно в міру дозрівання. Найпоширенішими сортами, широко застосовуються в дачному садівництві, вважаються такі, як:

 • «Вавіловец».
 • «Володимирський».
 • «Світлячок».
 • "Олена".
 • «Кораловий».
 • «Елегантний».

Сорт «Вавіловец» відноситься до ранніх, і дозріває в середині серпня. Його плоди досить великі, мають грушоподібної форми і важать 6-7,5г. Ягоди мають насичений червоний колір м'якоті, яка стає трохи світліше біля кісточки.

Сорт кизилу «Олена» відноситься до ранніх і дозрівати починає ще в середині серпня. При повному дозріванні ягоди мають насичений червоний колір, проте, на відміну від всіх інших сортів, не стають чорними.

Сорт «Володимирський» дозріває на початку вересня
Сорт «Володимирський» дозріває на початку вересня. Він самий урожайний і великоплідний. Плоди приблизно однакового розміру і мають масу 7,5г. Ягоди прикріплені дуже щільно.

Середньопізній сорт «Кораловий» дозріває до середини вересня, а потім починає обсипатися з дерев. Ягоди досить невеликі, мають вагу 3,5-4 г і округлу форму. Після повного дозрівання плоди стають дуже солодкими, з досить незвичайним і нехарактерним для кизилу присмаком, який дещо нагадує черешню.

Сорт кизилу «Світлячок» дозріває в кінці серпня. Плоди за розміром одні з найбільших, пляшкової форми з потовщеною шийкою. Вага їх становить приблизно 7-7,5 м

Сорт «Елегантний» починає дозрівати в першій половині серпня. Плоди його мають темно-зелену форму з тонкою шийкою. Маса ягід становить 4,5-5 м Дозрілі плоди мають червоно-чорне забарвлення.

Як виростити кизил з кісточки?

Для розмноження рослини часто використовуються кісточки кизилу, однак, можна це робити і вегетативним способом. Перед тим, як виростити чагарник за допомогою кісточки, потрібно правильно зібрати посадковий матеріал. Для посадки насіння кизилу потрібно збирати у міру дозрівання плодів. Потім їх потрібно впорядкувати, змішати з великим річковим піском і висадити пізньої осені чи ранньої весни наступного року.

Для більш успішної посадки і простого догляду, можна посадити кісточки кизилу відразу ж після їх збору. Висаджуються вони в землю на глибину до 5 сантиметрів. Іноді через тривалу невсхожесті може створитися враження, що насіння не зійде. Однак, це не так, найголовніше, забезпечувати регулярний полив і не допускати їх підсихання. Для більш швидкого проростання кісточок їх потрібно витримати протягом 3 днів у воді, розчині гашеного вапна або сірчаної кислоти.

Для нормального формування дерева кизилу, сіянці в місці посіву повинні перебувати протягом 1-2 року, а потім їх викопують і висаджують на грядки, попередньо трохи підрізавши наземну частину пагонів Для нормального формування дерева кизилу, сіянці в місці посіву повинні перебувати протягом 1-2 року, а потім їх викопують і висаджують на грядки, попередньо трохи підрізавши наземну частину пагонів. На цьому місці саджанці ростуть протягом 3 років, поки у них не зміцниться коренева система і стовбур. Потім проводиться висадка на постійне місце. Відстань між кущами при посадці має бути приблизно 60 см.

Періодично потрібно вносити під кущ мінеральні добрива в сухому вигляді і разом з поливом. Обов'язково періодично проводиться розпушування грунту, так як вона не повинна бути занадто щільною. Для збереження вологості грунту, проводиться мульчування. Вирощені таким чином чагарники можуть мати абсолютно будь-які плоди, так як вони схильні до перехресного запилення. Щоб виростити чагарники з материнськими характеристиками, розмноження потрібно проводити за допомогою живців.

Як виростити з черешків і відводків?

Посадка кизилу в Підмосков'ї в основному проводиться шляхом використання живців або відводків. Для цього нижні пагони навесні потрібно трохи відігнути, укласти в неглибокі ямки, присипати землею і полити. Вкорінені рослини на наступну весну потрібно відокремити від чагарнику і висадити на постійне місце.

Для розмноження живцями підходять пагони однорічних рослин. Крім того, щоб вони добре вкоренилися, потрібно їх висадити відразу ж після зрізу. Щоб дерево кизилу добре росло, в період укорінення живців обов'язково потрібно підтримувати грунт у вологому стані. Варто відзначити, що чагарник росте дуже повільно, але характеризується підвищеною посухостійкістю. Він практично не уражається шкідниками і хворобами і добре відчуває себе в півтіні. Дуже погано він росте на відкритих сонячних місцях, це також погіршує якість плодів. Для збору гарного врожаю, найкраще поруч посадити 2-3 різних сорти. Саджанці кизилу великоплідного можна висадити поруч з ранніми сортами, так як це допоможе домогтися більш швидкого дозрівання плодів.

Догляд за чагарниками і обрізка

Не потрібно забезпечувати спеціальні умови вирощування кизилу, так як ця рослина невибаглива. Все, що потрібно це:

 • полив;
 • розпушування грунту;
 • підгодівля;
 • обробка від хвороб і шкідників;
 • своєчасна обрізка.

У перший рік вирощування кизилу потрібні розпушування на глибину не більше 10 см і полив. В подальшому дуже важливо своєчасно видаляти пагони і зайву поросль. У плодоносних дерев потрібно проводити тільки санітарну обрізку, видаляючи зайві або хворі гілки.

Обрізка проводиться навесні для додання чагарнику декоративного виду і більш тривалого плодоношення Обрізка проводиться навесні для додання чагарнику декоративного виду і більш тривалого плодоношення. При проведенні обрізки потрібно залишати тільки ті частини рослини, які знаходяться в стадії розвитку. Всихають верхівки і стебла підрізають до здорової деревини. Старі пагони підлягають повній вирізки.

Як і коли збирати ягоди?

Багато хто хоче знати, кизил - що це, як правильно застосовувати цей засіб для отримання максимальної користі. Плоди готові до вживання, коли стануть яскраво-червоними. Сильно перестиглий кизил не придатний до споживання. Для збору плодів обов'язково повинна суха, хороша і сонячна погода. Не варто збирати кизил після дощу.

Зірвані плоди потрібно помістити в сухе місце, де вони повинні доспеть протягом 10 днів. За цей час продукт стане більш насиченого кольору, придбає приємний смак і аромат.

Харчова цінність

Користь і шкода кизилу ховаються в його складі, так як ягоди містять безліч різних речовин. Варто відзначити, що в плодах міститься багато води, завдяки чому, м'якоть завжди залишається соковитою. Ягоди багаті аскорбіновою кислотою і за змістом цього вітаміну значно перевершують чорну смородину. Завдяки такому складу, плоди допомагають нормалізувати імунну систему.

Свіжі і сушені ягоди містять безліч мінеральних речовин, необхідних для нормалізації процесів метаболізму Свіжі і сушені ягоди містять безліч мінеральних речовин, необхідних для нормалізації процесів метаболізму. Крім того, вони потрібні для забезпечення життєдіяльності всіх органів і тканин людини. Кизил містить безліч клітковини, необхідної для нормалізації травних процесів і очищення організму від токсичних речовин і шлаків.

З чим можна поєднувати кизил?

Потрібно знати не тільки, кизил що це таке, але і як правильно споживати плоди і з чим їх краще всього поєднувати. Споживати його можна з будь-якими ягодами, медом, яблуками. Плоди додають в м'ясні страви, добре гармонують вони з птахом, рибою. Можна використовувати його в якості приправи.

Кулінарна обробка дозволяє зберегти всі корисні якості свіжих ягід, а також їх чудовий смак і аромат.

Корисні властивості рослини

Існує певна користь і шкода кизилу, що обов'язково потрібно враховувати при вживанні цієї ягоди. Відвар плодів здавна застосовують для лікування кору, застуди, віспи, скарлатини. Свіжі ягоди споживають при недокрів'ї і хворобах шлунка, а відвар кори і листя - при туберкульозі.

Кизил допомагає зміцнити імунітет, тому, його поступово потрібно вводити в дитяче дієтичне харчування Кизил допомагає зміцнити імунітет, тому, його поступово потрібно вводити в дитяче дієтичне харчування. Сік свіжих ягід допомагає нормалізувати вміст цукру в крові. Корисні не тільки самі плоди, а й кісточки, з яких готують замінники чаю і кави.

Показання для застосування

Кизил допомагає не тільки зміцнити імунну систему, а й підвищити настрій і апетит. Це прекрасний профілактичний засіб, що формує стійкість до отрути. Жінкам це засіб допомагає зменшити менструальні болі, а також крововтрати під час пологів.

Вживання кизилу допоможе очистити печінку від токсичних речовин. Цей засіб допомагає підвищити потенцію у чоловіків і має сечогінний ефект. Ягоди широко застосовуються в косметології в якості очищувальних і тонізуючих шкіру масок. Настій з кісточок допоможе позбутися від лупи.

Чи можна застосовувати при вагітності?

Перед тим, як споживати кизил під час вагітності потрібно проконсультуватися з лікарем. Він розповість, в яких кількостях можна їсти цю ягоду. Вагітним протипоказано споживати ямайський кизил, так як ця ягода досить токсична і може принести шкоду плоду.

Кизил допоможе усунути жар під час вагітності і вважається хорошою альтернативою медикаментозних препаратів. Крім того, ця ягода допоможе забезпечити нормальний розвиток плода.

Шкода і протипоказання

Однак, незважаючи на те, що кизил дуже корисний, він має і певні протипоказання. Не варто його вживати при підвищеній кислотності, схильності до запорів, при загостренні виразки і гастриту.

Природний енергетик протипоказаний при безсонні і надмірної нервової збудливості Природний енергетик протипоказаний при безсонні і надмірної нервової збудливості. Небажано його споживати людям похилого віку. Крім того, заборонено їсти плоди при схильності до алергії.

джерело

Як виростити з черешків і відводків?
І яку користь приносить рослина?
Як виростити кизил з кісточки?
Як виростити з черешків і відводків?
Як і коли збирати ягоди?
З чим можна поєднувати кизил?
Чи можна застосовувати при вагітності?
Новости
Строим Баню своими руками
Прежде чем начинать строить баню своими руками нужно выбрать материал, из которого её будем строить. Самая теплая баня получается из камыша и глины. Баня из деревянных бревен или из кирпича также очень

Как построить баню дешево своими руками
Баня является излюбленным местом отдыха для многих. Ее самостоятельно можно соорудить на дачном участке или на территории собственного дома. Постройка такого строения – процесс довольно продолжительный

Баня своими руками: основные рекомендации
Любовь к бане у русского человека передается из поколения в поколение и уже заложена в самих генах. Многие из нас, будучи еще совсем детьми, парились в баньке со своими отцами и дедами, а, повзрослев,

Как правильно построить баню своими руками: инструкции, фото, видео и полезные советы
Каждый второй, а может быть и первый, мечтает о бане. Это место для отдыха, расслабления и очищения. И конечно, эпицентр оздоровления, источник целительной силы и энергии. Многие задумываются о том,

Русская баня своими руками – от проекта до отделки + Видео
1 Особенности русской бани В древности для знати строили "чистилище" русского духа из рубленого бревна. Считалось, что главной характерной чертой бани является легкий пар. Влажность в парной должна быть

Строим баню своими руками: варианты возведения
Итак, строим баню своими руками. Какие же именно работы делаются в первую очередь? Любое строительство необходимо начинать с фундамента. Для несложной конструкции бани, например из бруса, подойдет

Строим гараж из металлопрофиля своими руками + чертежи, фото и видео
Построить гараж из металлопрофиля своими руками под силу каждому домовладельцу. Вам не понадобятся специфические навыки. Достаточно изучить технологию и следовать её основным требованиям. Что такое

Как построить баню? Строительство бани от фундамента до крыши
Баня является неотъемлемой частью русского быта. И даже наш соотечественник, пронизанный духом современности, не откажется от хорошей возможности попариться в семейной бане, построенной своими руками

Как правильно построить русскую деревянную баню на даче: устройство, поэтапное строительство (фундамент, стены, полы, крыша, полок, парная), технология, постройка - строим баню своими руками (пошаговая инструкция, правила, советы, рекомендации, фото)
Как бы ни хвалили финские сауны, японские офуро и турецкие хамамы, но лучше русских бань ничего нет. Поэтому неудивительно, что многие владельцы загородных домов и дач хотят иметь свою баню. Часть из

Как построить баню своими руками правильно и быстро: щитовую, дешевую, фото и видео
  Постройка собственной бани на участке загородного дома, дело достаточно серьезное и хлопотное, поэтому подойти к этому вопросу нужно с полной ответственностью. В этой статье мы постараемся осветить