Як вибрати безпечну одяг, яка не шкодить природі і людині

  1. Про те, що виробництво бавовни завдає серйозної шкоди навколишньому середовищу, до недавніх пір майже...
  2. Що таке органічний хлопок, і чому він краще
  3. Як зрозуміти, що бавовна органічний
  4. Катерина Просвіркіна, керівник відділу зі зв'язків з громадськістю та пресою H & M Russia

Про те, що виробництво бавовни завдає серйозної шкоди навколишньому середовищу, до недавніх пір майже не говорили. Recycle вирішив розібратися, в чому різниця між органічним і звичайним бавовною і чому варто робити вибір на користь першого.

Бавовна - один з найпопулярніших матеріалів для виробництва одягу. У світі щорічно збирається близько 20 млн тонн бавовни, здатних покрити близько 40% світової потреби в натуральних волокнах. Всі достоїнства матеріали очевидні: тканини міцні, зносостійкі, володіють сильними теплозахисними характеристиками завдяки порожньому будовою волокна, а його пориста структура гарантує хороший повітрообмін. Іншими словами - ідеальний матеріал для людини. Але зовсім не ідеальна для природи.

Але зовсім не ідеальна для природи

Чим шкідливе виробництво звичайного бавовни

Надмірне споживання води

Для вироблення звичайного бавовни потрібна величезна кількість води. За даними Всесвітнього фонду дикої природи WWF, на виробництво одного кілограма сировини йде від 7000 до 29000 літрів води. Деякі експерти вважають, що саме непомірна експлуатація земель і води під вирощування бавовни стало основною причиною зникнення Аральського моря.

Використання шкідливих хімікатів

При виробництві бавовни в грунт йде величезна кількість різних хімічних речовин - пестицидів, інсектицидів, хімічних добрив, важких металів, хімічних барвників, відбілювачів і формальдегідів. Приблизно 10% всіх використовуваних в світі пестицидів і близько 25% всіх інсектицидів доводиться на посівні площі, зайняті бавовником. Обсяг використовуваних пестицидів і гербіцидів з кожним роком лише зростає, оскільки збільшується кількість стійких до них комах. При цьому хімічні речовини на бавовняних полях - ортофосфати, трифлуралін, токсафен, метамідофос і багато інших - є високотоксичними. Хімікати, що використовуються при переробці бавовни, забруднюють грунт, повітря і поверхневі води.

Генетично модифіковане насіння

За різними даними, сьогодні в світі 55% загального обсягу бавовни вирощується при використанні генетично модифікованого насіння, стійких до шкідників і гербіцидів. Створені на основі такого насіння рослини містять Cry-токсини або Bt-токсини (видоспецифічі білкові токсини), негативно впливають на деякі живі організми. Вважається, що генетично модіфірованние культури зменшують біологічне різноманіття.

Подальше відбілювання і фарбування

При обробці стандартного бавовняного волокна на більшості виробництв використовуються хлорні відбілювачі. В результаті виділяються токсичні побічні продукти, які потрапляють в навколишнє середовище. Також в разі фарбування волокна на звичайних виробництвах використовують технології, які надають шкідливу дію на самі волокна і структуру тканини, так як в фарбах містяться сірка і важкі метали.

Що таке органічний хлопок, і чому він краще

Маркування «100% Organic Cotton» все частіше можна побачити на продукції багатьох світових брендів: H & M, Walmart, C & A, Nike, Anvil, Coop Switzerland, Pottery Barn, Patagonia, і інших.

Наприклад, на початку 2014 року Стелла МакКартні, відома любов'ю до органічного бавовни, закріпила за собою звання еко-першопрохідника в індустрії високої моди, випустивши лінійку adidas by Stella McCartney. У колекцію для спортивного бренду входили моделі, виконані з еко-матеріалів - органічного бавовни і пряжі з вторинних матеріалів.

Європейська компанія C & A є одним з найбільших покупців органічного бавовни. У 2013 році вона продала понад 100 млн предметів одягу, зроблених з цього матеріалу. Товари на основі 100% органічної бавовни в колекції C & A позначаються ярликом «Bio Cotton».

Фірма Levi's в 2008 році випустила колекцію екологічних джинсів «Levi's Eco»: тканина для моделей була виконана виключно з органічної бавовни.

Banana Republic в 2009 році опублікувала заяву про перехід на еко-напрям, оголосивши sustainability «нової розкішшю». На світ з'явилася колекція Heritage з органічної бавовни та інших нешкідливих матеріалів.

Згідно з дослідженням, проведеним Organic Exchange Farm and Fiber Report в 2009 році, органічне виробництво бавовни з 2007 року зросла на 20%. Органічний хлопок вирощують в 22 країнах світу: серед лідерів виробництва значаться Туреччина, Сирія, Танзанія, Китай, США, Уганда, Перу, Єгипет і Буркіна-Фасо. Правда, загальне виробництво органічної бавовни в світі поки далеко від масового: всього лише 0,76% від загальної кількості.

Органічний хлопок вирощується на невеликих фермах відповідно до принципів так званого сталого землеробства (sustainable farming). Це означає, що при його культивації не вживаються токсичні і стійкі (які не піддаються розпаду) синтетичні пестициди, інсектициди й добрива.

Таким чином вдається запобігти забрудненню грунту і грунтових вод. Так, для відлякування комах-шкідників використовуються тільки безпечні речовини, наприклад, часник, перець чилі і мило, для видалення бур'янів проводиться ручна прополка, бавовна збирають вручну, а в якості добрив використовується виключно органіка.

Для того, щоб запобігти виснаженню грунту через одностороннього використання, на плантаціях органічного бавовни в міру можливості використовується сівозміну: в перший рік поля засіваються бавовником і арахісом (або нутом), на другий рік - кукурудзою, овочами і пшеницею.

Такий підхід називається інтеркропінг - комбінування різних культур на одному полі. Урожай кукурудзи допомагає відновити родючість грунту. Через деякий час її можна знову засівати бавовником, так як в землі буде накопичено достатньо поживних речовин.

При вирощуванні органічного бавовни використовуються консервативні методи поливу і іригації - наприклад, покапельний метод. Завдяки «старим» технологіями вдається заощадити набагато більше води, ніж на звичайних виробництвах. До того ж вода підводиться до кореня рослини безпосередньо - це істотно зменшує її втрати в результаті випаровування.

Крім того, при виробництві Organic Cotton неможливе застосування генетично модифікованих бавовняних насіння, а подальша обробка отриманої пряжі не має на увазі відбілювання хлором: тканину забарвлюють тільки барвниками на основі натуральних компонентів.

Як зрозуміти, що бавовна органічний

Підтвердженням цього є сертифікати, які видаються незалежними комісіями. Такі «відзнаки» гарантують, що матеріал зроблений без впливу шкідливих хімікатів і пофарбований безпечними барвниками. Символи про отримані сертифікати зазвичай можна знайти на ярличках одягу.

Основна транснаціональна система сертифікації текстильних еко-товарів - це GOTS (Global Organic Textile Standard). Знак якості GOTS підтверджує, що при виробництві було обмежено або повністю виключено використання шкідливих хімікатів, а норми використання води не перевищували встановленого максимуму.

До іншим вимогам відноситься використання екологічно чистої сировини (позначка «Organic» - не менше 95% органічної сировини в одязі, напис «made with organic» - не менше 70%), відбілювання без хлору, заборона на застосування формальдегіду та інших небезпечних речовин.

Інші відомі сертифікати для органічної одягу - Oeko-Tex Standard 100 (тестує зразки на відповідність нормі pH, вміст формальдегідів, наявність важких металів, хлор-носіїв і захисних речовин на зразок пентахлорфенола і тетрахлорфенола), Справедлива торгівля Fair Trade, Organic Exchange.

Катерина Просвіркіна, керівник відділу зі зв'язків з громадськістю та пресою H & M Russia

Компанія H & M щільно займається питаннями екології та зменшення шкоди від виробництва текстильної промисловості, керуючись принципом Reduce. Reuse. Recycle. З 2010 року компанія очолює щорічний рейтинг Текстильній Біржі по використанню органічного бавовни - в 2010, 2011 і 2013 роках займала перше місце, в 2012 - друге.

За минулий рік H & M збільшив використання органічного бавовни у виробництві на 29% в порівнянні з минулим роком. Весь органічний бавовна, використовуваний H & M, пройшов незалежну сертифікацію.

Одна із стратегічних цілей компанії - перейти на використання виключно органічного бавовни до 2020 року. Відрізнити товари з органічної бавовни легко: весь одяг H & M, що містить не менше 50% сертифікованого органічного бавовни, відзначена спеціальним зеленим ярликом з написом Organic Cotton.

Товари з зеленим ярликом в Росії можна зустріти в усіх концептах H & M, починаючи від базових ліній та дитячого одягу і закінчуючи модною лінією Trend.

Дивитися далі: 12 шокуючих фото сміття, який люди проводять за 7 днів

Новости
Строим Баню своими руками
Прежде чем начинать строить баню своими руками нужно выбрать материал, из которого её будем строить. Самая теплая баня получается из камыша и глины. Баня из деревянных бревен или из кирпича также очень

Как построить баню дешево своими руками
Баня является излюбленным местом отдыха для многих. Ее самостоятельно можно соорудить на дачном участке или на территории собственного дома. Постройка такого строения – процесс довольно продолжительный

Баня своими руками: основные рекомендации
Любовь к бане у русского человека передается из поколения в поколение и уже заложена в самих генах. Многие из нас, будучи еще совсем детьми, парились в баньке со своими отцами и дедами, а, повзрослев,

Как правильно построить баню своими руками: инструкции, фото, видео и полезные советы
Каждый второй, а может быть и первый, мечтает о бане. Это место для отдыха, расслабления и очищения. И конечно, эпицентр оздоровления, источник целительной силы и энергии. Многие задумываются о том,

Русская баня своими руками – от проекта до отделки + Видео
1 Особенности русской бани В древности для знати строили "чистилище" русского духа из рубленого бревна. Считалось, что главной характерной чертой бани является легкий пар. Влажность в парной должна быть

Строим баню своими руками: варианты возведения
Итак, строим баню своими руками. Какие же именно работы делаются в первую очередь? Любое строительство необходимо начинать с фундамента. Для несложной конструкции бани, например из бруса, подойдет

Строим гараж из металлопрофиля своими руками + чертежи, фото и видео
Построить гараж из металлопрофиля своими руками под силу каждому домовладельцу. Вам не понадобятся специфические навыки. Достаточно изучить технологию и следовать её основным требованиям. Что такое

Как построить баню? Строительство бани от фундамента до крыши
Баня является неотъемлемой частью русского быта. И даже наш соотечественник, пронизанный духом современности, не откажется от хорошей возможности попариться в семейной бане, построенной своими руками

Как правильно построить русскую деревянную баню на даче: устройство, поэтапное строительство (фундамент, стены, полы, крыша, полок, парная), технология, постройка - строим баню своими руками (пошаговая инструкция, правила, советы, рекомендации, фото)
Как бы ни хвалили финские сауны, японские офуро и турецкие хамамы, но лучше русских бань ничего нет. Поэтому неудивительно, что многие владельцы загородных домов и дач хотят иметь свою баню. Часть из

Как построить баню своими руками правильно и быстро: щитовую, дешевую, фото и видео
  Постройка собственной бани на участке загородного дома, дело достаточно серьезное и хлопотное, поэтому подойти к этому вопросу нужно с полной ответственностью. В этой статье мы постараемся осветить