Бойовий одяг пожежного: вимоги безпеки

 1. Умови експлуатації і загальні вимоги
 2. Рівні захисту форми пожежного
 3. бойовий комплект
 4. Крій, фурнітура, нашивки одягу
 5. бойове спорядження
 6. Які застосовують матеріали
 7. Як укладати і надягати форму

Гасіння пожеж та ліквідація інших стихійних лих найчастіше відбувається в небезпечних для життя умовах. Щоб захистити працівника рятувальної служби від вогню, гарячого повітря і намокання, передбачена бойовий одяг пожежного. Вона відрізняється за рівнем захисту і допомагає запобігти появі опіків і ран на тілі.

Умови експлуатації і загальні вимоги

Робота пожежного проходить у важких умовах. Йому доводиться стикатися з язиками полум'я, сильними потоками гарячого повітря, токсичними і радіоактивними випарами. У процесі пожежі руйнуються будівлі, комунікації, що призводить до утворення додаткових небезпечних факторів: розбитому склу, оголеною проводці, що стирчить арматури.

Все це підвищує вимоги до міцності пожежної форми. Вона повинна витримувати високі температури, дія кислот і лугів, мати підвищену міцність до розривання.

Вона повинна витримувати високі температури, дія кислот і лугів, мати підвищену міцність до розривання

Існує ГОСТ Р 53264-2009, в якому описується, якими якостями повинна володіти бойовий одяг пожежного.

Форму для боротьби з пожежею поділяють на кілька класів у залежності від умов застосування:

 • різні рівні захисту від відкритого полум'я;
 • стійкість форми до теплового випромінювання різної інтенсивності;
 • здатність витримувати механічний вплив, розрив, стирання;
 • форма для холодного (від -50 ° C) і помірного (від -40 ° C) кліматичного поясу;
 • одяг з конструктивними особливостями.

Верх одягу пожежного може являти собою полімерне покриття (плівка, позначають буквою П) або ж його шиють з термостійкого матеріалу без покриття (синтетичний текстиль, позначають буквою Т). Якщо верх плівковий, то в ньому роблять отвори для вентиляції.

Рівні захисту форми пожежного

Відповідно до Держстандарту передбачено три види одягу для пожежників Відповідно до Держстандарту передбачено три види одягу для пожежників. Комплект першого рівня (БОП-1) призначений для співробітників, які безпосередньо беруть участь в гасінні пожежі, в рятувальних і розвідувальних роботах. Комплект має саму високу термостійкість. У ньому можна входити в палаючі будинки і перебувати там протягом декількох хвилин.

БОЗ-1 можна застосовувати на морських і річкових суднах, оскільки комплект сертифікований згідно з правилами Російського Морського Регістру.

Бойову форму 1-ого рівня носять переважно газодимозахисників - люди, що працюють в непридатному для дихання середовищі, що контактують з полум'ям, палаючими предметами.

У такого одягу верхню оболонку роблять з матеріалів з арамідними волокнами, які протягом 5 хвилин витримують температуру навколишнього середовища до 300 ° C.

Комплект другого рівня (БОП-2) призначається для рядового і командувача складу. Він захищає від високих температур, але має меншу стійкість до нагрівання, ніж БОЗ-2. Верхню частину одягу шиють з брезенту з просоченням або іншого більш сучасного матеріалу, який не поступається брезенту за властивостями.

Комплект третього рівня (БОП-3) надягають переважно водії пожежних машин , А також інспектори пожежної безпеки, які не контактують безпосередньо з вогнем. У цього комплекту найнижча ступінь захисту. Його верхній шар роблять зі штучної шкіри (винилискожа).

Для захисту від радіоактивного пилу і отруйних речовин застосовують костюм Л-1. Він витримує діапазон температур -40 ... + 36 ° C, і не придатний для гасіння сильних пожеж. Костюм треба використовувати спільно з захисними засобами органів дихання.

бойовий комплект

В даний час бойовий одяг пожежного є багатошаровою комплект. Передбачено міцний зовнішній шар, водонепроникний і теплоізолюючий.

Залежно від особливостей матеріалів шари можуть збігатися, а їх кількість зменшуватиметься до двох. Так, часто сучасний теплоізоляційний матеріал виконує функції водовідштовхувального.

Захисний комплект включає:

 • куртку і штани з теплоізолюючих підкладкою;
 • комір і жилет;
 • рукавички;
 • підшоломник;
 • капюшон;
 • сигнальні нашивки.

Комплекти можуть призначатися для помірного клімату (У) і північних районів з низькими температурами (Х). У другому випадку до коміра і жилету пристібається хутряна підкладка, а жилет роблять подовженим.

Вага комплекту типу У не повинен перевищувати 5 кг, а комплекту типу Х - 7 кг. Час на надягання має становити відповідно 27 і 30 с. Тобто за півхвилини пожежний повинен надіти бойовий комплект і бути готовим до виконання своїх обов'язків.

Форма рядових пожежних і командувача складу відрізняється за забарвленням, розташуванню сигнальних елементів і довжині куртки. Вибір забарвлення і розташування нашивок виробник вибирає самостійно. Куртку начальника зазвичай роблять довшими.

Крім бойового одягу розрізняють спеціальний захисний одяг (СЗО), яка володіє додатковими захисними властивостями. Вона захищає очі, вуха, ніс, ізолюють шкірні покриви.

Разом з СЗО пожежний може надягати термостойкое білизна з трикотажної тканини, вбирає вологу і додатково захищає від нагрівання. Термобілизна буває літнього та зимового типу, складається з фуфайки і кальсонів, може бути зроблено у вигляді комбінезона.

Крій, фурнітура, нашивки одягу

Одяг не повинна заважати руху працівника пожежної служби. Куртка по стандартам закриває штани на 30 см або більше. Рукава робляться безшовним. Передбачається такий крій костюма пожежного, щоб його можна було швидко надіти без зняття взуття.

Куртку роблять з центральною бортовою застібкою, яку закриває водозахисний клапан. Обов'язковою частиною одягу є застібки з міцного термостійкого пластика або металевого сплаву. Не можна застосовувати шнурівку і петлі, які можуть чіплятися за інші предмети і ускладнювати рух.

Будь-яка фурнітура не повинна стикатися з підкладкою, щоб не погіршувати її теплоізоляційні властивості.

Пожежні часто працюють в умовах поганої видимості, тому на одязі передбачені флуоресцентні (світяться від УФ-променів) і люмінесцентні нашивки. Ширина нашивок становить 5 см. На спині може бути присутнім світиться в відображених променях напис «Пожежна охорона» або «МНС Росії».

Капюшон збирається на стрічці і допомагає захистити обличчя від вогню. Його можна накинути на каску. Передбачено також комір-стійка висотою 10 см з внутрішньої накладкою, безпечної для шкіри. Додаткові накладки роблять на спині, плечах, по нижньому краю куртки, на рукавах, штанах.

Всі кишені на одязі забезпечені отворами, через які може стікати вода, і застібками, що не дають випасти вмісту.

Передбачено кишеню для радіостанції.

Щоб витирати піт з лиця і захистити зап'ястя від травми, костюм пожежного постачають напульсниками.

бойове спорядження

Одяг надягають разом з бойовим спорядженням. Важливу роль в спорядженні грає рятувальний пояс, до якого кріплять кобуру для пожежного сокири і вкладають в неї сокиру. До поясу також кріплять карабін, за допомогою якого рятують постраждалих від пожежі і страхують самого себе при роботах на висоті.

Перебувати в задимлених умовах можна, тільки надівши дихальний апарат, що захищає очі і органи дихання. Спорядження для дихання повинно відповідати ГОСТу Р 53255-2009. Для підйому на верхні поверхи використовується ручна пожежна драбина .

Для підйому на верхні поверхи використовується  ручна пожежна драбина

Рукавички та взуття виготовляють з прогумованого або іншого матеріалу, що не проводить електричний струм. Шолом (каска) повинен захищати голову від ударів і нагрівання.

Його роблять з полікарбонату червоного, білого або чорного кольору і забрала - з прозорого полікарбонату. Персональне спорядження пожежного включає ліхтар, діелектричні ножиці і портативну рацію.

Які застосовують матеріали

Пожежну одяг шиють з особливих матеріалів, стійких до температур до 200 ° C - 400 ° C, впливу хімікатів, з масло-і грязеотталкивающей обробкою. Застосовують тканини з синтетичних поліамідів.

Вони міцні, не токсичні, не самовозгораются. Назви Російських і зарубіжних матеріалів відрізняється, проте всі вони повинні відповідати нормам пожежної безпеки НПБ-157-99.

Крім того, в Гості Р 53264-2009 вказуються вимоги до теплових властивостях матеріалу, масі і терміну служби бойових комплектів різного рівня. Для рядки використовують нитки з арамідних (кевларових) волокон.

Верхній шар одягу 1-ого рівня роблять з легких і міцних мембранних матеріалів, що не дають волозі проникнути всередину. У той же час виріб дихає і пропускає назовні піт. Застосовують беспоровий (без пор) вид мембранного матеріалу, коли випаровування осідають на внутрішній частині мембрани, а потім дифундують назовні.

Як укладати і надягати форму

Пожежні повинні діяти оперативно і витрачати мінімум часу на те, щоб одягнутися. Для цього форма повинна бути правильно складена і перебувати в строго відведеному для неї місці.

У пожежному депо виділяють полки, на які форму складають в певній послідовності. Першим лежить пояс пряжкою вгору, до нього повинен бути пристебнутий карабін , Кобура з сокирою і рукавиці. Далі за особливими правилами складають куртку, після неї йдуть брюки, а зверху ставлять шматку накидкою до себе. Чоботи ставлять під полицею носками від себе, щоб їх можна було висунути одним рухом і швидко взути.

Щоб правильно скласти форму і одягнутися, кожен майбутній пожежник проходить навчання і здає нормативи. За командою «Тривога! Одягти спорядження! »Він відсуває каску, надягає штани, потім чоботи , Куртку і пояс. В останню чергу надягають каску, не забуваючи затягнути під підборіддям ремінь.

В екстрених випадках каску допускається застібати в пожежній машині. Існує докладна інструкція, як надягати одяг пожежного. Всі рухи повинні бути ідеально відпрацьовані. Для цього проводяться тренування.

Бойовий комплект буде виконувати свої функції в тому випадку, якщо він підібраний за розміром і застосовується разом з теплоізоляційної підкладкою. Весь одяг має бути сертифікована. Застосовувати її треба тільки за призначенням. Від цього залежить безпека пожежного та його здатність якісно виконувати роботу.

Інші корисні статті:

Новости
Строим Баню своими руками
Прежде чем начинать строить баню своими руками нужно выбрать материал, из которого её будем строить. Самая теплая баня получается из камыша и глины. Баня из деревянных бревен или из кирпича также очень

Как построить баню дешево своими руками
Баня является излюбленным местом отдыха для многих. Ее самостоятельно можно соорудить на дачном участке или на территории собственного дома. Постройка такого строения – процесс довольно продолжительный

Баня своими руками: основные рекомендации
Любовь к бане у русского человека передается из поколения в поколение и уже заложена в самих генах. Многие из нас, будучи еще совсем детьми, парились в баньке со своими отцами и дедами, а, повзрослев,

Как правильно построить баню своими руками: инструкции, фото, видео и полезные советы
Каждый второй, а может быть и первый, мечтает о бане. Это место для отдыха, расслабления и очищения. И конечно, эпицентр оздоровления, источник целительной силы и энергии. Многие задумываются о том,

Русская баня своими руками – от проекта до отделки + Видео
1 Особенности русской бани В древности для знати строили "чистилище" русского духа из рубленого бревна. Считалось, что главной характерной чертой бани является легкий пар. Влажность в парной должна быть

Строим баню своими руками: варианты возведения
Итак, строим баню своими руками. Какие же именно работы делаются в первую очередь? Любое строительство необходимо начинать с фундамента. Для несложной конструкции бани, например из бруса, подойдет

Строим гараж из металлопрофиля своими руками + чертежи, фото и видео
Построить гараж из металлопрофиля своими руками под силу каждому домовладельцу. Вам не понадобятся специфические навыки. Достаточно изучить технологию и следовать её основным требованиям. Что такое

Как построить баню? Строительство бани от фундамента до крыши
Баня является неотъемлемой частью русского быта. И даже наш соотечественник, пронизанный духом современности, не откажется от хорошей возможности попариться в семейной бане, построенной своими руками

Как правильно построить русскую деревянную баню на даче: устройство, поэтапное строительство (фундамент, стены, полы, крыша, полок, парная), технология, постройка - строим баню своими руками (пошаговая инструкция, правила, советы, рекомендации, фото)
Как бы ни хвалили финские сауны, японские офуро и турецкие хамамы, но лучше русских бань ничего нет. Поэтому неудивительно, что многие владельцы загородных домов и дач хотят иметь свою баню. Часть из

Как построить баню своими руками правильно и быстро: щитовую, дешевую, фото и видео
  Постройка собственной бани на участке загородного дома, дело достаточно серьезное и хлопотное, поэтому подойти к этому вопросу нужно с полной ответственностью. В этой статье мы постараемся осветить