Інструкція по виготовленню столярного верстата своїми руками з кресленнями і відео

  1. проект верстата
  2. Підбір матеріалів
  3. Споруджуємо верстак. підстава
  4. Стільниця і корисні пристосування

Домашній майстер обов'язково повинен мати зручне місце, це запорука не тільки зручності і швидкості роботи, але і безпеки. Якісні верстати європейського виробництва коштують як промислове обладнання, китайські та кустарного складання - не відрізняються надійністю. Втім, зробити хороший верстак можна і своїми руками, адже, по суті, це стіл, забезпечений різними кріпленнями, упорами і місцем для зберігання інструменту.

проект верстата

Висота верстата залежить від зростання його господаря, має бути зручно стоячи, чи не сутулячись виконувати основні операції. Для середнього зросту це зазвичай 70-90 см. Конфігурація верстата і необхідні кріплення і пристосування залежать від того, які операції на ньому частіше виконуються, але передбачити кілька упорів і пару гвинтових лещат або струбцин варто ( як зробити, читайте тут ). Також потрібно взяти до уваги, якою рукою працює господар верстата.

Також потрібно взяти до уваги, якою рукою працює господар верстата

Схема верстата - перший варіант

Ширина і довжина верстата залежать від площі майстерні, зручно, якщо довжина верстата не менше 2 метрів, а ширина 80-100 см. Зручно, якщо під верстатом змонтовані ящики або тумби для зберігання інструментів і витратних матеріалів.

Проектуючи верстак, потрібно врахувати, чи буде він стаціонарно встановлений в майстерні або постійно збиратися і розбиратися. У другому випадку конструкцію розумно буде полегшити за рахунок матеріалу меншої товщини. У розбірному верстаті можна зробити відкручувати стільницю, а можна передбачити і складні ніжки.

Розташовувати верстак краще біля вікна, додаткове місцеве освітлення теж обов'язково. Безпосередньо поруч з верстатом потрібно передбачити кілька електричних розеток для обладнання. Всі дроти поблизу робочої зони повинні бути укладені в короб або гофро-трубу.

Всі дроти поблизу робочої зони повинні бути укладені в короб або гофро-трубу

Підбір матеріалів

Оптимальний матеріал для верстата - струганий брус, з якого буде виготовлена ​​каркасна рама і ніжки. Для ніжок можна взяти його розміром 100 * 70 мм, а для перемичок - 100 * 50 мм. Стільницю можна зробити з рівних дощок товщиною 5 см. Також її можна виготовити з цільного полотна, наприклад, старої глухий двері або ламінованого ДСП з досить міцним покриттям. Для верстата краще вибирати тверді породи деревини, кращий бук, дуб або клен. Більш товсті бруски і дошки зроблять верстак важче і стійкіше, і працювати на ньому буде зручніше.

Кріплення для виготовлення верстата підбираються з урахуванням того, буде він збірним або розбірним. Стануть в нагоді саморізи, цвяхи і гайки з болтами.

Перед спорудою верстата потрібно підібрати лещата. Зручно, якщо їх буде 2 штуки - справа збоку і зліва спереду. У перших можна фіксувати довгі дошки, а по-друге - затискати короткі деталі. Найбільш універсальна ширина губок - 175 мм.

Найбільш універсальна ширина губок - 175 мм

Схема другого варіанту верстата

Споруджуємо верстак. підстава

Виготовлення верстата відбувається в 2 етапи: складання підстави і установка стільниці . На кожному етапі і при кожній операції потрібно контролювати розмір деталей і рівність їх установки за допомогою рівня.

Підстава являє собою раму з брусів скріплену таким чином, щоб конструкція вийшла максимально жорсткою. Для цього між ніжками верстата мають у своєму розпорядженні горизонтальну перемичку, а посередині, по довжині, передбачають царгу. Перемички і царгу розташовують в 40-50 см від підлоги, потім на них можна встановити полиці для зберігання інструменту. Поєднують бруси для основи за допомогою з'єднання «шип-паз», проклеівая його. У місцях, де це неможливо, використовують саморізи. Якщо передбачається, що верстак буде розбиратися, то з'єднувати частини опорної рами можна за допомогою металевих куточків. Зазвичай спочатку готують пази і шипи, згідно з кресленням, а потім збирають всю конструкцію відразу, проклеівая місця з'єднання столярним клеєм і фіксуючи їх струбцинами.

Зазвичай спочатку готують пази і шипи, згідно з кресленням, а потім збирають всю конструкцію відразу, проклеівая місця з'єднання столярним клеєм і фіксуючи їх струбцинами

Хороший варіант для стаціонарного верстата, якщо одну або більше частин рами опори можна прикрутити до стіни, так конструкція буде ще надійніше. Збільшити міцність можна за допомогою діагональних перемичок або клиноподібних вставок між ніжками і верхньою частиною рами з того ж бруса, які кріпляться саморізами. Вузькі кінці верхньої частини рами також необхідно з'єднати перемичкою.

Стільниця і корисні пристосування

Якщо стільниця споруджується з окремих дощок, то їх потрібно гарненько пригнати один до одного, щоб в щілини не попадав сміття. Розмір стільниці повинен бути на кілька сантиметрів більше підстави, щоб було зручно працювати і чистити її. Дошки прибиваються або прикручуються до 3 брусків, розташованим поперек дощок із зворотного боку стільниці. У підставі потрібно передбачити пази для цих брусків.

Стільниця з дощок кілька разів ретельно шліфується і покривається захисним розчином, переважно маслом або оліфою, щоб уникнути травм від трісок при подальшій роботі. До основи стільниця прикручується на металеві куточки.

До готової стільниці кріпляться лещата, під них потрібно передбачити поглиблення в торці стільниці, щоб вертикальна пластина утворила з ним одну площину. З нижнього боку верстата також буде потрібно прокладка з фанери. Губи лещат повинні розташуватися на одному рівні з поверхнею стільниці. Прикладаючи лещата, відзначають місце під отвори і кріплять їх болтами і гайками (підійдуть М12). Отвори під головки болтів потрібно попередньо профрезеровать, щоб вони повністю в них потонули. Розташовуватися лещата повинні не в самому кутку, щоб не зірвати його при великому навантаженні.

Крім лещат на верстаті необхідно передбачити упори. Можна закріпити готові, просвердливши в стільниці отвір потрібного діаметру, або зробити їх самостійно. Використовувати болти або круглі нагелі замість упорів не варто, так як болти можуть своєю голівкою пошкодити оброблювані заготовки, а нагелі недостатньо добре фіксують деталі.

Простіше зробити прямокутні упори, або кілки, які і регулюються по висоті під різні деталі, і надійно їх фіксують. Під них потрібно виконати отвори в стільниці або наростити її за допомогою брусків потрібної товщини, прикручених до її кромці, і закритих планкою з іншого боку. Гнізда повинні розташовуватися один від одного на відстані половини від ходу лещат, щоб можна було зафіксувати будь-яку заготівлю.

Самі кілки випіліваются лобзиком з твердої деревини, можна зробити їх з «пружиною», яка прикручується до основи, а можна просто прямокутними. Прямокутні упори можна трохи розширити догори, тоді фіксуватися вони будуть в гніздах надійніше.

Прямокутні упори можна трохи розширити догори, тоді фіксуватися вони будуть в гніздах надійніше

Спорудження столярного верстата своїми руками - нелегке завдання, але потім це робоче місце зможе довго служити господареві, обростати корисними деталями і пристосуваннями і підлаштовуватися під конкретні потреби кожного майстра.

Новости
Строим Баню своими руками
Прежде чем начинать строить баню своими руками нужно выбрать материал, из которого её будем строить. Самая теплая баня получается из камыша и глины. Баня из деревянных бревен или из кирпича также очень

Как построить баню дешево своими руками
Баня является излюбленным местом отдыха для многих. Ее самостоятельно можно соорудить на дачном участке или на территории собственного дома. Постройка такого строения – процесс довольно продолжительный

Баня своими руками: основные рекомендации
Любовь к бане у русского человека передается из поколения в поколение и уже заложена в самих генах. Многие из нас, будучи еще совсем детьми, парились в баньке со своими отцами и дедами, а, повзрослев,

Как правильно построить баню своими руками: инструкции, фото, видео и полезные советы
Каждый второй, а может быть и первый, мечтает о бане. Это место для отдыха, расслабления и очищения. И конечно, эпицентр оздоровления, источник целительной силы и энергии. Многие задумываются о том,

Русская баня своими руками – от проекта до отделки + Видео
1 Особенности русской бани В древности для знати строили "чистилище" русского духа из рубленого бревна. Считалось, что главной характерной чертой бани является легкий пар. Влажность в парной должна быть

Строим баню своими руками: варианты возведения
Итак, строим баню своими руками. Какие же именно работы делаются в первую очередь? Любое строительство необходимо начинать с фундамента. Для несложной конструкции бани, например из бруса, подойдет

Строим гараж из металлопрофиля своими руками + чертежи, фото и видео
Построить гараж из металлопрофиля своими руками под силу каждому домовладельцу. Вам не понадобятся специфические навыки. Достаточно изучить технологию и следовать её основным требованиям. Что такое

Как построить баню? Строительство бани от фундамента до крыши
Баня является неотъемлемой частью русского быта. И даже наш соотечественник, пронизанный духом современности, не откажется от хорошей возможности попариться в семейной бане, построенной своими руками

Как правильно построить русскую деревянную баню на даче: устройство, поэтапное строительство (фундамент, стены, полы, крыша, полок, парная), технология, постройка - строим баню своими руками (пошаговая инструкция, правила, советы, рекомендации, фото)
Как бы ни хвалили финские сауны, японские офуро и турецкие хамамы, но лучше русских бань ничего нет. Поэтому неудивительно, что многие владельцы загородных домов и дач хотят иметь свою баню. Часть из

Как построить баню своими руками правильно и быстро: щитовую, дешевую, фото и видео
  Постройка собственной бани на участке загородного дома, дело достаточно серьезное и хлопотное, поэтому подойти к этому вопросу нужно с полной ответственностью. В этой статье мы постараемся осветить