Вентиляція в приватному будинку - природна або примусова?

 1. Ще статті на цю тему: Як зробити так, щоб в будинку було свіжо, тепло і сухо, без протягів і пилу?...
 2. Схема вентиляції приміщень в багатоповерховому приватному будинку
 3. Норми природної вентиляції
 4. Система природної вентиляції в приватному будинку працює наступним чином
 5. Недоліки природної вентиляції
 6. Як поліпшити роботу природної вентиляції
 7. Вентилятор в каналі природної вентиляції
 8. Природна вентиляція в приватному будинку - це система:
 9. Вентиляція в дерев'яному будинку
 10. Вентиляція гардеробних і комор
Ще статті на цю тему:

Як зробити так, щоб в будинку було свіжо, тепло і сухо, без протягів і пилу?

У приватних будинках повсюдне поширення набула система природної вентиляції, в якій переміщення повітря обумовлено різницею температур повітря в приміщенні і на вулиці. Популярність природної вентиляції пояснюється простотою конструкції системи і її дешевизною.

Як правило, просте й дешеве - не найефективніший і вигідне. У країнах, де люди більше піклуються про своє здоров'я і вважають витрати на утримання житла, в приватних будинках отримали велике поширення різні системи примусової вентиляції.

У приватних будинках застосовують такі системи примусової вентиляції:

 • Примусову витяжну вентиляцію, коли видалення повітря з приміщень будинку проводиться примусово, а приплив повітря з вулиці відбувається природним шляхом, через припливні клапани.
 • Примусову припливно-витяжну вентиляцію, в якій і приплив і видалення повітря в приміщення будинку виконується примусово.

Примусова вентиляція може бути місцевою (розподіленої) або централізованою. У місцевій системі примусової вентиляції електричні вентилятори встановлюють в кожному приміщенні будинку, де це необхідно. У централізованій системі примусової вентиляції вентилятори знаходяться в одному блоці вентиляції, який трубами з'єднують з приміщеннями будинку.

Система природної вентиляції в приватному будинку - особливості та недоліки

Система природної вентиляції в приватному будинку є вертикальні канали, які починаються в вентильованому приміщенні і закінчуються вище коника даху.

Рух повітря вгору по каналах відбувається під дією сил (тяги), викликаних різницею температур повітря на вході і виході каналу. Тепле повітря в приміщенні легше холодного на вулиці.

На тягу в каналі вентиляції впливає також і вітер, який може як посилювати, так і зменшувати тягу. Сила тяги залежить і від інших факторів: висоти і перетину вентканала, наявності поворотів і звужень, теплоізоляції каналу і ін.

Схема вентиляції приміщень в багатоповерховому приватному будинку

За будівельним правилам канал природної вентиляції повинен забезпечувати нормативний повітрообмін при температурі зовнішнього повітря +5 ° С, без урахування впливу вітру.

Влітку, при температурі повітря на вулиці вище зазначеної, повітрообмін погіршується. Циркуляція повітря через канали природної вентиляції практично повністю припиняється при температурі зовнішнього повітря вище +15 оС.

Взимку, чим холодніше на вулиці, тим сильніше тяга і вище втрати тепла з йдуть на вулицю повітрям . Втрати тепла взимку через систему природної вентиляції за деякими оцінками можуть досягати 40% від всіх тепловтрат будинку.

На верхніх поверхах приватного будинку також часто потрібно влаштовувати додаткові канали природної вентиляції з житлових кімнат, щоб забезпечити необхідний нормами повітрообмін.

У приміщеннях мансарди природна вентиляція, як правило, не може забезпечити необхідний повітрообмін через нестачу тяги в вентканалах малої висоти.

Норми природної вентиляції

Російські будівельні правила СП 55.13330.2011 «Будинки житлові одноквартирні», пункт 8.4. вимагають:

Мінімальна продуктивність системи вентиляції будинку в режимі обслуговування повинна визначатися з розрахунку не менше однократного обміну обсягу повітря протягом години в приміщеннях з постійним перебуванням людей. З кухні в режимі обслуговування має віддалятися не менше 60 м3 повітря в годину, з ванни, вбиральні - 25 м3 повітря в годину.

Кратність повітрообміну в інших приміщеннях, а також у всіх вентильованих приміщеннях в неробочому режимі повинна складати не менше 0,2 об'єму приміщення в годину.

Приміщення з постійним перебуванням людей - це приміщення, в якому передбачено перебування людей не менше 2 годин безперервно або 6 годин сумарно протягом доби

Для порівняння наведу вимоги до продуктивності вентиляції в багатоквартирному будинку, як мінімум:

Для порівняння наведу вимоги до продуктивності вентиляції в багатоквартирному будинку, як мінімум:

Таблиця з СП 54.13330.2011 «Будівлі житлові багатоквартирні»

Зазначена в нормах величина повітрообміну повинна забезпечуватися для розрахункових умов: температура зовнішнього повітря +5 ° С, і температури внутрішнього повітря приміщення в холодний період року, (для житлових приміщень +22 оС).

Надходження зовнішнього повітря в приміщення слід передбачати через спеціальні припливні пристрої в зовнішніх стінах або вікнах.

Для квартир і приміщень, в яких при температурі зовнішнього повітря +5 ° С видалення нормованої витрати повітря не забезпечується, слід передбачати механічну витяжну вентиляцію.

Механічну вентиляцію з частковим використанням систем природної вентиляції для припливу або видалення повітря (змішану вентиляцію) слід також передбачати в періоди року, коли параметри мікроклімату і якість повітря не можуть бути забезпечені природною вентиляцією.

Наприклад, при температурі зовнішнього повітря вище + 5оС, продуктивність каналів природної вентиляції знижується. У цьому випадку допускається в приміщеннях з вікнами збільшувати повітрообмін шляхом відкриття вікон, кватирок і фрамуг. У приміщеннях без вікон слід передбачати механічну примусову витяжну вентиляцію.

Система природної вентиляції в приватному будинку працює наступним чином

У старих будинках, квартирах свіже повітря з вулиці проникає в житлові кімнати через нещільності в дерев'яних вікнах, потім через переточні отвори в дверях (зазвичай щілину між краєм дверей і підлогою) доходить до кухні і санвузлів і виходить в канал природної вентиляції.

Основне призначення такої вентиляції - це видалення продуктів горіння газу, вологи і запахів з кухні і санвузлів. Житлові кімнати в такій системі вентилюються недостатньо. В кімнатах для провітрювання доводиться відкривати кватирки.

У разі застосування в будинку сучасних герметичних конструкцій вікон, для припливу свіжого повітря необхідно встановлювати в зовнішніх стінах кімнат чи в вікнах спеціальні припливні клапани.

Часто припливні клапани не роблять навіть в нових будинках. Для припливу повітря доводиться постійно тримати відкритими стулки вікон, в кращому випадку, встановлюючи для цього на вікна фурнітуру «мікропровітрювання». (Спочатку вибираємо і платимо гроші за герметичні вікна з декількома рівнями ущільнень для захисту від холоду, шуму і пилу, а потім тримаємо їх постійно відкритими!?: -?)

Також часто можна бачити, як в приміщеннях будинку встановлюють герметичні двері, без щілини у статі або іншого отвори для проходу повітря. Установка герметичних дверей перекриває природну циркуляцію повітря між приміщеннями будинку.

Багато хто навіть не підозрюють про необхідність забезпечити постійний приплив свіжого повітря в кімнати і циркуляцію повітря між приміщеннями. Встановивши пластикові вікна і герметичні двері, так і живуть в задусі, з конденсатом і цвіллю. А в повітрі приміщень підвищена концентрація смертельно небезпечних газів - радіоактивного радону і підступного формальдегіду .

Недоліки природної вентиляції

Всі ці відкриті кватирки, відкриті стулки, щілини у вікнах, отвори-клапани в зовнішніх стінах і вікнах, є причиною протягів, служать джерелом вуличного пилу, алергенної пилку рослин, комах і вуличного шуму.

Головний недолік природної вентиляції в наших будинках - відсутність контролю і регулювання кількості подаваного і видаляється з приміщень повітря.

В результаті, нерідко в будинку душно, підвищена вологість повітря, випадає конденсат на вікнах і в інших місцях, з'являється грибок і цвіль. Зазвичай, це говорить про те, що вентиляція не справляється зі своїм завданням - видаляти, що виділяються в повітря приміщення, забруднення і надлишкову вологу. Кількість минає через вентиляцію повітря явно недостатньо.

В інших будинках взимку частіше навпаки, повітря дуже сухий з відносною вологістю менше 30% (комфортна вологість 40-60%). Це свідчить про те, що через вентиляцію йде занадто багато повітря. Вступник в будинок морозне сухе повітря не встигає насититися вологою і відразу йде в вентканал. А з повітрям йде і тепло. Отримуємо дискомфорт мікроклімату приміщень і втрати тепла.

У літню пору тяга в каналі природної вентиляції зменшується, аж до повного припинення руху повітря в каналі. Кімнати в цьому випадку провітрюють, відкриваючи вікна. Інші приміщення без вікон, наприклад, ванну, туалет, гардеробну таким способом провітрювати не вийде. У таких приміщеннях, які влітку залишаються без вентиляції, легко і швидко накопичується вологе повітря, а потім з'являється, запах, грибок і пліснява.

Як поліпшити роботу природної вентиляції

Роботу природної вентиляції можна зробити більш економною, якщо на вході в вентканал встановити автоматичний клапан, керований датчиком вологості. Ступінь відкривання клапана буде залежати від вологості повітря в приміщенні - чим вище вологість, тим більше відкрито клапан.

У кімнатах встановлюють припливні клапани, керовані датчиком температури зовнішнього повітря. Зі зниженням температури щільність повітря збільшується і клапан необхідно прикривати, щоб виключити надходження в приміщення надлишкової кількості холодного повітря.

Автоматизація роботи клапанів дозволить скоротити втрати тепла з йдуть через вентиляцію повітрям на 20-30%, а загальні тепловтрати будинку на 7-10%.

Слід розуміти, що така місцева автоматизація роботи кожного окремого клапана не зможе усунути в повній мірі недоліки природної системи вентиляції в будинку. Установка автоматичних клапанів лише трохи поліпшить роботу вентиляції, особливо в зимовий час.

Можна, як мінімум, встановити на припливних і витяжних каналах регульовані решітки та клапани, і регулювати їх вручну, хоча б два рази на рік. На зимовий період прикривають, а з настанням тепла витяжні решітки і припливні клапани відкривають повністю.

На зимовий період прикривають, а з настанням тепла витяжні решітки і припливні клапани відкривають повністю

Провітрювач в зовнішній стіні забезпечує примусовий приплив повітря в приміщення. Потужність вентилятора всього 3 -7 Вт.

У порівнянні з припливним клапаном проветриватель має такі переваги:

 • Обсяг надходить з вулиці повітря обмежується лише потужністю вентилятора.
 • Створюють в приміщенні надлишковий тиск, завдяки чому в будинках і квартирах з погано функціонує каналом витяжної вентиляції збільшується повітрообмін, а також виключається підсмоктування забрудненого повітря з сусідніх приміщень і підвалу.
 • Знижують залежність роботи природної вентиляції від кліматичних факторів.
 • Досяжна глибоке очищення повітря від пилу, алергенів і запахів в результаті застосування більш ефективних фільтрів з високим аеродинамічним опором.
 • забезпечують кращу захист будинку від вуличного шуму .

Провітрювачі, оснащені електронною системою клімат-контролю, підігрівом повітря, спеціальними фільтрами часто називають брізерамі.

У продажу є недорогі електронні прилади для домашнього використання, які вимірюють вологість повітря. Повісьте такий прилад на стіну і регулюйте пропускну здатність каналів вентиляції, орієнтуючись на показання приладу. Підтримуйте оптимальну вологість повітря в житлових приміщеннях 40-60%.

Перевірте наявність і розміри вентиляційних отворів для переміщення повітря між приміщеннями в будинку. Площа перетічними отвори для виходу повітря з житлової кімнати повинна бути не менше 200 см2. Зазвичай залишають щілину між краєм дверей і підлогою в кімнаті висотою 2-3 см.

Перетічними отвір для входу повітря на кухню, ванну або в інше приміщення, оснащене вентиляційним витяжним каналом, має бути площею не менше 800 см2. Тут краще встановити вентиляційну решітку в нижній частині дверей або внутрішньої стіни приміщення.

Переміщаючись з кімнати до приміщення з вентканалу, повітря повинне проходити не більше ніж через два переточні отвори (двоє дверей).

Вентиляційні канали, які проходять через неопалюване приміщення (горище) повинні бути утеплені. Швидке охолодження повітря в каналі зменшує тягу і призводить до випадання конденсату з повітря, що видаляється. Траса каналу природної вентиляції не повинна мати горизонтальних ділянок, які також знижують тягу.

Вентилятор в каналі природної вентиляції

Для поліпшення роботи природної вентиляції встановлюють кухонні витяжки, а також електричні вентилятори на вході вентканалов. Такі вентилятори придатні лише для короткочасної та інтенсивної вентиляції приміщень в період значних виділень вологи і забруднень. Вентилятори сильно шумлять, їх продуктивність, а значить і електроспоживання, перевищує величини, необхідні для постійного провітрювання.

Слід зауважити, що установка вентилятора в існуючий канал природної вентиляції зменшує просвіт каналу. Авторотація лопатей (обертання під напором повітря, що набігає лопатей непрацюючого вентилятора) ще більше збільшує аеродинамічний опір каналу. В результаті, установка вентилятора помітно зменшує силу природної тяги в каналі.

Аналогічна ситуація - коли кухонну витяжку над плитою приєднують до єдиного на кухні каналу природної вентиляції.

Фільтри, клапани та вентилятор в кухонній витяжці практично перекривають природну тягу в каналі вентиляції. Кухня з виключеною витяжкою залишається без вентиляції, що погіршує повітрообмін у всьому будинку.

Щоб виправити ситуацію, в повітропровід між каналом природної вентиляції і кухонної витяжкою рекомендується поміщати трійник з зворотним клапаном на бічному відводі. При що не працює витяжці зворотний клапан відкривається, забезпечуючи вільний прохід повітря з приміщення кухні в канал вентиляції.

При включенні кухонної витяжки на вулицю викидається велика кількість теплого повітря з єдиною метою - вилучити запахи і інші забруднення, які утворюються над кухонною плитою.

Для виключення втрат тепла рекомендується встановлювати над кухонною плитою парасольку, оснащений вентилятором, фільтрами і поглиначами запахів для глибокого очищення повітря Для виключення втрат тепла рекомендується встановлювати над кухонною плитою парасольку, оснащений вентилятором, фільтрами і поглиначами запахів для глибокого очищення повітря. Після фільтрації, очищений від запахів і забруднень повітря спрямовується назад в приміщення. Такий парасольку часто називають фільтрує витяжкою з рециркуляцією. Слід враховувати, що економія від зниження витрат на опалення дещо нівелюється, через необхідність періодичної заміни фільтрів в витяжці.

У продажу є вентилятори, керовані датчиком вологості. Вентилятор включається при досягненні певного порогу вологості в приміщенні і відключається при її зниженні. Всі зазначені вище особливості роботи вентиляторів в системі природної вентиляції зберігаються і при роботі з датчиком вологості.

Робота вентилятора в будь-якому випадку призводить лише до збільшення тяги в вентканалах і до зниження вологості в приміщенні. Але він не здатний обмежувати природну тягу, перешкоджаючи зайвої сухості повітря і втрат тепла взимку.

Крім того, в системі природної вентиляції узгоджено працюють кілька елементів, розташованих в різних частинах будинку - припливні клапани, витяжні канали, переточні решітки між приміщеннями.

Включення вентилятора в одному з каналів часто призводить до порушення режиму роботи інших елементів системи. Наприклад, припливні клапани в будинку часто не можуть пропустити необхідну для роботи вентилятора різко зросла кількість повітря. В результаті, при включенні витяжки на кухні, перекидається тяга у витяжному каналі у ванній кімнаті - повітря з вулиці починає надходити в будинок через витяжний канал у ванній.

Природна вентиляція в приватному будинку - це система:

 • проста і дешева в монтажі;
 • не має будь-яких механізмів, що вимагають електроприводу;
 • надійна, не ламається;
 • дуже дешева в експлуатації - витрати пов'язані тільки з необхідністю виконання періодичних оглядів і чисток вентиляційних каналів;
 • не шумить;
 • ефективність її роботи сильно залежить від атмосферних умов - більшу частину часу вентиляція працює не в оптимальному режимі;
 • має обмежену можливість регулювання її продуктивності, тільки в бік зниження повітрообміну;
 • взимку робота системи природної вентиляції призводить до значних тепловтрат;
 • влітку система вентиляції не працює, вентиляція приміщень можлива тільки через відкриті вікна, кватирки;
 • відсутня можливість підготовки повітря, що подається в приміщення - фільтрації, підігріву або охолодження, зміни вологості;
 • не забезпечує необхідного комфорту (повітрообміну) - що є причиною задухи, вогкості (грибків, цвілі) і протягів, а також служить джерелом вуличного пилу (пилку рослин) і комах, знижує звукоізоляцію приміщень.

Вентиляція верхніх поверхів багатоповерхового приватного будинку

У багатоповерховому будинку, як у великому каналі вентиляції, існує природна тяга, під дією якої повітря з першого поверху спрямовується вгору по просвіту сходів, на верхні поверхи.

Якщо не вживати ніяких заходів, то на верхніх поверхах будинку будемо завжди мати духоту і підвищену вологість, а в будинку перепад температур між поверхами.

Існує два варіанти пристрою природної вентиляції верхніх поверхів будинку.

Існує два варіанти пристрою природної вентиляції верхніх поверхів будинку

Читайте: Вентиляція мансарди і верхніх поверхів приватного будинку

Вентиляція в дерев'яному будинку

Цікаво, що традиційні для Росії будинку зі стінами з колоди або бруса не мають спеціальних пристроїв для вентиляції. Вентиляція приміщень в таких будинках відбувається за рахунок не контролюється повітропроникності стін ( «дихаючі стіни»), перекриттів і вікон, а також в результаті переміщення повітря через димохід при топці печі.

У конструкціях сучасного дерев'яного будинку все частіше застосовують різні способи герметизації - машинне профілювання поверхонь, що сполучаються колод і брусів, герметики для щілинних швів, паронепроникні і вітрозахисні плівки в перекриттях, герметичні вікна. Стіни будинку обшивають і утеплюють, обробляють різними отруйними речовинами.

У кімнатах будинку, як правило, немає печей.

Система вентиляції в таких сучасних дерев'яних будинках просто необхідна.

Вентиляція гардеробних і комор

У гардеробній кімнаті, коморі обов'язково повинна бути зроблена вентиляція. Без вентиляції в приміщеннях з'явиться запах, підвищиться вологість і навіть може з'явитися на стінах конденсат, грибок і пліснява.

Схема природної вентиляції цих приміщень повинна виключати надходження повітря з гардеробної кімнати або комори в житлові кімнати.

Якщо двері цих приміщень виходять в коридор, хол або кухню, то приміщення вентилюються так само, як вентилюються житлові кімнати в будинку. Для припливу свіжого повітря з вулиці, у вікні (якщо воно є) або в стіні розміщують припливне клапан. У двері вбиральні, комори залишають щілину внизу, між дверима та підлогою, або роблять інший отвір для проходу повітря, наприклад, в нижню частину дверей вставляють вентиляційну решітку.

Свіже повітря надходить в приміщення вбиральні або комори через припливний клапан, потім йде через отвір в двері в коридор, і далі направляється на кухню, в витяжний канал природної вентиляції будинку.

Між приміщенням вбиральні або комори і приміщенням, де є канал природної вентиляції повинно бути на більш двох дверей.

Якщо двері вбиральні виходять в житлову кімнату, то рух повітря для вентиляції вбиральні слід організувати в протилежному напрямку - з житлової кімнати, через отвір в двері, в вентиляційний канал вбиральні. У цьому варіанті гардеробну кімнату оснащують каналом природної вентиляції.

Вентиляція приватного будинку. Повітряні потоки в будинку - відео:

Ще статті на Цю тему:

Ще статті на Цю тему

Ще статті на цю тему: Як зробити так, щоб в будинку було свіжо, тепло і сухо, без протягів і пилу?
Новости
Строим Баню своими руками
Прежде чем начинать строить баню своими руками нужно выбрать материал, из которого её будем строить. Самая теплая баня получается из камыша и глины. Баня из деревянных бревен или из кирпича также очень

Как построить баню дешево своими руками
Баня является излюбленным местом отдыха для многих. Ее самостоятельно можно соорудить на дачном участке или на территории собственного дома. Постройка такого строения – процесс довольно продолжительный

Баня своими руками: основные рекомендации
Любовь к бане у русского человека передается из поколения в поколение и уже заложена в самих генах. Многие из нас, будучи еще совсем детьми, парились в баньке со своими отцами и дедами, а, повзрослев,

Как правильно построить баню своими руками: инструкции, фото, видео и полезные советы
Каждый второй, а может быть и первый, мечтает о бане. Это место для отдыха, расслабления и очищения. И конечно, эпицентр оздоровления, источник целительной силы и энергии. Многие задумываются о том,

Русская баня своими руками – от проекта до отделки + Видео
1 Особенности русской бани В древности для знати строили "чистилище" русского духа из рубленого бревна. Считалось, что главной характерной чертой бани является легкий пар. Влажность в парной должна быть

Строим баню своими руками: варианты возведения
Итак, строим баню своими руками. Какие же именно работы делаются в первую очередь? Любое строительство необходимо начинать с фундамента. Для несложной конструкции бани, например из бруса, подойдет

Строим гараж из металлопрофиля своими руками + чертежи, фото и видео
Построить гараж из металлопрофиля своими руками под силу каждому домовладельцу. Вам не понадобятся специфические навыки. Достаточно изучить технологию и следовать её основным требованиям. Что такое

Как построить баню? Строительство бани от фундамента до крыши
Баня является неотъемлемой частью русского быта. И даже наш соотечественник, пронизанный духом современности, не откажется от хорошей возможности попариться в семейной бане, построенной своими руками

Как правильно построить русскую деревянную баню на даче: устройство, поэтапное строительство (фундамент, стены, полы, крыша, полок, парная), технология, постройка - строим баню своими руками (пошаговая инструкция, правила, советы, рекомендации, фото)
Как бы ни хвалили финские сауны, японские офуро и турецкие хамамы, но лучше русских бань ничего нет. Поэтому неудивительно, что многие владельцы загородных домов и дач хотят иметь свою баню. Часть из

Как построить баню своими руками правильно и быстро: щитовую, дешевую, фото и видео
  Постройка собственной бани на участке загородного дома, дело достаточно серьезное и хлопотное, поэтому подойти к этому вопросу нужно с полной ответственностью. В этой статье мы постараемся осветить