Кімберлітові трубка «Світ» - кар'єр з видобутку алмазів в Якутії

 1. Історія кимберлитовой трубки «Мир»
 2. Найбагатше діамантове родовище в світі
 3. Цікаві факти про кимберлитовой трубці
 4. Екологічний місто майбутнього на місці колишнього алмазного кар'єра

Поруч з містом Мирний, в якутській краї вічної мерзлоти, на лівобережжі середньої течії річки Ірель, розташований найбільший за масштабами алмазний кар'єр у світі, який носить назву кімберлітові трубка «Світ».

На сьогоднішній день кар'єр з видобутку алмазів в Якутії має такі вражаючі параметри:

 1. Його глибина становить 525 метрів.
 2. Обсяг руди, видобутої з кар'єру - 165 млн. Куб.м.
 3. Діаметр дна - 160-310 метрів.
 4. Діаметр по зовнішньому кільцю 1,2 кілометра.
 5. Глибина, яка була розвідана - до 1200 метрів.

При першому погляді один з найбільших в світі кар'єрів, де ведеться видобуток алмазів, вражає своїм розмахом і вражає уяву. Освіта кимберлитовой трубки - наслідок виверження вулкана, коли гази під величезною температурою і високим тиском крізь земну кору вириваються назовні з надр землі. Вулканічний вибух виносить на поверхню Землі породу, що містить алмази - кимберлит.

Трубка має форму келиха і схожа на воронку величезних масштабів. Порода носить однойменну назву з містом Кімберлі, що знаходяться в Південній Африці, де в 1871 році був знайдений алмаз, вага якого дорівнював 85 каратів. Знайдений 16, 7 грамовий «камінчик» породив Діамантову лихоманку.

Історія кимберлитовой трубки «Мир»

Ще на початку 19 століття почали зароджуватися чутки про наявність дорогоцінних каменів на території Якутії і західних землях, що межують з нею. Учитель Петро застарий після громадянської війни розговорився в Кемпендяй зі старим, який повідав йому про свою знахідку пару років назад в одній з місцевих річок - це був блискучий камінчик з шпилькову головку. Знахідку він продав купцю за дві пляшки горілки, мішок крупи і п'ять пакетів чаю. Через час інша людина розповів, що на берегах річок Кемпендяйка і Чона також знайшов дорогоцінні камені. Але тільки в 1947-1948 роках вперше почалися цілеспрямовані пошуки алмазів на території Сибірської платформи. Восени 1948 року група геологів, очолювана Г. Фанштейна, запустила пошукові роботи на річках Вилюй і Чона, а 7 серпня 1949 року на піщаній косі Соколової група знаходить перший алмаз, і згодом тут була виявлена ​​алмазна розсип. Пошукові роботи 1950-1953 року теж увінчалися успіхом - були виявлені кілька алмазних розсипів, а 21 серпня 1954 року була відкрита перша в Радянському союзі кімберлітові трубка, що отримала назву «Зірниця».

Незабаром, 13 червня 1955 року геологічна партія побачила високу модрину з оголеними коренями, де лисиця прорила глибоку нору. Синюватий колір землі підказав, що це кимберлит. Ось так команда геологів відкрила алмазну трубку, яка опинилася найбільшою в світі і з самим багатим вмістом алмазів . Начальству була послана така телеграма: «Закурили люльку миру, тютюн відмінний». За допомогою цієї засекреченої радіограми радянські геологи доповіли в столицю про відкриття кимберлитовой алмазної трубки «Мир». Фраза тютюн відмінний говорила про те, що алмазів міститься велика кількість.

Ця знахідка була надзвичайно важлива для СРСР, так як після початку індустріалізації, країна відчувала гостру нестачу промислових алмазів. Вважалося, що застосування алмазних інструментів в два рази підвищує економічний потенціал країни, і незабаром виникло селище «Мирний», куди по бездоріжжю, долаючи 2800 км шляху, рушили автоколони. На початку 1960 року в СРСР вже велася активна видобуток алмазів на суму в 1 мільярд доларів на рік, і селище «Мирний» став центром радянської алмазодобувної промисловості, і сьогодні тут проживають 40 000 чоловік.

Найбагатше діамантове родовище в світі

Родовище розроблялося в украй важких кліматичних умовах, і для того щоб прорвати вглиб вічної мерзлоти, землю доводилося підривати за допомогою динаміту. Уже в 1960 році річний видобуток алмазів становила 2 кілограми, і 1/5 частина були ювелірної якості.

Алмази, після відповідної огранки перетворювалися в дивовижні за красою діаманти, які використовувалися для створення ювелірних прикрас. Радянські громадяни, які планують вступ до шлюбу, могли дозволити собі купити вишукані обручки з діамантами , В яких алмази були здобуті в Якутській кимберлитовой трубці «Мир». Решта 80% видобутих алмазів знайшли застосування в промислових цілях, так як за шкалою еталонних мінералів твердості Мооса це найміцніший в світі мінерал, що має найвищу теплопровідність, дисперсією і заломленням.

Активним розвитком кимберлитовой трубки «Мир» найбільше була стурбована південноафриканська компанія « De Beers », Вимушена скуповувати алмази радянського виробництва з метою контролю цін на світовому ринку. Перші особи компанії після переговорів з радянським керівництвом домовилося про прибуття делегації зі свого боку в селище Мирний. Було дано позитивну відповідь, але з однією умовою - делегація від СРСР, в свою чергу, відвідає алмазні кар'єри в Південній Африці.

Делегація південноафриканської компанії в 1776 році прибула в Москву з метою подальшого перельоту в селище Мирний, але її навмисно затримали, влаштовуючи нескінченні зустрічі і банкетні застілля. Коли делегація все-таки прибула до Якутії для огляду кимберлитовой трубки «Мир», у них залишалося всього 20 хвилин для її огляду. Незважаючи на це, фахівці компанії «De Beers» залишилися під сильним враженням від розмаху побаченого, і були здивовані тим, що при обробці руди радянські фахівці не використовували воду. З огляду на, що в цьому краї 7 місяців варто мінусова температура, то здійснити це просто неможливо.

Сьогодні місто Мирний з невеликого наметового селища перетворився в сучасне промислове місто, де є асфальтові дороги, розвинена інфраструктура і висотні дев'ятиповерхові будинки. Тут є аеропорт, дві алмазні збагачувальні фабрики, міський парк, бари, ресторани, картинна галерея, плавальні басейни, стадіон, 3 бібліотеки, школа мистецтв, сучасний Палац Культури і готель в 4 поверху. Для провінційного містечка тут досить високий інтелектуальний потенціал. Тут вже багато років працює науково-дослідний інститут «Якутніпроалмаз» і відкритий для абітурієнтів Політехнічний інститут.

За 44 роки роботи кар'єра «Мир» (в період з 1957 по 2001 рік), тут було видобуто алмазів, вартість яких склала 17 мільярдів доларів. Масштаби кар'єра збільшилися до таких широт, що вантажним машинам доводилося долати майже 8 км шляху по спиралевидной дорозі, щоб з дна кар'єру піднятися на поверхню.

Сьогодні алмазним кар'єром володіє російська компанія АЛРОСА , Яка в 2001 році припинила видобуток руди в кар'єрі «Мир» за технологією відкритого способу. Головна причина - низька ефективність і небезпека.

Дослідження вчених показали, що алмази залягають на глибині понад 1000 метрів, і щоб налагодити ефективну видобуток, необхідний не кар'єр, а підземний рудник. Проектна потужність такого рудника за планом становитиме близько мільйона тонн руди щорічно. Загальний термін, запланований на розробку родовища, складає 34 роки.

Цікаві факти про кимберлитовой трубці

 1. Над глибоким кар'єром категорично забороняється літати вертольотам. Причина в наступному - величезна воронка викликає турбулентність повітряних мас, в якій літальні апарати не можуть безпечно маневрувати.
 2. Стіни кар'єра неймовірно високі, і в них зачаїлася небезпека не тільки для вертольотів. Тут спостерігається підвищена загроза зсувів.

З чуток, місцеві жителі бояться, що в один день величезний кар'єр може поглинути прилеглі до нього території, в тому числі і ті, які забудовані для проживання людей, але це лише міські легенди селища Мирний.

Екологічний місто майбутнього на місці колишнього алмазного кар'єра

Сьогодні порожня величезна яма становить інтерес для вчених умів, і вже виникають ідеї по створенню в цій воронці екоміста. Керівник архітектурного бюро Москви Микола Лютомскій поділився своїми планами щодо неймовірного рішення. «Основна частина проекту - бетонна конструкція величезних масштабів, яка буде виконувати роль, своєрідною пробки, розпирала кар'єр зсередини. Прозорий для світла купол буде покривати котлован зверху, і на нього планується встановити сонячні батареї.

Незважаючи на суворий клімат Якутії, ясних днів в році досить багато, і батареї можуть виробляти близько 200 МВт електроенергії. Її вистачить «з головою» для забезпечення потреб майбутнього міста. Крім цього, можна використовувати тепло Землі, і якщо взимку температура повітря становить мінус 60 градусів за Цельсієм, то температура грунту на глибині, нижче 150 метрів буде плюсова (нижче вічної мерзлоти). Цей факт додає енергоефективності майбутнього проекту. Місто планується розділити на три частини:

 1. Верхній буде використаний для постійного проживання людей. У ньому будуть розташовані житлові будинки, будівлі та споруди соціально-культурного та адміністративного значення;
 2. Середній ярус - зона, де розкинуться ліс і паркова зона, покликана очищати повітря в місті;
 3. Нижній ярус буде являти собою, так звану вертикальну ферму - тут буде вирощуватися сільськогосподарська продукція для забезпечення потреб міста.

Загальна запланована площа проекту складає 3 мільйони квадратних метрів. У місті зможуть проживати до 10 000 чоловік-туристів, співробітників ферм і обслуговуючого персоналу.

21 серпня 2009 року - нова знаменна дата в історії видобутку алмазів - в Мирному пройшов запуск підземного рудника «Мир». Це апогей багаторічної праці тисячі людей, потужна виробнича одиниця АК «АЛРОСА», що дозволяє видобувати близько 1 мільйона тонн руди, що містить алмази. Останні роки Росія впевнено тримає пальму першості по алмазної видобутку, завдяки компанії АЛРОСА. За рік експортувалося алмазів на суму 1, 7 мільярда доларів, і більша частина припадає на європейські країни.

Новости
Строим Баню своими руками
Прежде чем начинать строить баню своими руками нужно выбрать материал, из которого её будем строить. Самая теплая баня получается из камыша и глины. Баня из деревянных бревен или из кирпича также очень

Как построить баню дешево своими руками
Баня является излюбленным местом отдыха для многих. Ее самостоятельно можно соорудить на дачном участке или на территории собственного дома. Постройка такого строения – процесс довольно продолжительный

Баня своими руками: основные рекомендации
Любовь к бане у русского человека передается из поколения в поколение и уже заложена в самих генах. Многие из нас, будучи еще совсем детьми, парились в баньке со своими отцами и дедами, а, повзрослев,

Как правильно построить баню своими руками: инструкции, фото, видео и полезные советы
Каждый второй, а может быть и первый, мечтает о бане. Это место для отдыха, расслабления и очищения. И конечно, эпицентр оздоровления, источник целительной силы и энергии. Многие задумываются о том,

Русская баня своими руками – от проекта до отделки + Видео
1 Особенности русской бани В древности для знати строили "чистилище" русского духа из рубленого бревна. Считалось, что главной характерной чертой бани является легкий пар. Влажность в парной должна быть

Строим баню своими руками: варианты возведения
Итак, строим баню своими руками. Какие же именно работы делаются в первую очередь? Любое строительство необходимо начинать с фундамента. Для несложной конструкции бани, например из бруса, подойдет

Строим гараж из металлопрофиля своими руками + чертежи, фото и видео
Построить гараж из металлопрофиля своими руками под силу каждому домовладельцу. Вам не понадобятся специфические навыки. Достаточно изучить технологию и следовать её основным требованиям. Что такое

Как построить баню? Строительство бани от фундамента до крыши
Баня является неотъемлемой частью русского быта. И даже наш соотечественник, пронизанный духом современности, не откажется от хорошей возможности попариться в семейной бане, построенной своими руками

Как правильно построить русскую деревянную баню на даче: устройство, поэтапное строительство (фундамент, стены, полы, крыша, полок, парная), технология, постройка - строим баню своими руками (пошаговая инструкция, правила, советы, рекомендации, фото)
Как бы ни хвалили финские сауны, японские офуро и турецкие хамамы, но лучше русских бань ничего нет. Поэтому неудивительно, что многие владельцы загородных домов и дач хотят иметь свою баню. Часть из

Как построить баню своими руками правильно и быстро: щитовую, дешевую, фото и видео
  Постройка собственной бани на участке загородного дома, дело достаточно серьезное и хлопотное, поэтому подойти к этому вопросу нужно с полной ответственностью. В этой статье мы постараемся осветить