Кращі сорти яблунь для різних регіонів

 1. Сортове планування яблуневого саду
 2. Яблуні можна поділити на кілька груп
 3. Сорти яблунь для середнього та північного регіонів Росії
 4. Зимостійкі сорти яблунь для південних регіонів
 5. Сорти яблунь за видовою приналежністю
 6. Осінні сорти яблунь
 7. Зимові сорти яблунь
 8. Пізньозимові сорти яблунь
 9. Колоновидні сорти яблунь
 10. Умови вирощування яблунь
 11. вибір ділянки
 12. Грунт для яблунь

Щасливі власники дачних ділянок завжди поспішають освоїти рідні сотки протягом мінімального часу. На дачі хочеться мати весь набір фруктів і ягід, а особливо яблук. І тут любителі-початківці допускають першу і дуже серйозну помилку. Захаращують сад великим переліком культур, висаджених без урахування їхніх вимог до навколишнього середовища і сумісності з сусідами. Їх мало цікавлять типи обраних культур, які потребуватимуть відповідного простору і площі і купують сортотіпи високорослі з розлогою кроною. У боротьбі за виживання такі культури будуть цілеспрямовано пригнічувати малорослих сусідів. Щасливі власники дачних ділянок завжди поспішають освоїти рідні сотки протягом мінімального часу

Яблука на гілках. © wwfbolzano

У маленькій або великій родині потрібна різна кількість плодово-ягідної продукції, але всім хочеться мати свіжі фрукти і ягоди тривалий час. Виконанням бажання може послужити продуманий підбір сортів бажаної культури. Селекціонери для різних регіонів РФ пропонують величезний перелік сортів і на кольорових додатках вони все заманливо красиві. Однак сад складається з багаторічників (для яблунь 30-35 років) і виправити помилку буває дуже нелегко.

Щоб уникнути помилок, необхідно заздалегідь продумати які типи і сорти яблунь підходять для вашої ділянки, відібрати сподобалися вам. Початківцям садівникам знайомство з сортами треба починати взимку, використовуючи свій садовий щоденник, в який занести бажані відібрані сорти і ваші можливості при закладці яблуневого саду або посадці кількох саджанців на маленькій за площею дачі або земельній ділянці.

Сортове планування яблуневого саду

На дачній ділянці в 6 соток для сім'ї з 4-5 чоловік досить 5-6 сортів яблунь. З них 2 сорти літніх, 1 середній та 2 пізніх. Для оформлення куточка відпочинку, декоративної огорожі, можна придбати пару дрібноплідних сортів яблунь (ранетка, китайка, райське яблучко і інші). В судовому щоденнику складіть таблицю, в якій коротко охарактеризуйте бажані якості плодів і під них підбирайте сорти.

Яблуні можна поділити на кілька груп

За габитусу куща: високорослі, напівкарликові, карликові, колоноподібні.

Високорослі яблуні - культури, у яких висота рослини до 8 м, добре розвинена, глибоко проникає в грунт коренева система (Жигулівське, Бельфлер-китайка). Їх рекомендується вирощувати тільки на ділянках, де грунтові води розташовуються нижче 3 м глибини.

Напівкарликові яблуні - культури висотою до 5 м (Олена). Для них підійде ділянка з заляганням грунтових вод не вище 2,5 м.

Карликові яблуні - культури низькорослі, до 2,5 м висоти (Глостер, Сонечко). Коренева система порівняно неглибока, розташовується в метровому шарі грунту. Сорти підходять для ділянок з високим стоянням грунтових вод (до 1,5 м).

За стійкістю до холоду: морозостійкі, теплолюбні.

За видовою приналежністю: літні, осінні, зимові, пізньозимові.

За смаковими якостями: кислі, солодкі, дессертние і інші.

За смаковими якостями: кислі, солодкі, дессертние і інші

Яблуня з плодами. © cocoate

Сорти яблунь для середнього та північного регіонів Росії

Для середнього і північного регіонів Росії, що відрізняються холодним кліматом з тривалими морозами, при підборі сортів яблунь потрібно орієнтуватися на їх морозостійкість.

Зимостійкими сортами яблунь є: Білий налив, Цукеркове, Грушівка Московська, Боровинка, Антонівка звичайна, Аніс червоний, Зірочка, Медуниця, Сінап, Московське, Олена, Сонечко та інші.

Останнім часом селекціонерами запропоновані нові морозостійкі сорти, здатні витримувати зниження температур до -35 ° С: Марат Бусурін, Маяк Загір'я, Зимова красуня, Імрус, Брусничне, Народне, Юний натураліст.

Перше місце по зимостійкості з нових сортів яблунь займають Подарунок Графського, Скала, здатні витримати 40-42 градусні морози.

З сортів яблунь, малостійких до морозів можна виділити: Коричне смугасте, Мельба, Мантент, Чемпіон, Августа, Кореянка, Ватутін, Свіжість, Лобо, Богатир, Бельфлер-китайка, Пепин. Однак ця властивість не применшує їх інших якостей. Вони підходять для середніх регіонів з короткочасним холодним періодом, без стійких сильних морозів.

Вони підходять для середніх регіонів з короткочасним холодним періодом, без стійких сильних морозів

Яблуко сорт Антонівка. © coloradofoodforest Яблуко сорт Антонівка Яблуко сорт Лобо. © sonneruplund Яблуко сорт Аніс червоний

Зимостійкі сорти яблунь для південних регіонів

Купуючи саджанці яблунь для свого маленького саду, обов'язково поцікавтеся його видовою приналежністю. Культури, призначені для середніх і північних регіонів (навіть морозостійкі) в південних умовах вирощування можуть загинути від зворотних весняних заморозків.

Для півдня найбільш підходять до погодних умов яблуні: Ренет Симиренка, Бабусине, Бужор, Вагнер, Голден, Слава Переможцю, Білий налив, Аркад жовтий та ін.

Сорти яблунь за видовою приналежністю

Літні сорти яблунь

За видовою приналежністю сорти яблуні поділяються на літні, осінні, зимові, пізньозимові. Плодоношення літніх і, так званих, десертних сортів, починається в липні, основний пік збору врожаю припадає на серпень. Але літні сорти не володіють лежкостью. Термін зберігання плодів не перевищує 1-2 тижні. Їх необхідно відразу після знімання врожаю використовувати в їжу. Приємна солодко-кисла або солодка, соковита м'якоть, з сильним, часто медовим ароматом, викликає апетит.

Найбільш яскравими представниками ранніх або літніх яблук є Олена, Медуниця, Білий налив, Мантент, Мельба, Грушівка московська, Цукеркове, Боровинка, Коричне і інші.

Осінні сорти яблунь

Перші яблука осінніх сортів з'являються в кінці серпня. Основне плодоношення настає в вересні. Лежкость у них невисока, і її тривалість не перевищує 2-3 місяців. М'якоть соковита, солодка з кислинкою. При виборі сорти яблунь для свого саду врахуйте, що саме літні та осінні сорти використовують для зимових заготовок у вигляді соків, компотів, джемів і інших. Зимостійкі осінні сорти можуть зберігатися до 3 місяців, зберігаючи смакові якості.

До зимостійким осіннім сортам яблунь відносяться сорти Народне, Штрейфлинг, Орловське, Бессемянка, Ароматне, Коричне, Кореянка і інші. Серед них є бистровизревающіе (Орловське), солодкі (Народне). На ринку завжди можна купити кореянки, Коричне смугасте, інші сорти цього виду. Визначити який смак і аромат вам більше сподобається і занести дані в свій садовий щоденник.

Для південних районів з «теплими зимами» підійдуть сорти яблунь Чемпіон, Айдарет.

Для південних районів з «теплими зимами» підійдуть сорти яблунь Чемпіон, Айдарет

Яблуко сорт Білий налив Яблуко сорт Білий налив  Яблуко сорт Цукеркове Яблуко сорт Цукеркове. © plodovsad Яблуко сорт Коричне. © Vitaly Bry

Зимові сорти яблунь

Основна увага при виборі сорти яблунь потрібно віддати зимовим і пізньозимовий сортам, так як вони забезпечать поповнення організму вітамінами в самий збіднений ними період - лютий-квітень: Богатир, Антонівка, Уелс, Пепин, Жигулівське, Зірочка, Афродіта, Орловське, Сонечко та інші.

Урожай знімають в технічній зрілості в вересні-жовтні. Вживати відразу в їжу їх не можна. Смак у них зазвичай кислий, у деяких терпкий, м'якоть груба. Вони відмінно зберігаються протягом півроку, а Симиренка, Богатир, Зірочка не втрачають своїх якостей до 9 місяців зберігання.

Чемпіоном по зимостійкості і тривалості зберігання багато садівників вважають сорт Московський, чиї плоди зберігаються до нового врожаю. Зимовим сортам на півдні, в середніх регіонах необхідна тривала тепла осінь, жарке літо. За цей період яблуні накопичують необхідні цукру і ароматичні сполуки, які надають унікальний смак і запах плодам при настанні біологічної зрілості, яка припадає на зимові місяці (Ренет Симиренка, Антонівка).

Зимові сорти яблунь, як правило, мають гарну лежкістю. Для тривалого зберігання варті уваги зимові сорти з кислим смаком плодів: беркутівський, Афродіта, Богатир, Московське пізніше. Велика щільність м'якоті і кислий смак, обмежують їх використання в свіжому вигляді відразу після збирання врожаю. Володіючи гарною лежкістю, зимові сорти поступово дозрівають при зберіганні і до лютого-березня набирають весь букет смакових якостей: соковитість, приємну кислинку, аромат.

Пізньозимові сорти яблунь

З пізньозимовий найбільш відомі сорти Бельфлер-китайка, Сінап, Лобо, Московське, Свіжість. Сорти Лобо і Свіжість добре зберігаються тривалий час, але мають посередньої зимостійкістю, а Бельфлер-китайка відрізняється високорослі і великим габітусом крони. Все пізньозимові (з розглянутих сортів) відрізняються крупноплодностью.

Колоновидні сорти яблунь

В окрему групу віднесені яблуні колоновидною форми, які останнім часом швидко адаптуються в приватних садових володіннях. Цей тип чудовий тим, що не має бічних гілок. Культура росте в один стовбур, габітус куща становить 0,25-1,0 м, урожай формується прямо на стовбурі, врожайність висока.

Відрізняються сорти яблунь цього типу високою стійкістю до хвороб і шкідників, стійкі до морозів, але мають неглибоко проникаючу кореневу систему. Довжина окремих коренів не перевищує 25-30 см і розташовані до поверхні грунту настільки близько, що навіть неглибоке розпушування може їх пошкодити. Поверхнева коренева система колонних яблунь вимагає уваги, потребують поливу (2-3 рази на тиждень з подальшим мульчуванням) і підгодівлі. Для них підходить краплинне зрошення.

Яблуко сорт Августа. © Георгій Івашевскій Яблуко сорт Августа Яблуко сорт Глостер. © urzadzamy Яблуко сорт Айдаред. © agrus

Кращими сортами колонних яблунь, які можна вирощувати в середніх і Сибірських районах вважаються Васюган, Московське намисто, Сенатор, Президент, Останкіно, Тріумф, Валюта, Арбат, Медок, Джин, Діалог.

З них найбільш морозостійкі, прекрасно розвиваються і формують врожаї в Сибірських регіонах - Московське намисто і Васюган.

До літніх сортах колонних яблунь відносяться Малюх, Президент, Медок. Дуже цікавий сорт Медок. Відноситься до літньо-осіннім сортам, але є пізньостиглі. Плоди в технічній стиглості знімають в кінці серпня.

Високої лежкостью відрізняються зимові сорти колонних яблунь Янтарне намисто, Болеро, Валюта, Московське намисто. Пізньостиглий сорт Московське намисто знімають в кінці вересня. Він зберігає свої якості до березня.

Умови вирощування яблунь

Яблуні в середньому ростуть і плодоносять 30-35 років. Тому при закладці яблуневого саду, та й при висадці декількох саджанців, потрібно бути гранично уважними до агротехнічним вимогам культури.

вибір ділянки

Яблуні не терплять низинні місця, куди скочуються і застоюються весняні заморозки. Від зворотних і тривалих морозів у всіх регіонах (включаючи південні) можливо повне вимерзання або сильне пошкодження квіткових бруньок і розпустилися квіток цієї культури. Значить, на дачі потрібно підібрати ділянку підвищений і захищений від потоків холодного повітря. При можливості, виділіть окремий, з відповідними умовами, ділянку на 5-8 яблунь. Так і догляд повноцінний можна забезпечити і вимоги до агротехніки виконати.

На маленькій дачці зверніть увагу на колоноподібні яблуні. Маленький габітус культури дозволить висадити на порівняно маленькій площі до 12-15 сортів. Деякі садівники висаджують їх в рабатках, створюючи унікальну ошатну, «ароматну» під час цвітіння і дозрівання яблук, доріжку.

Яблуні не люблять тіні. Для них потрібні рівномірно освітлені ділянки, причому не зайняті чужий кореневою системою. Тому молоді саджанці намагайтеся висаджувати віддалік від старих дерев. Якщо ділянка дозволяє, можна висаджувати яблуні невеликими групами в місцях, придатних за вимогами до навколишнього середовища і агротехніці. В судовому щоденнику на загальній схемі ділянки відзначте місця, виділені під яблуні. Наступна турбота, це склад і якість грунту на виділених під яблуні ділянках.

Наступна турбота, це склад і якість грунту на виділених під яблуні ділянках

Молода яблуня. © Solarbeez

Грунт для яблунь

Для яблунь необхідні нейтральні грунту з рН - 5,5-6,5, забезпечені в достатній мірі поживними речовинами, особливо азотом, з хорошими дренажними властивостями, можна середньої щільності (чорноземи суглинкові, звичайні), але повітро-і водопроникних з високою вологоємністю. Найбільш придатними є чорноземи звичайні, суглинні з переважанням супеси, лесовидні суглинки. На легких ґрунтах необхідно постійне зрошення. Чи не підходять торф'яні, сильно закислення грунту, з близьким розташуванням підземних вод, з застійними водами після дощів і поливів. Погано розвиваються і рано гинуть яблуні з глибокою кореневою системою на піщаних або глинисто-піщаних грунтах.

Підібравши гарне місце розташування і вид грунту можна навесні закупити саджанці і висадити свій яблуневий сад.

Увага! Ми просимо вас в коментарях до даної статті написати: які сорти яблунь вирощуєте ви, наскільки вони вас задовольняють, як відповідають заявленим характеристикам. Не забудьте вказати свій регіон і особливості агротехніки. Дякуємо!

Новости
Строим Баню своими руками
Прежде чем начинать строить баню своими руками нужно выбрать материал, из которого её будем строить. Самая теплая баня получается из камыша и глины. Баня из деревянных бревен или из кирпича также очень

Как построить баню дешево своими руками
Баня является излюбленным местом отдыха для многих. Ее самостоятельно можно соорудить на дачном участке или на территории собственного дома. Постройка такого строения – процесс довольно продолжительный

Баня своими руками: основные рекомендации
Любовь к бане у русского человека передается из поколения в поколение и уже заложена в самих генах. Многие из нас, будучи еще совсем детьми, парились в баньке со своими отцами и дедами, а, повзрослев,

Как правильно построить баню своими руками: инструкции, фото, видео и полезные советы
Каждый второй, а может быть и первый, мечтает о бане. Это место для отдыха, расслабления и очищения. И конечно, эпицентр оздоровления, источник целительной силы и энергии. Многие задумываются о том,

Русская баня своими руками – от проекта до отделки + Видео
1 Особенности русской бани В древности для знати строили "чистилище" русского духа из рубленого бревна. Считалось, что главной характерной чертой бани является легкий пар. Влажность в парной должна быть

Строим баню своими руками: варианты возведения
Итак, строим баню своими руками. Какие же именно работы делаются в первую очередь? Любое строительство необходимо начинать с фундамента. Для несложной конструкции бани, например из бруса, подойдет

Строим гараж из металлопрофиля своими руками + чертежи, фото и видео
Построить гараж из металлопрофиля своими руками под силу каждому домовладельцу. Вам не понадобятся специфические навыки. Достаточно изучить технологию и следовать её основным требованиям. Что такое

Как построить баню? Строительство бани от фундамента до крыши
Баня является неотъемлемой частью русского быта. И даже наш соотечественник, пронизанный духом современности, не откажется от хорошей возможности попариться в семейной бане, построенной своими руками

Как правильно построить русскую деревянную баню на даче: устройство, поэтапное строительство (фундамент, стены, полы, крыша, полок, парная), технология, постройка - строим баню своими руками (пошаговая инструкция, правила, советы, рекомендации, фото)
Как бы ни хвалили финские сауны, японские офуро и турецкие хамамы, но лучше русских бань ничего нет. Поэтому неудивительно, что многие владельцы загородных домов и дач хотят иметь свою баню. Часть из

Как построить баню своими руками правильно и быстро: щитовую, дешевую, фото и видео
  Постройка собственной бани на участке загородного дома, дело достаточно серьезное и хлопотное, поэтому подойти к этому вопросу нужно с полной ответственностью. В этой статье мы постараемся осветить