Берестяних бутель-ГОРЛАТКА

Багатьох читачів зацікавила стаття М. Бєлова "Вчимося плести з берести" (див. "Наука і життя" № 5, 1993 г.).Практично в кожному відгуку на статтю прохання: розповісти все до дрібниць про берестяне мистецтві.Е. В. Діденко з Москви пише: "Якщо я навчуся плести з берести, це буде найкраще заняття в моєму житті".Д. Ф. Зорькін з міста Салаир (Кемеровська обл.) Завдяки журналу вже освоїв ази берестяного промислу і тепер вечорами з задоволенням працює з берестом - "дуже ніжним, теплим і м'яким матеріалом".Ю. К. Мусатов з Тюменської області і А. М. Фомченко з міста Юрга (Кемеровська обл.) Пишуть: "Жителям Сибіру березняка вистачає, а ось знайти майстра, який працює з берестом, або відшукати в бібліотеці літературу по берестяних промислу практично неможливо. А хочеться навчитися робити і шкатулки, і жіночі шпильки для волосся, і хлібниці в формі великого плоского туеса, і берестяні пляшки, і багато-багато іншого ".На цей раз секретами роботи з берестом ділиться Валерій Лаврентійович Торопов, голова правління Спілки майстрів традиційних народних ремесел та художніх промислів Республіки Комі (м Сиктивкар).Його берестяні вироби були представлені на виставці "Унікальна колекція" Золотого фонду "декоративно-прикладного мистецтва Республіки Комі", що проходила в минулому році в Московському художньому центрі "Народна галерея".

Наука і життя // Ілюстрації

1. Знімають бересту з рівних ділянок берези, проводячи різаком вертикальну неглибоку лінію зверху вниз.

2. Для зберігання просушені, очищені і розправлені пласти берести укладають щільними рядами під гніт.

3. Кінці берестяних стрічок заокруглені.

4. Нарізані стрічки пов'язують мотузкою.

5. Інструменти: ніж-різак для заготовки берести; ніж з опуклим лезом для очищення зовнішнього шару берести; затиск - білизняна прищіпка, годиться і канцелярська скріпка; ножиці; кочедик для протягування стрічок; дошка або планшет для нарізки стрічок і ленторез.

6. Пунктиром позначено дно майбутньої горлаткі.

7. Кожен сплетений кут тимчасово закріплюють затискачем.

8. У підстави шийки пляшки зменшують по 4 стрічки з кожного кута.

9. Так закріплюють прямий край горлечка горлаткі.

10. Кінці закріплюють під поперечними стрічками.

11. Зовнішню поверхню виробу прикрашають косинцями.

Берестяної лоток і черпаки (комі називають такі ложки чіблікамі). Автор М. С. Кочев.

Бутлі-горлаткі. Береста, плетіння. Автор М. С. Кочев.

Сувенірні вироби - собаки. Береста, плетіння. Автор В. Л. Торопов.

Замки для обшивки туеса.

Зшивання краю вироби.

Виготовлення туеса: 1 - сколотень (циліндр), 2 - обшивка, 3 - поясок верхній, 4 - поясок нижній, 5 - дно, 6 - кришка з ручкою, 7 - зшивання берестой або коренем.

Плетіння пташки-солонічкі: 1 - початок плетіння, 2 - бічні стінки, 3 - передня стінка, 4 - горловина, 5 - пробка.

<

>

У побуті комі селянина береста грала величезну роль. Її цінували за еластичність, водонепроникність, стійкість до гниття і застосовували в будівництві, в шевському справі, при виготовленні рибальських знарядь, посуду і начиння.

Її цінували за еластичність, водонепроникність, стійкість до гниття і застосовували в будівництві, в шевському справі, при виготовленні рибальських знарядь, посуду і начиння

У берестяні чума - міцні судини у вигляді чотирикутної коробки - зазвичай складали столові прилади. У кудах - невеликих плетених кошиках - жінки зберігали прикраси та приладдя для рукоділля. Туеса заповнювали крупою, борошном або наливали в них квас, пиво, молоко. Для збору ягід та грибів використовували пестери різної форми. Популярні були заплічні пестери, набирушки, полотухі, плетені сільнички у вигляді тварини або водоплавної птиці і, звичайно, бутлі-горлаткі, в яких будь-який напій довго зберігав прохолоду і свіжість.

Плести бутель-горлатку може навчитися кожен. Дотримуйтесь порад - і у вас все вийде. Але спочатку потрібно заготовити бересту.

Заготівля берести. Бересту знімають в певну пору року. У Республіці Комі воно припадає на середину червня, коли в лісі хмари комарів і мошок. Варто нагадати, що береста захищає дерево від спеки, морозу, комах, тому знімати її можна тільки в зонах відчуження, призначених для будівництва, прокладки трас, лісозаготівель. Але і в цьому випадку, не кажучи вже про всіх інших, необхідно мати дозвіл лісництва.

Знімають бересту з рівних ділянок берези, проводячи різаком вертикальну неглибоку, на товщину шару берести, лінію зверху вниз (1). Тупим кінцем ножа бересту отслаивают від дерева по всій довжині надрізу. Пласти берести просушують, очищають, розправляють і укладають щільними рядами під гніт (2). У такому вигляді в сухому прохолодному приміщенні (сараї, підполі або на горищі) береста зберігається роками.

Підготовка берести до роботи. Пласт берести розшаровують до потрібної товщини під конкретний виріб. Зазвичай зовнішній шар викидають, але коли він дуже щільний і має гарний відтінок, його можна використовувати для плетіння. Відшарований пласт розрізають на стрічки потрібної ширини ленторезом або ножицями. Стрічки повинні бути рівними. Кінці стрічок заокруглені (3). Для зручності нарізані стрічки зберігають в пучках, пов'язаних мотузкою (4).

При плетінні вироби все стрічки повинні бути однакової товщини, інакше більш тонкі стягуватимуться товстими. Перед роботою стрічки обробляють рослинним маслом. Береста сушить руки, щоб цього уникнути, їх змащують кремом або вазеліном.

Інструменти, необхідні для роботи над пляшкою-горлаткой, представлені на малюнку 5.

Основа горлаткі. Для виготовлення горлаткі наріжте стрічки шириною 2 см і товщиною 0,8 см. В залежності від розміру виробу необхідна різна парна кількість стрічок: 8 х 8; 12 х 12 і т. Д.

Візьміть, наприклад, шістнадцять стрічок довжиною по 90 см. Вісім берестяних стрічок розкладіть на столі паралельно один до одного так, щоб внутрішня поверхня берести була зверху. Наступні вісім, теж внутрішньою поверхнею вгору, переплетіть перпендикулярно першим стрічок, чергуючи їх таким чином, щоб в результаті вийшов килимок, подібний з малюнком шахівниці. Краї закріпіть затискачами (6).

Плетіння кутів, стінок і шийки горлаткі. Для отримання кутів горлаткі переплетіть стрічки кожної з чотирьох сторін підстави. Кут перетину стрічок повинен бути 90 градусів. Кожен сплетений кут закріплюйте зажимом (7). Коли всі чотири кути будуть готові, звільніть від затискачів краю підстави і плетіть вгору до необхідної вам висоти горлаткі, рівномірно підтягуючи і зміцнюючи стрічки між собою.

Дійшовши до підстави шийки пляшки, зменшіть по чотири стрічки з кожного кута (8). Потім продовжите плетіння горлечка на потрібну висоту.

Плетіння прямого краю горлечка горлаткі. Для закріплення краю дві пересічні стрічки перегніть по діагоналі отриманого від їх перетину квадрата, внутрішня сторона цих берестяних стрічок стане зовнішньої (9). Таким чином закріпіть весь край горлечка горлаткі. Кінці сховайте під поперечні стрічки (10). Закінчите плетіння, додаючи нові стрічки і вплітаючи їх в перший шар горлаткі. Горлатка буде повністю готова, коли оплетете її другим шаром.

Декорування горлаткі. Для прикраси виплітають косинці по всьому тілі горлаткі (11). Колір берести вибирають по своєму смаку.

Новости
Строим Баню своими руками
Прежде чем начинать строить баню своими руками нужно выбрать материал, из которого её будем строить. Самая теплая баня получается из камыша и глины. Баня из деревянных бревен или из кирпича также очень

Как построить баню дешево своими руками
Баня является излюбленным местом отдыха для многих. Ее самостоятельно можно соорудить на дачном участке или на территории собственного дома. Постройка такого строения – процесс довольно продолжительный

Баня своими руками: основные рекомендации
Любовь к бане у русского человека передается из поколения в поколение и уже заложена в самих генах. Многие из нас, будучи еще совсем детьми, парились в баньке со своими отцами и дедами, а, повзрослев,

Как правильно построить баню своими руками: инструкции, фото, видео и полезные советы
Каждый второй, а может быть и первый, мечтает о бане. Это место для отдыха, расслабления и очищения. И конечно, эпицентр оздоровления, источник целительной силы и энергии. Многие задумываются о том,

Русская баня своими руками – от проекта до отделки + Видео
1 Особенности русской бани В древности для знати строили "чистилище" русского духа из рубленого бревна. Считалось, что главной характерной чертой бани является легкий пар. Влажность в парной должна быть

Строим баню своими руками: варианты возведения
Итак, строим баню своими руками. Какие же именно работы делаются в первую очередь? Любое строительство необходимо начинать с фундамента. Для несложной конструкции бани, например из бруса, подойдет

Строим гараж из металлопрофиля своими руками + чертежи, фото и видео
Построить гараж из металлопрофиля своими руками под силу каждому домовладельцу. Вам не понадобятся специфические навыки. Достаточно изучить технологию и следовать её основным требованиям. Что такое

Как построить баню? Строительство бани от фундамента до крыши
Баня является неотъемлемой частью русского быта. И даже наш соотечественник, пронизанный духом современности, не откажется от хорошей возможности попариться в семейной бане, построенной своими руками

Как правильно построить русскую деревянную баню на даче: устройство, поэтапное строительство (фундамент, стены, полы, крыша, полок, парная), технология, постройка - строим баню своими руками (пошаговая инструкция, правила, советы, рекомендации, фото)
Как бы ни хвалили финские сауны, японские офуро и турецкие хамамы, но лучше русских бань ничего нет. Поэтому неудивительно, что многие владельцы загородных домов и дач хотят иметь свою баню. Часть из

Как построить баню своими руками правильно и быстро: щитовую, дешевую, фото и видео
  Постройка собственной бани на участке загородного дома, дело достаточно серьезное и хлопотное, поэтому подойти к этому вопросу нужно с полной ответственностью. В этой статье мы постараемся осветить