Які народні засоби допоможуть врятувати томати від фітофтори?

 1. Що таке фітофтора?
 2. профілактика фітофторозу
 3. Народні засоби у боротьбі з фітофторозом: що може допомогти?

Фітофтороз - поширене серед пасльонових захворювання, яке не можна запускати, якщо не хочеться залишитися без врожаю. Народні засоби від фітофтори на помідорах можуть виручити нічим не гірше, ніж хімічні препарати. З їх допомогою можна не допустити розвиток хвороби або усунути проблему з мінімальними втратами.

Що таке фітофтора?

Фітофтороз - захворювання, що розвивається на помідорах внаслідок атаки грибкових організмів. Хвороба вражає всі частини рослини, включаючи бульби, стебла, листя, плоди. Захворювання вважається дуже небезпечним, оскільки при відсутності своєчасного лікування рослина здатна загинути. Заразитися культура може в будь-який момент, але хвороба зазвичай протікає безсимптомно і починає прогресувати в сприятливих для неї умовах. До числа останніх відносять холодну погоду і підвищену вологість. Ідеальними умовами для розвитку фітофторозу є:

 • зайве загущені посадки, куди погано проникає повітря; Фітофтороз - поширене серед пасльонових захворювання, яке не можна запускати, якщо не хочеться залишитися без врожаю

  Богатий врожай

 • ослаблена розсада;
 • роса, перепади температур і зайва близькість листя до поверхні грунту.

Зараження фітофторою може статися через що залишилися в грунті грибкових бактерій. Ймовірно їх скупчення на садовій інвентарі, на стінках теплиць, на залишках органіки. Можуть бути уражені і саме насіння томатів.

Ознаки фітофторозу:

 • поява чорних плям по краях листочків;
 • лист починає темніти, після засихає і відпадає;
 • плямами покриваються інші частини рослини: стебло, а потім і плоди.

Як уберегти томати від фітофторозу? Повністю захистити рослину від поширення спір неможливо, але є ряд профілактичних заходів, що дозволяють знизити ризик розвитку захворювання.

профілактика фітофторозу

Фахівцями було виявлено, як захистити помідори від фітофтори. Треба усунути сприятливі умови для розвитку колонії грибкових спор. Профілактичні заходи слід починати з моменту посадки розсади в грунт.

Профілактика фітофтори на помідорах включає:

 1. Дезінфекція садового інвентарю, включаючи обробку стін теплиці.

  Фітофтора на стеблі і листках

 2. Підвищення кислотності грунту. Буде потрібно внести невелику частину перегною або торфу, якщо грунт надмірно заіствесткована.
 3. Придбання стійких до захворювання насіння.
 4. Висаджування розсади томатів на ділянки, де раніше мешкали культури, які не піддаються фітофтори. Це можуть бути бобові, цибуля, буряк, часник, огірки та інші.
 5. Здійснювати полив в ранкові години, вибираючи при цьому сонячні дні. Так волога випарується швидше, і рівень вологості буде в нормі.
 6. Не допускати густих посадок, використовувати шпалери і своєчасно проводити пасинкування томатів для поліпшення доступу повітря і освітлення.
 7. Своєчасно вносити добрива.

Народні засоби у боротьбі з фітофторозом: що може допомогти?

Якщо прогресує фітофтора на помідорах, як боротися народними засобами? Це питання задають дачники, які вважають за краще не використовувати хімічних засобів на своєму городі. Багаторічний досвід вирощування томатів дозволив з'ясувати, як позбутися від фітофтори на помідорах за допомогою народних засобів. Суть полягає не тільки в профілактичних заходах, а й своєчасному обприскуванні посадок розчинами.

Першу обробку слід здійснити після висадки розсади, а потім в період бутонізації.

Заражені листі на томатах

Кожне наступне обприскування повторюється через 10-14 днів. В цілому за літній сезон буде потрібно 4-5 процедур. Сприятливий час для обприскування - ранок.

Поширені народні методи боротьби:

 1. Мідний дріт від фітофтори на помідорах використовується тільки як профілактичний засіб. Вважається, що достатній вміст міді в рослині запобігає розмноженню шкідливих суперечка. Для цього беруть відрізок дроту і нарізають її шматочками завдовжки 3-5 см. Всі частини ретельно зачищають наждачним папером. Після чого нижню частину стебла кожного томата проколюють дротом, її кінці загинаються вниз, але не закручують навколо стебла. Вважається, що так рослина насичується міддю, тим самим, виключаючи розвиток захворювання.
 2. Дріжджі - поширений засіб для обробки. Буде потрібно змішати 100 г дріжджів (живих) з 10 л води. Приготовленої сумішшю обприскують томати.
 3. Можна приготувати розчин з часнику і марганцю. Листя, стебла і сам часник подрібнюють і заливають, на 100 г кашки потрібно 1 склянку окропу. Через добу суміш проціджують і розводять в 10 л води, додавши трохи марганцю. Отриманим складом обробляють кожну рослину, процедуру проводять 4 рази за сезон.
 4. Наступний склад включає молочну сироватку або кефір і воду в рівних частинах. Сумішшю можна обробляти кущі щодня, але починати слід лише з липня місяця.

Якщо ж запобігти розвитку захворювання не вдалося, на листках стали помітні характерні бурі плями, то можуть допомогти такі народні рецепти:

 • Йод від фітофтори на помідорах - перевірений багатьма засіб. Треба взяти 10 мл п'ятивідсоткового розчину йоду і розчинити його в 10 л води. Складом потрібно обприскати всі томати. Процедуру необхідно повторити через 3 доби.

Відео про приготування розчину з сироватки і йоду.

 • Треба 200 мл 10% розчину кальцію змішати з 2 л води, потім ретельно обприскувати уражені ділянки рослини.
 • Приготувати розчин з 1 кг солі і 10 л води. Перед обробкою потрібно видалити всі хворі частини рослини, а потім обприскати кущі томатів. Розчин утворює на поверхні листя, стебла і плодів тонку плівку, яка перешкоджає подальшому розвитку хвороби.
 • Аптечне засіб Трихопол теж може допомогти в боротьбі з фітофторозом. Потрібно 1 таблетку розчинити в 1 л води і обприскати кущі. Процедуру повторюють кожні 14 днів.
 • Дачники використовують і фурацилін, від фітофтори на помідорах він теж може допомогти. 10 таблеток препарату розчиняють в 10 л води. Розчин використовують для обприскування 3 рази за сезон. Перший - перед початком цвітіння, другий - при появі зав'язі, третій - в момент дозрівання перших плодів.

Обробка томатів здійснюється і фунгіцидними препаратами. Придбати можна Фітоспорін, Фундазім, Квадріс, Фундазол, Ридоміл, Превікур. Обприскування подібними засобами слід здійснювати відповідно до вказівок інструкції. Обробку рекомендується проводити регулярно, якщо хочеться зібрати хороший урожай.

Що таке фітофтора?
Що таке фітофтора?
Як уберегти томати від фітофторозу?
Народні засоби у боротьбі з фітофторозом: що може допомогти?
Якщо прогресує фітофтора на помідорах, як боротися народними засобами?
Новости
Строим Баню своими руками
Прежде чем начинать строить баню своими руками нужно выбрать материал, из которого её будем строить. Самая теплая баня получается из камыша и глины. Баня из деревянных бревен или из кирпича также очень

Как построить баню дешево своими руками
Баня является излюбленным местом отдыха для многих. Ее самостоятельно можно соорудить на дачном участке или на территории собственного дома. Постройка такого строения – процесс довольно продолжительный

Баня своими руками: основные рекомендации
Любовь к бане у русского человека передается из поколения в поколение и уже заложена в самих генах. Многие из нас, будучи еще совсем детьми, парились в баньке со своими отцами и дедами, а, повзрослев,

Как правильно построить баню своими руками: инструкции, фото, видео и полезные советы
Каждый второй, а может быть и первый, мечтает о бане. Это место для отдыха, расслабления и очищения. И конечно, эпицентр оздоровления, источник целительной силы и энергии. Многие задумываются о том,

Русская баня своими руками – от проекта до отделки + Видео
1 Особенности русской бани В древности для знати строили "чистилище" русского духа из рубленого бревна. Считалось, что главной характерной чертой бани является легкий пар. Влажность в парной должна быть

Строим баню своими руками: варианты возведения
Итак, строим баню своими руками. Какие же именно работы делаются в первую очередь? Любое строительство необходимо начинать с фундамента. Для несложной конструкции бани, например из бруса, подойдет

Строим гараж из металлопрофиля своими руками + чертежи, фото и видео
Построить гараж из металлопрофиля своими руками под силу каждому домовладельцу. Вам не понадобятся специфические навыки. Достаточно изучить технологию и следовать её основным требованиям. Что такое

Как построить баню? Строительство бани от фундамента до крыши
Баня является неотъемлемой частью русского быта. И даже наш соотечественник, пронизанный духом современности, не откажется от хорошей возможности попариться в семейной бане, построенной своими руками

Как правильно построить русскую деревянную баню на даче: устройство, поэтапное строительство (фундамент, стены, полы, крыша, полок, парная), технология, постройка - строим баню своими руками (пошаговая инструкция, правила, советы, рекомендации, фото)
Как бы ни хвалили финские сауны, японские офуро и турецкие хамамы, но лучше русских бань ничего нет. Поэтому неудивительно, что многие владельцы загородных домов и дач хотят иметь свою баню. Часть из

Как построить баню своими руками правильно и быстро: щитовую, дешевую, фото и видео
  Постройка собственной бани на участке загородного дома, дело достаточно серьезное и хлопотное, поэтому подойти к этому вопросу нужно с полной ответственностью. В этой статье мы постараемся осветить