Гусениці на помідорах в теплиці: як боротися, народні засоби

 1. Основні шкідники гусениці
 2. Народні засоби
 3. хімічні препарати
 4. профілактика
 5. алгоритм

Гусениці на томатах - справжня напасть, з якою не з чуток знайомі городники і садівники. Ці шкідники не тільки псують листя, але і вгризаються в м'якоть дозріваючих томатів, тим самим завдаючи шкоду майбутньому врожаю. Боротьбу з гусеницями краще починати на самому початку зараження кущів. Саме в цей момент застосовуються методи дадуть найбільш ефективний результат. Як найкраще боротися з гусеницями? За допомогою хімікатів або народними засобами? Спробуємо розібратися.

Основні шкідники гусениці

Найвідомішим шкідником , Що псує урожай томатів, вважається совка.

Найвідомішим шкідником  , Що псує урожай томатів, вважається совка

Совка з'являється на посадках помідори з початку літа.

Цю метелика чорного, сірого або коричневого кольору можна спостерігати в нічний або вечірній час доби. Існує безліч її різновидів, що включає більше 1000 пологів. Особливо небезпечні гусениці совок, які вилуплюються з яєць, що відкладаються метеликами на початку літа.

Самки совок дуже плідні і можуть відкласти до 500 яєць. З'явилися з них гусениці активно поглинають рослинність, вважаючи за краще листю і паросткам саме соковиту м'якоть плодів. Навіть молоді зелені пагони помідорів, які вважаються отруйними для комах, спокійно з'їдаються цим видом шкідників.

Навіть молоді зелені пагони помідорів, які вважаються отруйними для комах, спокійно з'їдаються цим видом шкідників

Метелик починає відкладати яйця вже через 4-5 днів після виходу з лялечки.

Крім томатів гусениць совок можна зустріти на моркви, огірках, квасолі і капусті. Вражають вони і садові культури. Зерно, прибране в сховище, також може бути піддано навалі зелених паразитів.

Гусениці виводяться з яєць приблизно через тиждень, а вже через 20 днів здатні перетвориться на дорослу метелика.

Щоб зрозуміти чи присутні метелики совки на ділянці, можна сконструювати найпростішу пастку з ємності з звужується шийкою, в яку додати заграло варення, компот або теплий квас. Якщо вранці в пастці знаходитимуться метелики сірого або коричневого відтінку, то значить, частина культур на ділянці піддалася зараженню.

Слід негайно вживати заходів по знищенню поширення цих комах, інакше з більшою частиною врожаю можна буде попрощатися.

Народні засоби

Прихильники органічного землеробства не визнають пестициди. Та й багато сучасних дачники прекрасно знають, як довго виводяться хімічні речовини з тканин рослини. Тому на початковій стадії нерідко застосовуються щадні народні засоби.

 • Так, наприклад, один з найвідоміших - це настій з стрілок часнику. Для його приготування потрібно подрібнити 700 г стрілок часнику, залити їх водою і залишити настоюватися в прохолодному місці в закритій ємності приблизно на тиждень. Отриманий настій беруть в співвідношенні 50-70 г на 1 відро води. Цим розчином обприскують кущі томатів 1 раз в 10 днів.

  Стрілки часнику містять природні фітонциди, що володіють потужними інсектицидними властивостями.

 • Ще один засіб боротьби з гусеницями совки - це полин. Траву полину заливають гарячим окропом з розрахунку 100 г на 1 л і залишають настоюватися на 2 доби в темному місці. Після чого відвар розводять в пропорції 1:10 і проводять обробку (обприскування). Відвар добре працює як на дорослих особин, так і на маленьких гусеницях.

  Настій подрібненого полину застосовують проти плодожерок і листогризучих гусениць.

 • Лист лопуха. Ця рослина дрібно нарізають і заливають водою кімнатної температури. Співвідношення - піввідра листя до відра води. Розчин настоюється протягом 3 днів, після чого використовується для обприскування. Обробку полином можна починати з середини травня. Періодичність - 1 раз в 2 тижні.

  Настій лопуха діє тільки при безпосередньому контакті з гусеницями, тому обробку необхідно періодично повторювати.

 • Нерідко садівниками використовується і звичайна столова сіль. Для цього 400 гр речовини розлучається в 5 літрах води і отриманим розчином проводиться обробка листя і пагонів. Для поліпшення зчіпних якостей розчину в нього можна додати 50 гр тертого господарського мила.

хімічні препарати

Незважаючи на те, що хімікати виводяться з клітин рослинної тканини від 20 до 30 днів, хімічні препарати, як і раніше вважаються найефективнішим засобом боротьби з комахами-шкідниками.

Незважаючи на те, що хімікати виводяться з клітин рослинної тканини від 20 до 30 днів, хімічні препарати, як і раніше вважаються найефективнішим засобом боротьби з комахами-шкідниками

Обробку помідори хімічними складами необхідно проводити з урахуванням особливостей конкретного препарату.

Якщо на кущах вже проглядаються бурі помідори, то перед обробкою їх краще зібрати і залишити дозрівати в іншому місці. Зелені плоди можуть бути піддані обробці. При цьому потрібно строго дотримуватися інструкції і проводити обробку тільки із засобами захисту.

Так найбільш часто застосовуються такі інсектициди, як:

 • Децис Експерт. Препарат контактного типу. Діє понад 3 місяців. Ефект заметён вже через 2 години після першого застосування. Препарат використовується для обробки тільки в період вегетації.
 • Карате Зеон. Ефективний проти великої кількості видів шкідників, в тому числі, і совки. Суміш готується безпосередньо перед обприскуванням. Обробка включає в себе 2 етапи з проміжком в 30-35 днів. Засіб може застосовуватися для щорічної дезінсекції зерносховищ.
 • Арріво (Ціткор, Шарпей). Ефективний препарат зі стійкістю до високих температур, тому може застосовуватися і в умовах теплиці.
 • Інта-Вир. Клас - помірно-небезпечний. Використовується при сильному зараженні гусеницями совки. Випускається в таблетованій і порошковому вигляді. Розводиться водою у співвідношенні 1 таблетка на 10 л води. Інта-Вир може використовуватися спільно з іншими видами препаратів.
 • Проклейм. Засіб з активним діючою речовиною - бензонат емамектіна. Ефективний препарат, який не можна застосовувати спільно з рідкої мінеральної підгодівлею .
 • Агравертін. Основна діюча речовина препарату - біотоксинів грибка стрептоміцетами. Дія - контактно-кишковий. Після контакту з речовиною через 6-8 годин можна спостерігати загибель всієї колонії паразитів. Засіб добре себе зарекомендувало проти більшості шкідників, в тому числі, зелених гусениць. Випускається в ампулах по 5 мл. Нешкідливий для домашніх тварин. При роботі з Агравертін потрібні засоби індивідуального захисту.
 • Зета. А також продається під торговими назвами Таран і Ф'юрі. Виробляється у вигляді емульсії. Знищує не тільки гусениць совки, а й тлю, довгоносика, плодожорку і листовійки. Може застосовуватися проти колорадського жука.
 • Актофіт. Екологічно безпечний препарат, який нерідко застосовується в органічному землеробстві. Оброблені їм плоди можна вживати в їжу вже через 2 доби. Не викликає звикання у шкідників.
 • Лепідоціл. Засіб кишкової дії, спрямоване на боротьбу з кишковими паразитами. Використовується, як на присадибних ділянках, так і в чёрте міста.
 • Авант. Діє не тільки на гусениць совки, але і на кладки її яєць. Стійкий до вологи, не може застосовуватися більш 2 разів.

Більшість препаратів розлучаються у воді і наносяться на кущі за допомогою обприскування. При цьому не варто забувати і про класи небезпеки, їм привласнених. Найнебезпечнішими вважаються кошти I класу небезпеки, відносно безпечними - IV.

Вибираючи препарат, варто віддати переваги засобам з подвійним дією: і на метеликів, і на гусениць.

Кожен садівник сам вирішує, якого типу препарат вибрати: біологічної чи хімічної. Перші - більш безпечні, другі ефективні.

профілактика

Совки належать до комах, Хто не любить рослини з сильним різким ароматом.

Тому одним із профілактичних заходів є висадка на ділянці поруч з помідорами, таких культур, як черемха, м'ята, васильки, календула, чебрець.

Висаджування поруч з томатами рослин, що відлякують шкідників своїм запахом - один з найпростіших методів боротьби з гусеницями.

Висаджують рослини поруч з пасмами. Завдяки своєму різкого запаху, вона перебивають аромат томатів, на який і злітаються метелики совки. Однак цей прийом не діє на молодих гусениць, які можуть мешкати в прикореневій зоні рослин.

Не варто забувати і про профілактичні заходи, які здатні значно знизити ризики появи на присадибній ділянці ненажерливих зелених гостей.

алгоритм

 1. Восени добре перекопати грунт на глибину не менше 25-30 см. Прибрати і спалити всі бур'яни, що залишилася бадилля помідорів. У разі зараження, повністю прибрати верхній 15-сантиметровий шар грунту.
 2. Ту ж процедуру повторити і навесні, перед посадкою. Грунт повинен бути пухким і чистим. Але також допоможе «продезінфікувати» грунт окріп або розчин марганцівки, яким проливають грунт.
 3. Висадити неподалік від майбутніх томатних кущів, рослини з ароматом, що відлякує совок.
 4. Почати боротьбу зі шкідниками відразу ж після виявлення першої кладки, не давши вилупитися новому поколінню совки.

Перекопка городу пізньої осені значно знижує кількість шкідників, що зимують в глибині грунту.

При перекопуванні, личинки, які влаштувалися на зимівлю, замерзають вже з першими морозами, ось, чому так важливо проводити цю процедуру восени, після зняття останнього врожаю. Своєчасна профілактика дозволить зберегти урожай і значно полегшити догляд за томатами протягом всього весняно-літнього сезону.

Як найкраще боротися з гусеницями?
За допомогою хімікатів або народними засобами?
Новости
Строим Баню своими руками
Прежде чем начинать строить баню своими руками нужно выбрать материал, из которого её будем строить. Самая теплая баня получается из камыша и глины. Баня из деревянных бревен или из кирпича также очень

Как построить баню дешево своими руками
Баня является излюбленным местом отдыха для многих. Ее самостоятельно можно соорудить на дачном участке или на территории собственного дома. Постройка такого строения – процесс довольно продолжительный

Баня своими руками: основные рекомендации
Любовь к бане у русского человека передается из поколения в поколение и уже заложена в самих генах. Многие из нас, будучи еще совсем детьми, парились в баньке со своими отцами и дедами, а, повзрослев,

Как правильно построить баню своими руками: инструкции, фото, видео и полезные советы
Каждый второй, а может быть и первый, мечтает о бане. Это место для отдыха, расслабления и очищения. И конечно, эпицентр оздоровления, источник целительной силы и энергии. Многие задумываются о том,

Русская баня своими руками – от проекта до отделки + Видео
1 Особенности русской бани В древности для знати строили "чистилище" русского духа из рубленого бревна. Считалось, что главной характерной чертой бани является легкий пар. Влажность в парной должна быть

Строим баню своими руками: варианты возведения
Итак, строим баню своими руками. Какие же именно работы делаются в первую очередь? Любое строительство необходимо начинать с фундамента. Для несложной конструкции бани, например из бруса, подойдет

Строим гараж из металлопрофиля своими руками + чертежи, фото и видео
Построить гараж из металлопрофиля своими руками под силу каждому домовладельцу. Вам не понадобятся специфические навыки. Достаточно изучить технологию и следовать её основным требованиям. Что такое

Как построить баню? Строительство бани от фундамента до крыши
Баня является неотъемлемой частью русского быта. И даже наш соотечественник, пронизанный духом современности, не откажется от хорошей возможности попариться в семейной бане, построенной своими руками

Как правильно построить русскую деревянную баню на даче: устройство, поэтапное строительство (фундамент, стены, полы, крыша, полок, парная), технология, постройка - строим баню своими руками (пошаговая инструкция, правила, советы, рекомендации, фото)
Как бы ни хвалили финские сауны, японские офуро и турецкие хамамы, но лучше русских бань ничего нет. Поэтому неудивительно, что многие владельцы загородных домов и дач хотят иметь свою баню. Часть из

Как построить баню своими руками правильно и быстро: щитовую, дешевую, фото и видео
  Постройка собственной бани на участке загородного дома, дело достаточно серьезное и хлопотное, поэтому подойти к этому вопросу нужно с полной ответственностью. В этой статье мы постараемся осветить