Бутовий камінь (бут) в будівництвіБутовий камінь, великі шматки неправильної форми з довжиною ребра 150-500 мм, одержувані з вапняків, доломіту, пісковиків, рідше гранітів. Бутовий камінь (бут) - бруковий камінь (валуни з довжиною ребра до 300 мм). Для виробництва Бутовий камінь застосовують породи з межею міцності на стиск до 100 Мн / м2 (1000 кгс / см2).


Розрізняють по міцності Бутовий камінь: низькоміцних (2,5-10 Мн / м2), середньої міцності (15-40 Мн / м2) і високоміцний (понад 50 Мн / м2). Вимоги за морозостійкістю пред'являються до Бутовий камінь (бут) в залежності від умов служби (15-300 циклів заморожування). Бутовий камінь застосовують для кладки фундаментів, стін допоміжних приміщень, каналізаційних каналів, гідротехнічних споруд та ін.


Кладка з бутового каменю


При виконанні бутового мурування використовуються камені неправильної форми природного походження: вапняк, туф, граніт, черепашник і ін. Зручність застосування полягає в тому, що при відсутності достатньої кількості цегли або при його повній відсутності, можна використовувати місцеві матеріали для будівництва фундаментів і стін підвалів будинків .


Кладка ведеться з Околона або неоколонію каменів шарами 30 см в опалубці, а також з цегельним облицюванням. Попередньо бутовий камінь (бут) піддається ретельному очищенню, найбільш великі камені розколюють кувалдою. Камені, як правило, мають вагу близько 30 кг.


Процес кілки каменів називається плинтовкой, крім розколювання великих каменів, з них сколюють загострені кути, надаючи правильну геометричну форму. Молотком-кулачком втапливают бутові камені (бут) в розчин при бутовий кладці. Інструменти для зведення цієї кладки, крім перерахованих додатково, такі ж, як для цегляної кладки.


Так як камені мають неправильну форму, різні розміри, виконати перев'язку швів важко. Тому камені підбирають з довгою стороною - ложком, з короткою стороною - стусаном. У забутку вони укладаються поперемінно, спочатку ряд з точкових камінням, потім з ложковимі, ​​так само, як ланцюговий перев'язці цегляної кладки. На перетині стін дотримується той же правило.


Існує кілька видів кладки з бутового каменю (бут):


- «під лопатку»,

- «під затоку»,

- з віброущільненням.


«Під лопатку» - ведеться горизонтальними рядами, товщина яких не більше 25 см. Спочатку виконується приколки каменю, заповнення пустот розчином з щебенем (розщебенюванням), перев'язка швів. Товщина шва повинна бути не більше 15 мм і по всій довжині ряду однаковою, але самі ряди можуть мати різну товщину.


Самий нижній ряд виконується без розчину, насухо, камені використовуються великі, спрямовані постіллю вниз. У наступному ряду кожен камінь бут укладають в свіжоукладений розчин, осаджуючи його за допомогою трамбування. Порожнечі між каменями заповнюють дрібним щебенем, заливаючи рідким розчином, щоб повністю заповнити всі порожнечі в кладці.


Використовуючи пластичний розчин, кладку продовжують вести порядно з перев'язкою швів. Кладка «під лопатку» ведеться в наступному порядку. Спочатку укладають верстові камені. До зведення внутрішньої і зовнішньої версти (зовнішня і внутрішня поверхня кладки) на перетинах і через кожні 4-5 м прямих стін встановлюють маякові камені.


За ним з двох сторін кладки натягуються причалки, за допомогою яких у міру підйому кладки ведеться перевірка прямолінійності з зовнішньої сторони фундаменту або стіни. Щоб визначити стійкість каменів першого ряду, камені кладуть насухо без розчину. Визначивши остаточне положення каменю в кладці, заливають шар розчину, попередньо піднявши камінь, на розчині камінь злегка постукують молотком, від чого він злегка осаджується.


Після кладки верст починають заповнювати забутку (середину фундаменту). Розчин в забутку кладуть лопатою, його має бути з надлишком, і при укладанні каменів надлишок розчину просочується в вертикальні і горизонтальні шви між камінням. Вимоги до забутке мінімальні, т. Е. Каміння використовуються різної форми і розмірів, проте дотримується перев'язка швів - змінюються стусани з ложками.


Щоб камені щільно притулилися одне до одного, їх осаджують, як уже говорилося вище, трамбівкою, молотком. У процесі кладки муляр стежить за тим, щоб каміння між собою не стикалися без розчину, це знижує її міцність. Закінчивши роботу з забуткой, переходять до розщебенюванням кладки і за допомогою молотка злегка постукують, і щебінь з розчином заповнює всі порожнечі між камінням.


Кожен укладений ряд рівняють, додавши відсутній розчин, заповнюючи порожнечі між камінням. У такій послідовності кладуть всі наступні ряди. Кладка «під скобу» - цей вид кладки виконують при будівництві стовпів, простінків. Тут камені підбираються однакової висоти і використовують шаблон. Кладка «під скобу» - різновид кладки «під лопатку».


Кладка з приколкою лицьовій поверхні - ще один різновид кладки «під лопатку» і її особливістю є те, що всі нерівності на лицьовій поверхні попередньо окаливаются перед укладанням в зовнішню або внутрішню версту.


Цей вид кладки з приколкою лицьовій поверхні використовують при кладці стовпів, стін підвалів. Кладка «під лопатку» в опалубці дає можливість отримати гладку поверхню, якщо камені не мають нормальної для укладання ліжку і поверхні їх дуже нерівні. При такому способі кладки немає необхідності робити верстові ряди і кути.


Для кладки «під затоку» застосовують камені з рваною поверхнею, без певного підбору і кладки верстових рядів. При щільному грунті глибина траншеї досягає 1,25 м, кладка ведеться без опалубки враспор зі стінками траншеї. Застосовується цей вид кладки при непросадних грунтах.


«Під затока» - кладка, що застосовується при будівництві будівель до двох поверхів. У підготовленій траншеї стінки виконуються стрімкими, підстава траншеї ретельно вирівнюється і по шару щебеню (10 см) укладається насухо шар буту, товщина якого становить близько 30 см.


Камені щільно укладають, як і в першому способі виконують розщебенювання, потім заливають рідким розчином так, щоб товщина його була на 10 см вище шару каменів, і знову укладають шар каменів. Віброущільнення надає бутовий кладці міцність на 25-40% більшу, в порівнянні з кладкою «під лопатку», а виконується вона так.


Перший ряд викладається насухо, щебінкою заповнюються всі порожнечі між камінням, після цього стелять розчин 4-6 см, і встановлюють вібратор для ущільнення кладки. Вібрація триває, поки не припиниться вбирання розчину в кладку. Наступний ряд кладки виконується «під лопатку», покривши його розчином, знову вібрують.


Кладка із застосуванням віброущільнення робиться враспор зі стінками траншеї або в опалубці в непросадних грунтах. Іноді виникає необхідність виконати декоративну поверхню, така кладка називається «циклопічна». Щоб виконати цей вид кладки, використовують Околот камені і розташовують їх у верствах каменях, надаючи невизначений малюнок, роблять опуклі шви шириною 2-4 см, потім розшивають їх.Новости
Строим Баню своими руками
Прежде чем начинать строить баню своими руками нужно выбрать материал, из которого её будем строить. Самая теплая баня получается из камыша и глины. Баня из деревянных бревен или из кирпича также очень

Как построить баню дешево своими руками
Баня является излюбленным местом отдыха для многих. Ее самостоятельно можно соорудить на дачном участке или на территории собственного дома. Постройка такого строения – процесс довольно продолжительный

Баня своими руками: основные рекомендации
Любовь к бане у русского человека передается из поколения в поколение и уже заложена в самих генах. Многие из нас, будучи еще совсем детьми, парились в баньке со своими отцами и дедами, а, повзрослев,

Как правильно построить баню своими руками: инструкции, фото, видео и полезные советы
Каждый второй, а может быть и первый, мечтает о бане. Это место для отдыха, расслабления и очищения. И конечно, эпицентр оздоровления, источник целительной силы и энергии. Многие задумываются о том,

Русская баня своими руками – от проекта до отделки + Видео
1 Особенности русской бани В древности для знати строили "чистилище" русского духа из рубленого бревна. Считалось, что главной характерной чертой бани является легкий пар. Влажность в парной должна быть

Строим баню своими руками: варианты возведения
Итак, строим баню своими руками. Какие же именно работы делаются в первую очередь? Любое строительство необходимо начинать с фундамента. Для несложной конструкции бани, например из бруса, подойдет

Строим гараж из металлопрофиля своими руками + чертежи, фото и видео
Построить гараж из металлопрофиля своими руками под силу каждому домовладельцу. Вам не понадобятся специфические навыки. Достаточно изучить технологию и следовать её основным требованиям. Что такое

Как построить баню? Строительство бани от фундамента до крыши
Баня является неотъемлемой частью русского быта. И даже наш соотечественник, пронизанный духом современности, не откажется от хорошей возможности попариться в семейной бане, построенной своими руками

Как правильно построить русскую деревянную баню на даче: устройство, поэтапное строительство (фундамент, стены, полы, крыша, полок, парная), технология, постройка - строим баню своими руками (пошаговая инструкция, правила, советы, рекомендации, фото)
Как бы ни хвалили финские сауны, японские офуро и турецкие хамамы, но лучше русских бань ничего нет. Поэтому неудивительно, что многие владельцы загородных домов и дач хотят иметь свою баню. Часть из

Как построить баню своими руками правильно и быстро: щитовую, дешевую, фото и видео
  Постройка собственной бани на участке загородного дома, дело достаточно серьезное и хлопотное, поэтому подойти к этому вопросу нужно с полной ответственностью. В этой статье мы постараемся осветить