Орхідея Ванда догляд в домашніх умовах, способи вирощування, пересадка і розмноження ванди, види і гібриди фото і опис

 1. Популярні види і гібриди орхідеї Ванди фото і опис
 2. цвітіння Ванди
 3. Особливості догляду за орхідеєю Вандою в домашніх умовах
 4. освітлення
 5. температура
 6. Як поливати орхідею Ванду
 7. Вологість повітря
 8. Вирощування орхідеї Ванди в домашніх умовах
 9. Добрива і пересадка
 10. розмноження
 11. Хвороби і шкідники Ванди

Ванда - одна з найбільш ексклюзивних і цікавих орхідей, яка високо цінується в квітникарстві за ефектні, ароматні, довговічні і інтенсивно яскраві квіти різноманітної кольорової гами.

І хоча рослина отримала величезне визнання у квіткарів, догляд за орхідеєю Вандою в домашніх умовах вимагає точного дотримання правил вирощування, які враховують потреби екзотичної красуні.

Рід культури налічує близько 80 видів переважно епіфітних орхідей і тисячі прекрасних гібридів і сортів, отриманих в результаті багаторічної селекції.

У природі виростає в тропічних вологих лісах Північної Австралії і Південно-Східної Азії (Індія, М'янма, Таїланд, Китай). Епіфіти вростають в грубу кору слаболіственних дерев, позбавлених моху і лишайника в умовах майже повного сонця і частих дощів.

Читайте також: Представниця родини орхідних - брасом

Представники роду мають моноподіального форму росту, яка характеризується розвитком одного втечі з близько примикають один до одного жорсткими шкірястими листям.

Зазвичай вони світло-зелені, з глибокою борозенкою вздовж верхньої поверхні кожного аркуша і поздовжньої опуклістю на нижньому боці. Часто вершини листя розподілені нерівномірно. Найстаріші листочки можуть опадати після декількох років культивування рослини.

Можливо, вам буде цікаво дізнатися як ростуть орхідеї в природі і чим відрізняються один від одного.

Дорослі багаторічні Ванди часто утворюють бічні відростки, і, якщо їх залишити нерозділеними, рослини можуть вирости в дуже великі екземпляри. Стебла таких орхідей значно розрізняються за розміром. Деякі з них мініатюрні, інші - досягають понад півтора метра у висоту.

Епіфітниє види характеризуються дуже довгими, потужними і численними повітряними коренями, покритими пористим товстим шаром з відмерлих клітин - веламеном, який як губка може вбирати вологу з навколишнього середовища.

Читайте також: Коли пересаджувати фаленопсис?

Дорослі рослини не переносять пошкодження кореневих систем в процесі культивування, що може привести до відсутності цвітіння і опадання листя. Тому наземні види Орхідеї Ванда в домашніх умовах культивувати набагато легше, хоча вони не часто зустрічаються в кімнатній квітникарстві.

Популярні види і гібриди орхідеї Ванди фото і опис

Гібриди, отримані в розведенні, мають загальну назву Vanda × hybrida і відрізняються розмаїттям сортів з великими або численними дрібними квітками білого, зеленого, жовто-коричневого, червоного, фіолетового, вишневого або лимонного відтінку, однотонні або з ефектним малюнком.

Ванда блакитна (V. Coerulea) одна з небагатьох ботанічних орхідей, які можуть давати різновиди з синіми кольорами - властивість, яке дуже цінується у виробництві міжвидових і міжродових гібридів.

У 1999 році був зареєстрований гібрид Vanda Pachara Delight, створений від V. Coerulea і Vanda Gordon Dillon і отримав нагороду FCC / JOGA (сертифікат першого класу від Асоціації виробників орхідей Японії).

Рідкісної особливістю даної гібридної форми є її темно-синій колір індиго, який досить рідко зустрічається в світі орхідей навіть серед гібридів.

Гібрид Vanda Pachara Delight

Vanda dearei з острова Борнео є одним з головних джерел жовтого кольору в гібридних формах даного роду. Її витончений гібрид «Міс Хоакім» є національною квіткою Сінгапуру.

Ванда Сандера (V. Sanderiana) і один з її дивних сортів «Аlba», який дуже популярний у орхідеводов за незвичайний салатово-біле забарвлення.

Sanderiana) і один з її дивних сортів «Аlba», який дуже популярний у орхідеводов за незвичайний салатово-біле забарвлення

V. Sanderiana сорт Альба

Ванда триколірна (Vanda tricolor) з язичковими вигнутими пелюстками і часто хвилястими краями. Характерною особливістю є цікавий крапчастий малюнок різних відтінків на однотонному тлі пелюсток. Квіткове стебло Епіфіти може досягати у висоту близько метра.

Квіткове стебло Епіфіти може досягати у висоту близько метра

цвітіння Ванди

Квітконіс прямий або арочний розвивається з підстави зрілих листя. Високі квітконоси можуть нести до декількох десятків кольорів, які в залежності від гібридної або сортовий форми розрізняються по забарвленню і розміру (від 1 до 12 см в діаметрі).

Цвітіння тропічної красуні може наступити в будь-який час року, але частіше за все орхідея Ванда цвіте в період з весни до осені, чому сприяє довгий світловий день.

Тривалість цвітіння складає близько 4-8 тижнів. Багато гібриди можуть розвивати квітконоси два або навіть три рази на рік. Зрілі, сильні рослини іноді випускають два квіткових стебла одночасно або з інтервалом в один-два місяці.

Культура ніколи не повторює цвітіння на старих квітконосах, тому після відцвітання їх акуратно зрізують, а обприскування рослини тимчасово припиняють. У наступному сезоні (оптимально через 3-4 місяці) цветонос виросте з кута листа вже трохи вище на стеблі.

Читайте ще: Як виростити базилік на підвіконні

Якщо орхідея Ванда в домашніх умовах відмовляється цвісти, то трохи змініть умови утримання: невелике зниження температури на 3-4 ̊С і велика кількість сонячного світла добре стимулює розвиток квіткових пагонів.

Коли квітконоси починають рости і з'являються квіткові бруньки, не допускайте висихання коренів. Якщо кінчик бутона покритий медоподобним прозорим липким речовиною, то ви можете спробувати розпорошити воду на нирки, щоб змити солодку секрецію. Це допомагає ниркам нормально відкриватися.

Особливості догляду за орхідеєю Вандою в домашніх умовах

Культурі необхідні умови утримання, наближені до її природному місці існування, а зробити це не так просто. Без комфортного мікроклімату рослина починає втрачати нижнє листя і слабшає. Тому обов'язково зверніть увагу на всі рекомендації, які допоможуть вам в догляді за орхідеєю Вандою в домашніх умовах.

освітлення

Ванда любить яскраві і навіть сонячні позиції, тому найкращим місцем для вирощування культури є південне вікно. Однак, з травня по вересень вам потрібно забезпечити легке притінення від прямих полуденних сонячних променів за допомогою тонкої фіранки або білого паперу.

Оскільки в субтропіках довжина дня змінюється незначно, то рослина постійно має отримувати не менше 12-13 сонячних годин в день, тому більшу частину року вам не обійтися без підсвічування.

При оптимальному освітленні листя світло-зелені з легким жовтуватим відтінком. Тимчасова нестача світла призводить до подовження листя і фарбування її в інтенсивно-зелений колір, а постійний дефіцит освітлення викликає погане розвиток листочків і їх пожовтіння.

температура

Тропічної гості необхідно забезпечити теплі умови. Комфортна денна температура для її росту становить 24-30 ̊С круглий рік, вночі - близько 18-20 ̊С. Більш низькі температури призводять до зниження імунітету у культури і розвитку захворювань.

Різкі температурні перепади і протяги згубні для рослини. Особливо це слід враховувати при провітрюванні кімнат взимку. Температурний шок, наприклад, при транспортуванні з магазину в холодну погоду також може привести до опадання квітів і нирок.

Температурний шок, наприклад, при транспортуванні з магазину в холодну погоду також може привести до опадання квітів і нирок

Як поливати орхідею Ванду

У догляді за орхідеєю Вандою в кімнатних умовах слід також враховувати метод її поливу, в залежності від способу вирощування.

Так як Ванди на відміну від цимбидиума або одонтоглоссума не мають псевдобульб, що запасають воду, то нестача поливу швидко призводить до загибелі рослини. Епіфітниє види, культивовані без грунту, як правило, поливають щоранку, а в жаркі дні навіть 2-3 рази на день.

Взимку досить поливати раз в два дні. Полив можна проводити в допомогою пульверизатора, рясно збризкуючи коріння водою.

Як правильно пересадити фікус Бенджаміна - читайте тут

Ванда, посадженим в горщики, абсолютно необхідно повністю висушити субстрат перед наступним поливом. Це найважливіший аспект вирощування культури! Категорично не допускається постійна вологість кореневої системи.

Поливають їх рясно, але рідко - в вегетаційний період зазвичай кожні 3-7 днів, в залежності від температури повітря, а з кінця осені і взимку - не частіше ніж один раз на тиждень. Надмірний полив, без періоду висихання, викликає гниття коренів і в кінцевому підсумку призводить до загибелі квітки.

Рекомендований метод поливу практично для всіх представників родини орхідних однаковий. Горщик або тільки коріння рослини (якщо вирощуємо без грунту) занурюють у відро з водою, стежачи за тим, щоб вода не потрапила на наземну частину з листочками і тримають від 15 хвилин до години, поки коріння не наситяться вологою і не стануть зеленими.

Контейнер, в якому росте орхідея, повинен мати численні і великі дренажні отвори. Вода повинна повністю заповнити внутрішню частину контейнера і досягти всіх коренів. Після поливу простежте, щоб вода повністю витекла крізь отвори горщика.

Детально про процедуру поливу орхідних можна дізнатися в цій статті .

Якщо ви вирощуєте орхідею Ванду у вазі або колбі, то воду заливайте прямо в неї. Потім почекайте коли перестануть підніматися бульбашки повітря і тільки після цього вилийте воду. Корінці між процедурами повинні повністю просохнути.

Для поливу найкраще використовувати теплу дощову воду або м'яку артезіанську. Не рекомендується поливати водопровідною і навіть відстояною, так як осадження солей негативно позначається на стані коренів.

Вологість повітря

У природних місцях проживання, в теплицях і орхідаріях рослина повністю культивується без субстрату, підвішене в пластмасовій або дерев'яній кошику.

При такому способі вирощування важливо підтримувати постійну високу вологість не менше 70-80%. Ванда особливо чутлива до коливань вологості. Краще вже допустити нижчий рівень, ніж постійні коливання.

Щоранку розпилюйте на рослину і поруч з ним теплу воду, щоб до настання вечора листочки могли просохнути. Тому для рослини також дуже важлива хороша циркуляція повітря, яка дозволяє кореневій системі і наземної частини висихати після зволоження і перешкоджає розвитку грибкових захворювань. Можна поставити поруч глибоку миску, наповнену водою і керамзитом.

Взимку метаболізм рослини трохи сповільнюється, а температура повітря не така висока, тому часте обприскування не потрібно. Пам'ятайте, що знижувати вологість потрібно поступово, щоб рослина не зазнало стрес!

Вирощування орхідеї Ванди в домашніх умовах

У магазинах даний тип представників орхідних, як правило, продається в спеціальних колбах. Після покупки рослина акуратно витягують, промивають коріння в дистильованої воді з Біосепт і далі висаджують в обрані контейнери.

Дані орхідеї, особливо епіфітні види, прийнято вирощувати в металевій, дерев'яній або пластмасовій підвісний кошику, через отвори якої вільно звисають коріння Ванди. Для більшої стійкості рослини кошик можна заповнити винними пробками, маленькими шишками або шматками кори.

Досить часто можна побачити орхідею Ванду в скляній вазі або колбі. Довгі коріння рослини вільно укладаються на дні. Такий спосіб дозволяє підтримувати вологий мікроклімат навколо орхідеї, але має один недолік - погану циркуляцію повітря, тому будьте уважні, щоб не перезволожити рослина і не викликати розвиток грибкових захворювань.

Читайте також: Догляд за фаленопсис взимку

Культуру можна також помістити в спеціальні пластмасові горщики з опуклим внутрішнім дном. Найпростіший спосіб вирощування Ванди - помістити її в порожній глиняний горщик з великими отворами і дозволити коріння прикріпитися до нього.

Культура легко кріпиться не тільки до внутрішніх стінок, якщо маленьке рослина прив'язати до зовнішньої сторони теракотового горщика, то воно з часом теж прикріпиться до нього.

Ще один цікавий спосіб - прикріпити рослина до шматка дерева, імітуючи природний спосіб існування.

Добрива і пересадка

Дані епіфіти досить швидко ростуть, тому вимагають регулярної підгодівлі. Для цих цілей застосовують збалансовані орхідейні добрива, які рекомендується додавати в воду для поливу один раз в тиждень.

Добриво з високою дозою фосфору, необхідної для стимуляції цвітіння, застосовуйте кожну третю процедуру і особливо важливо підгодовувати фосфором в період бутонізації.

Взимку підгодівлі обмежують і вносять добрива під час кожного другого або третього поливу.

Як висаджувати кімнатні рослини в гідрогель - читайте тут

Культура вимагає пересадки тільки в тому випадку, якщо її вирощують в грунті, але наземні види рідко культивуються в домашніх умовах. Епіфіти в пересадці не потребують, тому що коріння можуть вільно рости за межами горщика або ж без нього.

розмноження

Орхідеї Ванди в домашніх умовах розмножуються єдиним способом - вегетативно за допомогою бічних відростків, які з'являються на дорослих примірниках.

На основному стеблі в місці неактивних нирок починають рости невеликі «дітки», які через рік можна відокремити від материнської рослини стерильним гострим інструментом. Місця зрізу присипте меленою корицею або деревним вугіллям.

Місця зрізу присипте меленою корицею або деревним вугіллям

Діток висаджують в окремі вузькі горщики з субстратом з великої кори і шматочків деревного вугілля. Для розвитку молодих рослин необхідні тепличні умови з вологістю повітря на рівні 80%. Коли саджанець підросте його можна пересадити на постійне місце.

Хвороби і шкідники Ванди

При надлишку вологи і погану циркуляцію повітря розвивається стеблевая або коренева гниль, яка вражає капіляри і призводить до грибкової інфекції. Листя рослини стрімко жовтіє і опадає, стебло покривається чорно-коричневими плямами.

Перше, що потрібно зробити - це усунути причину. Незалежно від того, скільки фунгіцидів ми застосовуємо, інфекція повернеться, якщо джерело не буде усунутий. Для цього потрібно акуратно витягнути Ванду з кошика і видалити всі мертві і хворі коріння.

Додатково обробити їх за допомогою спрею 3% перекисом водню, яка застосовується в якості ефективного фунгіциду і антисептика, що вбивають гриби і бактерії.

Сильно постраждали листя також видаляються, зрізи обробляються порошком кориці, щоб запобігти повторному зараженню.

А ось шкідниками культура уражається вкрай рідко. Якщо повітря недостатньо вологий, створюється ідеальне середовище для борошнистого червця і щитівки (Позбутися щитівки допоможе ДДТ в емульсії ксилолу, потрібно протирати їм уражені частини листа і стебла).

Додати коментар

Новости
Строим Баню своими руками
Прежде чем начинать строить баню своими руками нужно выбрать материал, из которого её будем строить. Самая теплая баня получается из камыша и глины. Баня из деревянных бревен или из кирпича также очень

Как построить баню дешево своими руками
Баня является излюбленным местом отдыха для многих. Ее самостоятельно можно соорудить на дачном участке или на территории собственного дома. Постройка такого строения – процесс довольно продолжительный

Баня своими руками: основные рекомендации
Любовь к бане у русского человека передается из поколения в поколение и уже заложена в самих генах. Многие из нас, будучи еще совсем детьми, парились в баньке со своими отцами и дедами, а, повзрослев,

Как правильно построить баню своими руками: инструкции, фото, видео и полезные советы
Каждый второй, а может быть и первый, мечтает о бане. Это место для отдыха, расслабления и очищения. И конечно, эпицентр оздоровления, источник целительной силы и энергии. Многие задумываются о том,

Русская баня своими руками – от проекта до отделки + Видео
1 Особенности русской бани В древности для знати строили "чистилище" русского духа из рубленого бревна. Считалось, что главной характерной чертой бани является легкий пар. Влажность в парной должна быть

Строим баню своими руками: варианты возведения
Итак, строим баню своими руками. Какие же именно работы делаются в первую очередь? Любое строительство необходимо начинать с фундамента. Для несложной конструкции бани, например из бруса, подойдет

Строим гараж из металлопрофиля своими руками + чертежи, фото и видео
Построить гараж из металлопрофиля своими руками под силу каждому домовладельцу. Вам не понадобятся специфические навыки. Достаточно изучить технологию и следовать её основным требованиям. Что такое

Как построить баню? Строительство бани от фундамента до крыши
Баня является неотъемлемой частью русского быта. И даже наш соотечественник, пронизанный духом современности, не откажется от хорошей возможности попариться в семейной бане, построенной своими руками

Как правильно построить русскую деревянную баню на даче: устройство, поэтапное строительство (фундамент, стены, полы, крыша, полок, парная), технология, постройка - строим баню своими руками (пошаговая инструкция, правила, советы, рекомендации, фото)
Как бы ни хвалили финские сауны, японские офуро и турецкие хамамы, но лучше русских бань ничего нет. Поэтому неудивительно, что многие владельцы загородных домов и дач хотят иметь свою баню. Часть из

Как построить баню своими руками правильно и быстро: щитовую, дешевую, фото и видео
  Постройка собственной бани на участке загородного дома, дело достаточно серьезное и хлопотное, поэтому подойти к этому вопросу нужно с полной ответственностью. В этой статье мы постараемся осветить