Як зробити вентиляцію в підвалі приватного будинку?

 1. Навіщо потрібна вентиляція?
 2. Рекомендації по облаштуванню
 3. Види систем вентиляції
 4. Природна вентиляційна система
 5. Монтаж природного повітрообміну
 6. Примусова система повітрообміну
 7. Способи монтажу примусової вентиляції
 8. Приточно-витяжна вентиляція
 9. монтаж
 10. Коли льох в будинку
 11. Коли льох у гаражі
 12. Розрахунок діаметра вентиляційних отворів
 13. монтажні роботи
 14. просушка
 15. гідроізоляційні роботи
 16. Перевірка працездатності вентиляції
 17. висновок

Цокольним приміщенням, гаражів і підвалів, розташованим нижче рівня, землі необхідний приплив повітря. Далі в статті все про те, як зробити вентиляцію в підвалі приватного будинку, а також про те, які види вентиляції існують.

Навіщо потрібна вентиляція?

Підвальне приміщення приватного будинку може використовуватися для зберігання інструментів, запасів овочів і фруктів, служити котельні, сауною, більярдною, спортзалом гаражем для автомобіля, комори для найрізноманітніших предметів побуту, якими власники будинку не хочуть захаращувати кімнати. З якою б метою воно не використовувалося, вкрай важливо, щоб в ньому не було вогкості, і була забезпечена вільна циркуляція повітря.

Причини, за якими вентиляція підвалу будинки з цокольним поверхом необхідна:

 • Боротьба з вогкістю, цвіллю і грибками, особливо в дерев'яних будинках.
 • Створення оптимального мікроклімату не тільки в цокольному приміщенні, а й в усьому домі.
 • Підвищення міцності та комфортності житлового будинку.
 • Відсутність запаху «залеженності» у речей і предметів, що зберігаються в підвалі.
 • Продовження термінів зберігання овочів і фруктів, домашньої консервації.

Рекомендації по облаштуванню

Від того, чи правильно проведено пристрій вентиляції в підвалі дерев'яного будинку або будівлі з інших матеріалів залежить мікроклімат в будинку і здоров'я його мешканців.

 • Вентиляції слід вмикати в проект будинку ще на етапі його розробки. У стінах для її монтажу будівельники повинні залишити дірки для вентиляційних труб на стадії заливки фундаменту і зведення стін.
 • У монтажі системи циркуляції повітря повинне дотримуватися правило: діаметр витяжної труби повинен бути трохи більше діаметру припливної, але не навпаки.
 • Як витяжки в погребі може використовуватися невелике вікно, двері або люк.
 • Економний і зручний матеріал для прокладки вентиляційної шахти - пластикові труби великого діаметру.
 • Виходи повітропроводів на вулицю рекомендується утеплювати, щоб запобігти утворенню конденсату, який в зимовий час замерзне і заблокує проходження повітря. Щоб вони не промерзали, доцільно всю їх обробити утеплювачем. Утеплює, також забезпечує звукоізолюючу функцію.

Види систем вентиляції

Вентиляція в цоколі будинки з клеєного бруса , Цегли, піноблоків або інших будматеріалів, проект якого має на увазі наявність такого приміщення, може бути змонтована трьома способами:

 • природним;
 • примусовим;
 • Припливно-витяжною.

Природна вентиляційна система

Це найпростіший спосіб повітрообміну. Його основні переваги:

 • невелика вартість (буде потрібно лише купити нечисленні монтажні матеріали);
 • можливість облаштування, як на етапі будівництва будинку, так і після завершення будівельних робіт;
 • простий монтаж, який легко провести своїми руками.

невелика вартість (буде потрібно лише купити нечисленні монтажні матеріали);  можливість облаштування, як на етапі будівництва будинку, так і після завершення будівельних робіт;  простий монтаж, який легко провести своїми руками

Монтаж природного повітрообміну

Для установки буде потрібно дві труби з ПВХ 12 * 12 сантиметри або одна труба перетином в 15 сантиметрів, в якій робиться два канали.

Для максимальної ефективності потрібно розташувати канали якомога вище. Закріпивши їх під стелею цоколя, закрийте зовнішні висновки від комах і попадання опадів. Для цього потрібно надіти на труби сітку і зробити над виходом козирок від снігу і дощу.

Перетин труб, що відповідають за подачу повітря повинно бути однаковим. Допускається невелика різниця на користь витяжної шахти.

Повітрообіг підвалу одноповерхового будинку відмінно працює в приміщеннях з невеликою площею. Для площі великого розміру цього недостатньо.

Примусова система повітрообміну

Якщо площа цокольного приміщення перевищує 40 квадратних метрів, необхідна примусова циркуляція повітря. Нагнітання повітряних потоків не залежить від температури зовні. Переміщення повітряних мас запобігає утворенню вогкості, грибка і цвілі. Така система також дозволяє рівномірно прогрівати повітря в підвалі, роблячи його придатним для самих різних цілей: від зберігання речей, до функціонального використання.

Мінуси примусового повітрообміну:

 • більш висока в порівнянні з іншими методами вартість;

 • складніший монтаж;

 • необхідність періодичного обслуговування,

 • залежність від електроенергії в будинку. Без підключення до електромережі вона не буде працювати.

Способи монтажу примусової вентиляції

 • Установка електричних вентиляторів. Монтується два вентилятора: один в припливно повітроводі, другий у витяжному. Вентилятори можуть працювати на різної потужності, нагнітаючи повітря з різною інтенсивністю.

 • Монтаж дефлекторов або вітряних пристроїв, що поліпшують нагнітання повітря. Цей тип обладнання покращує циркуляцію повітря, полегшуючи завдання вентиляторів.

Цей тип обладнання покращує циркуляцію повітря, полегшуючи завдання вентиляторів

Приточно-витяжна вентиляція

Її робота будується на використанні припливного і витяжного повітроводів. Припливний повітропровід монтується на висоті півметрів від підлоги приміщення. Верхній край - вище рівня грунту на один метр.

Витяжна труба кріпиться на рівні 1.5 метра від підлоги. Верхній край її виходить за коник даху не менше ніж на 0.5 метра.

Тяга в повітроводах утворюється за рахунок різниці температури. За припливної шахті повітря опускається в підвал, а по витяжною піднімається на вулицю.

монтаж

Труби для припливно-витяжної циркуляції повітря розташовуються в протилежних сторонах приміщення, інакше неминуче утворення застійних зон, яких зміна повітряних шарів не стосується.

Для контролю інтенсивності провітрювання бажано встановити кілька заслінок в повітроводах.

Для установки такої системи знадобляться пластикові труби перетином 10-15 сантиметрів. Якщо приміщення велике потрібно монтувати канали більшого діаметра. Виготовити вентиляційні ходи можна і з дерев'яних дощок. Цей варіант більш трудомісткий, але така шахта органічно виглядає в інтер'єрі дерев'яного будинку. На її стінках не утворюється конденсат.

На верхні кінці труб обов'язково встановити ковпаки, що перешкоджають попаданню опадів і сміття від зростаючих біля будинку дерев.

Коли льох в будинку

Оптимальний спосіб монтажу вентиляції для льоху в житловому будинку - природний. Правильне облаштування такої системи забезпечить овочам і фруктам, а також домашнім консервації оптимальний мікроклімат, а також дозволить продовжити термін їх зберігання. Монтуючи її, важливо захистити її виходи від опадів, замерзання конденсату, попадання в трубу сміття, дрібних гризунів і комах. Важливо також, щоб виходи каналів були далеко від жолобів і водостоків, які є джерелом вогкості.

Крім природного вентилювання, для створення оптимального мікроклімату в погребі можна використовувати вентилятори для штучного переміщення повітряних мас.

Третій варіант облаштування вентиляції всередині будинку - припливно-витяжна. Її бажано монтувати на стадії будівництва будинку. Повітропровід вентиляції ховають в одній з несучих стін, або обладнують спеціальний вентиляційний прохід, що йде уздовж стіни.

Коли льох у гаражі

Циркуляція повітря в гаражному погребі важлива не менше, ніж вентиляція цокольного приміщення в житловому будинку. Для створення оптимального мікроклімату в гаражі можна зробити природну або примусову вентиляцію в підвалі.

Природна буде працювати за тим же принципом, що і в житловому будинку, тобто на різниці температур.

Примусова вентиляція вимагає установки вентилятора, що переміщує потоки повітря в підвальному приміщенні.

Примусова вентиляція вимагає установки вентилятора, що переміщує потоки повітря в підвальному приміщенні

Крім цих способів використовується також механізоване і комбіноване вентилювання. Механізоване - модуль, керований програмою. Його можна включати навіть тоді, коли господарі у від'їзді.

Комбінований спосіб - поєднання примусової і природної вентиляції, гармонійною.

Розрахунок діаметра вентиляційних отворів

Професійні проектувальники стверджують, що для одного квадратного метра площі льоху потрібно перетин вентканала в 26 сантиметрів квадратних.

Наприклад, для льоху площею 6 квадртаних метрів площа перетину труби складе 156 квадратних сантиметрів. Щоб розрахувати цю величину потрібно площа льоху помножити на 26, обчислити радіус кола труби і підрахувати діаметр, користуючись формулами з курсу шкільної геометрії. Для льоху в 6 метрів квадратних потрібна труба діаметрів 14 сантиметрів (140 мм).

Для льоху в 6 метрів квадратних потрібна труба діаметрів 14 сантиметрів (140 мм)

Якщо в ньому встановлюється тільки припливна шахта, а роль витяжної відводиться маленькому вікна або двері або люка, рекомендується збільшити перетин припливного вентканала. Для розглянутого прикладу буде потрібно канал 150 мм.

монтажні роботи

Коли вентканали закладаються на етапі будівництва, для них роблять спеціальні отвори. Якщо ж будинок вже побудований, потрібно зробити отвір у стелі льоху для забезпечення умов монтажу.

У цей отвір опускається пластикова труба, яка буде грати роль витяжки. Її кріплять до стелі на висоті 1-1.5 метра від стелі підвалу.

Канал, що виходить на вулицю, піднімають на 1.5 метра над рівнем поверхні землі.

Аналогічним чином в протилежному кутку приміщення робиться отвір у стелі і кріпиться припливна труба. Її монтують на рівні 20-50 сантиметрів від підлоги. Припливна шахта на вулиці розташовується нижче витяжної. Чим нижче вона до землі, то більша різниця тиску на виході і вході.

Якщо отвір приточного каналу виводиться не через стелю, а через стіну, на нього потрібно надіти дефлектор.

У будинках, що мають камін або піч, вентканал розташовують уздовж димоходу. Так відведення повітряних мас з підвалу буде активніше через суттєву різницю температур.

просушка

Щоб просушити і добре провітрити цокольне приміщення в жарку літню погоду винесіть з нього, все, що там зберігається, відкрийте всі заслінки і люки вентиляційної системи, двері або вікна, якщо такі є. Гаряче повітря і літній вітер швидко просушать приміщення. На ніч вікна, двері бажано закрити, обмежити заслінками інтенсивність руху повітря.

Якщо льох сильно відволожився і природного просушування недостатньо, використовуються:

 • Контейнери з гігроскопічним речовиною (негашеним вапном або сіллю).
 • Свічка. Встановіть у витяжною шахти на стійку підставку палаючу свічку. Вона створює інтенсивну тягу, прискорює повітрообмін.
 • Сухе пальне. Воно дає такий же ефект, як свічка.
 • Металева жаровня або переносна піч. Старе металеве відро або грати колосників, викладену на цеглу потрібно розжарити до червоного, і підтримувати інтенсивність вогню протягом 12 годин, щоб приміщення прогрілося, і в ньому посилився повітрообмін.
 • Електрообігрівачі. Масляний, інфрачервоний або тепловентіляторний обігрівач - ще один ефективний засіб для сушіння підвалу.

гідроізоляційні роботи

Для захисту бетонного льоху від вогкості обробіть його декількома шарами гидроизолирующего складу. Також добре захищає від вологи руберойд, що вистилає на підлогу.

Також добре захищає від вологи руберойд, що вистилає на підлогу

Природний гидробарьер створює глина, якої ще в старовину покривали підлогу і стіни льоху. Обробити глиною можна навіть земляні стіни і підлогу підвалу, облаштованого на ділянці, окремо від будинку, попередньо армований стіни сіткою-рабицею.

Перевірка працездатності вентиляції

Показник хорошої роботи будь-якої вентиляційної системи - дворазова зміна повітря в приміщенні за годину. Щоб перевірити працездатність вентиляції, прикладіть до виходів вентиляційних каналів аркуш паперу. Якщо він коливається від вітру, значить, система працює. Аналогічним чином використовується запалений сірник.

Встановіть в підвалі ємність з розжареним вугіллям. Якщо вони не гаснуть, а з каналу йде дим, система правильно змонтована і ефективно працює.

висновок

Наявність правильно організованої системи повітрообміну в цокольному приміщенні - запорука здорового мікроклімату в будинку, що дозволяє використовувати підвал не тільки як сховище, а й як по-своєму затишного, функціонального приміщення.

Навіщо потрібна вентиляція?
Навіщо потрібна вентиляція?
Новости
Строим Баню своими руками
Прежде чем начинать строить баню своими руками нужно выбрать материал, из которого её будем строить. Самая теплая баня получается из камыша и глины. Баня из деревянных бревен или из кирпича также очень

Как построить баню дешево своими руками
Баня является излюбленным местом отдыха для многих. Ее самостоятельно можно соорудить на дачном участке или на территории собственного дома. Постройка такого строения – процесс довольно продолжительный

Баня своими руками: основные рекомендации
Любовь к бане у русского человека передается из поколения в поколение и уже заложена в самих генах. Многие из нас, будучи еще совсем детьми, парились в баньке со своими отцами и дедами, а, повзрослев,

Как правильно построить баню своими руками: инструкции, фото, видео и полезные советы
Каждый второй, а может быть и первый, мечтает о бане. Это место для отдыха, расслабления и очищения. И конечно, эпицентр оздоровления, источник целительной силы и энергии. Многие задумываются о том,

Русская баня своими руками – от проекта до отделки + Видео
1 Особенности русской бани В древности для знати строили "чистилище" русского духа из рубленого бревна. Считалось, что главной характерной чертой бани является легкий пар. Влажность в парной должна быть

Строим баню своими руками: варианты возведения
Итак, строим баню своими руками. Какие же именно работы делаются в первую очередь? Любое строительство необходимо начинать с фундамента. Для несложной конструкции бани, например из бруса, подойдет

Строим гараж из металлопрофиля своими руками + чертежи, фото и видео
Построить гараж из металлопрофиля своими руками под силу каждому домовладельцу. Вам не понадобятся специфические навыки. Достаточно изучить технологию и следовать её основным требованиям. Что такое

Как построить баню? Строительство бани от фундамента до крыши
Баня является неотъемлемой частью русского быта. И даже наш соотечественник, пронизанный духом современности, не откажется от хорошей возможности попариться в семейной бане, построенной своими руками

Как правильно построить русскую деревянную баню на даче: устройство, поэтапное строительство (фундамент, стены, полы, крыша, полок, парная), технология, постройка - строим баню своими руками (пошаговая инструкция, правила, советы, рекомендации, фото)
Как бы ни хвалили финские сауны, японские офуро и турецкие хамамы, но лучше русских бань ничего нет. Поэтому неудивительно, что многие владельцы загородных домов и дач хотят иметь свою баню. Часть из

Как построить баню своими руками правильно и быстро: щитовую, дешевую, фото и видео
  Постройка собственной бани на участке загородного дома, дело достаточно серьезное и хлопотное, поэтому подойти к этому вопросу нужно с полной ответственностью. В этой статье мы постараемся осветить