Вирощування курильного тютюну

 1. Чи варто вирощувати тютюн?
 2. Особливості вирощування тютюну
 3. сорти тютюну
 4. посадка насіння
 5. Висадка розсади тютюну
 6. Догляд за тютюном
 7. Грунт для тютюну
 8. Шкідники і хвороби тютюну
 9. Сушка тютюну і ферментація
 10. сушка тютюну
 11. ферментація тютюну

Вирощувати тютюн або махорку зовсім неважко. Нас часто запитують про цей процес, і, об'єднавши особистий досвід з порадами бувалих, в тому числі, наших читачів, ми вирішили опублікувати цей матеріал. Треба сказати, що процес вирощування тютюну мало чим відрізняється від вирощування, наприклад, томатів. Але все-таки, вирощуючи тютюн, потрібно знати певні особливості цієї рослини. Про це - наша публікація. Вирощувати тютюн або махорку зовсім неважко

Тютюн цвіте. © Dinesh Valke

Тютюн (Nicotiana) - рід багаторічних і однорічних рослин сімейства Пасльонові (Solanaceae). Вирощується для отримання сировини, використовуваного в тютюнових виробах. У культурі найчастіше зустрічаються наступні види:

 • Тютюн справжній, або тютюн віргінський, або тютюн справжній (Nicotiana tabacum). Рослина висотою до 3 м з рожевими квітками, трубчастим віночком з гострими лопатями, листя довгасто-ланцетні, сидячі. Справжній тютюн досить теплолюбний, тому особливо продуктивно вирощується в жарких регіонах. У нас тютюн звичайний вирощують на південь від 55 ° північної широти (це, приблизно, широта Рязані, Смоленську, Ульяновська, Уфи, Челябінська, Кургану, Омська, Новосибірська та Кемерово). Тютюн справжній обробляється в багатьох країнах світу і має безліч сортів.
 • Звичайна махорка, або Тютюн сільський (Nicotiana rustica) - рослина набагато нижче тютюну звичайного (висотою до 120 см), квітки жовтуваті, віночок з короткою трубкою і округлими лопатями, листя яйцеподібні, вузькі, на кінці тупі. Листя цього більш невибагливої ​​рослини містять в два рази менше нікотину.

У ХIХ столітті в Росії махорка вирощувалась в промислових масштабах повсюдно (навіть на Уралі і в Сибіру). Та й зараз деякі сільські жителі традиційно вирощують цю рослину з власного насіння.

Батьківщиною тютюну вважаються Болівія і Перу, в Європу його привезли експедиції Христофора Колумба. Традиційні райони культурного обробітку - Північна Америка, Китай, Індія, Мала Азія. На території колишнього СРСР тютюн звичайний розлучається в Закавказзі, Узбекистані, Казахстані, Молдові, Україні, Криму і Краснодарському краї. Тютюн - рослина теплолюбна, оптимальна річна температура для нього близько 30 ° C. Для нього підходять зволожені, легкі, сипучі піщані ґрунти. Розмножують тютюн насінням, вирощуючи з них розсаду, яку потім висаджують в грунт.

Чи варто вирощувати тютюн?

Покладемо, ви курець, і вам випало щастя жити десь на півдні Росії або в Україні. У розпорядженні у вас є кілька соток землі. Чому б не приміряти на себе роль Філіпа Морріса або хоча б Джека Восьмьоркіна, американця?

Для початку трохи цікавої арифметики. В одній сигареті близько грама тютюну. І чим дешевше сигарети, тим його там менше. Тобто, в пачці знаходиться близько 20 грамів. Якщо людина курить пачку в день, йому буде потрібно близько 6-8 кілограмів тютюну в рік.

При сприятливих умовах з однієї рослини можна отримати близько 30г курильного тютюну, а на, 1 кв.м розмістити шість-сім рослин. Густота посадки крупнолистних сортів 70 × 30 см, а тютюну з листям середнього розміру і махорки - 70 × 20 см. Виходить, що потрібно виростити 270-300 рослин, зайнявши приблизно 40 кв. м. ділянки. Причому якщо тютюн вийшов занадто «злим», його можна розбавити стеблами.

Причому якщо тютюн вийшов занадто «злим», його можна розбавити стеблами

Тютюн. © Andreas Rockstein

Особливості вирощування тютюну

Далі в статті ми розповімо про вирощування тютюну звичайного. Якщо ви вирішили виростити махорку (Nicotiana rustica), то багато наведені поради вам не знадобляться, махорка набагато простіше в вирощуванні і менш теплолюбна. Для середньої смуги її посів виробляють в травні в грунт під плівку або покривний матеріал, і вона встигає вирости і дати врожай.

Отже, перше, що слід потурбуватися - це насіння і їх посадка. Насіння зараз в інтернеті продаються на багатьох сайтах, слід тільки вибрати зручний для вас магазин і сорт тютюну.

сорти тютюну

Сортів тютюну звичайного існує величезна безліч. Варто сказати, що за період з 1990 по 2010 рр. у Всеросійському НДІ Табака виведено понад 20 нових продуктивних і стійких до хвороб сортів тютюну з відмінними характеристиками.

Як і з овочами, для своєї ділянки краще вибирати місцеві сорти. Тому перерахуємо деякі районовані для територій колишнього СРСР і популярні сорти:

 • Трапезонд Кубанець. Вегетаційний період від посадки розсади до останньої ломки 103-134 дня. Технічно придатних листя в середньому 27 шт. Вміст нікотину 2,6%.
 • Трапезонд 92. Сорт стійкий до численних вражаючих факторів, вірусним тютюновим захворювань. Володіє коротким вегетаційним періодом. В середньому, через 98 днів після посадки здійснюється ломка листя.
 • Самсун 85. Сорт відноситься до інтенсивно дозріваючим сортам, середньостиглих - кількість днів від посадки до ломок листя складе приблизно 105-110 днів. Кількість технічно стиглих листя з одного тютюнового куща приблизно 50 шт.
 • Ювілейний новий 142. Вегетаційний період від посадки розсади до дозрівання листя середньої ломки 78 днів, до останньої ломки 82 дня. Вміст нікотину в листі 2,0-2,1%. Сорт має комплексною стійкістю до хвороб тютюну.
 • Гостролист 316. Пізньостигла форма, інтенсивного типу дозрівання листя. З низьким вмістом нікотину. Від посадки до дозрівання листя останньої ломки 120 днів.

посадка насіння

Ми рекомендуємо перший рік виростити всього кілька кущів. Так ви перевірите свої сили і дізнаєтеся всі нюанси процесу. Тому для початку вам знадобиться зовсім небагато насіння. Насіння тютюну дрібні, як пил. В одному грамі близько 12 тисяч насіння тютюну, а махорки близько 4 тисячі штук. Щоб отримати річну «норму» курця, потрібно посіяти всього лише чверть грама насіння тютюну або три чверті грама насіння махорки. Більш купувати насіння вам не доведеться. Два-три кущі дадуть їх більше, ніж треба для засіву гектара.

Тютюнові насіння довго зберігає схожість, тому посів можливий і старими насінням, хоча треба враховувати, що з часом їх схожість зменшується.

Тютюн можна висаджувати на розсаду на підвіконнях, з пікіровкою або без неї. Необхідний вік розсади 40-45 днів. Але така методика може бути доброю лише для невеликих (до чверті сотки) обсягів. Втім, для першого досвіду більше нам і не треба. При вирощуванні тютюну у великих обсягах, його або відразу висаджують в грунт (в теплому кліматі), або використовують теплиці та розсадники.

Насіння тютюну сіють поверхово, розсипаючи їх по вологому грунту.

Можна сіяти не сухі насіння, а проклюнулися. У цьому випадку за 4 дні до посіву насіння замочують в теплій чистій воді і розміщують на вологій ганчірочці. Це прискорить проростання насіння і скоротить час вигонки розсади на тиждень.

Оптимальна температура для проростання насіння тютюну +25 ºC ... + 28 ºC. Якщо температура нижче, то це може затримати сходи рослин, або і зовсім погубити їх.

Перезволожувати, як і пересушувати розсаду можна. Краще поливати потроху майже щодня.

Висадка розсади тютюну

Висаджують розсаду, коли вона досягає висоти 15 см, має 5-6 розвинених справжніх листочків і добре розвинену кореневу систему. У цей момент за вікном повинна минути небезпеку весняних заморозків, а грунт на глибині 10 см повинна прогрітися вище 10 ° C. У різних регіонах цей термін різний, але приблизно це з кінця квітня по кінець травня.

За тиждень до висадки необхідно почати гартувати розсаду, скорочуючи поливи і привчаючи її до відкритого повітрю. За 2-3 дні до посадки полив розсади зовсім припиняють, рясно поливаючи тільки за 2-3 години до посадки.

Висаджують рослини по одному в лунки, попередньо наливаючи в них по 1 л води. В цілому, процес дуже схожий на висаджування розсади томатів. І зрозуміло, кожна пересадка - це шок для рослини. Тому, бажано, зберігати на коренях грунт, в якій виростала розсада.

Догляд за тютюном

У період зростання необхідно регулярно розпушувати землю, видаляти бур'яни, підгодовувати і поливати. Підгодовувати рослини можна орієнтуючись на норми добрива томатів. Полив зазвичай обмежують двома-трьома поливами за літо, витрачаючи 6-8 л води на рослину. Тютюн краще полити недостатньо, ніж перезволожити.

Укорінений кущ тютюну може мати коріння до декількох метрів, і багато тютюнники вважають полив дорослих кущів шкідливим. Втім, за кілька днів перед збиранням тютюн добре б все ж полити.

У зацвітають рослин обламують суцвіття (вершкованіе) і регулярно видаляють бічні пагони (пасинкування).

У зацвітають рослин обламують суцвіття (вершкованіе) і регулярно видаляють бічні пагони (пасинкування)

Квіти тютюну. © daviol948

Грунт для тютюну

Тютюн садять на свіжих землях, оскільки їх не було його поміщають або після пара, або ж після озимих або інших рослин, що пред'являють до грунту інші вимоги щодо поживних речовин. З цієї причини тютюн не слід садити, наприклад, після буряка і картоплі.

Кращими грунтами під тютюн слід вважати супіщані, що відрізняються наявністю калію і азоту, необхідних для тютюнової рослини.

Краще добриво під тютюн - коров'ячий гній. Так само корисним добривом під тютюн вважають пташиний послід, макухи. На грунтах, бідних вапном, застосовують вапнування, воно благотворно діє не тільки на культуру, а й на повноту згоряння тютюнового рослини.

Збирання починають при зміні забарвлення листя тютюну із зеленою на жовто-зелену або світло-зелене. Оскільки навіть на одному кущі будуть листя різного ступеня забарвлення, то і прибирання може розтягнутися на кілька тижнів.

Шкідники і хвороби тютюну

Тютюн пошкоджують цілий ряд шкідників, а саме:

 • Персикова попелиця, Тля оранжерейна, Тля тютюнова. Небезпечний шкідник тютюну. Широко поширений вид, харчується на багатьох культурних і диких рослинах. Персикова попелиця заселяє всі органи тютюнового рослини і висмоктує сік з них, що веде до зниження врожаю і якості сировини.
 • Чорна ніжка. Виявляється поляганням і масовою загибеллю розсади. Підстава стебел тоншає і загниває. На ураженій поверхні з'являється бурий або білий наліт. Збудник зберігається в грунті.
 • Борошниста роса. Спостерігається незабаром після висадки розсади в грунт. На нижніх листках з'являються окремі плями з паутинисто-борошнистим нальотом; потім наліт стає суцільним і охоплює верхні листки. Зимує гриб на рослинних рештках. Хвороба знижує фотосинтез, призводить до пригнічення рослин. Знижує врожай і якість сировини.
 • Чорна коренева гниль частіше вражає розсаду, але хворіють і дорослі рослини. На ураженій розсаді листя в'януть, жовтіють і засихають, коріння буріють або чорніють і нерідко відмирають. У дорослих рослин листя прівядают, а на кінцях коренів утворюються чорно-білі плями.
 • Вовчок звичайна. Поширена повсюдно на півдні і південному сході Казахстану. Паразит селиться на коренях тютюну і розвивається за рахунок рослини господаря, утворюючи потужний гіллясте стебло фіолетового забарвлення. В результаті масового ураження рослин вовчка знижується врожайність тютюну і якість сировини. Розмножується вовчок насінням, які зберігаються в грунті багато років.
 • Мозаїка. Листя хворих рослин мають нормальні зелені ділянки, які чергуються зі світло-зеленими. Пізніше відбувається відмирання тканини плямами. Основним джерелом зараження рослин служать післяжнивні залишки хворих рослин, як в парниках, так і в поле.
 • Бактеріальна рябуха. На кінчиках листя молодої розсади або по краях листочків з'являються маслянисті або мокнучі плями. У сиру погоду вони загнивають, і від них заражається вся рослина. На листі підросли рослин з'являються круглі хлоротичні плями, які зливаються, утворюючи ділянки відмерлої тканини. Збудник хвороби зберігається в листі тютюну, в тютюнового пилу, на інвентарі.

Сушка тютюну і ферментація

Ну, і найвідповідальніша частина отримання курильного тютюну - це його сушка і ферментація. Відразу обмовимося: якщо ви не курите, не мали раніше досвіду поводження з тютюном - вам буде досить важко визначити ступінь готовності. Ви можете його що не досушити, так і згноїти. Однак же, нагадаю, що наші діди вирощували і сушили махорку, не маючи вищої освіти.

сушка тютюну

Після збору листя тютюну розвішуються на просушку в провітрюваному приміщенні, при цьому там, бажано, розмістити ємності з водою для збільшення вологості. Листя висихають приблизно протягом місяця.

Потім висушене листя необхідно зволожити чистою водою з пульверизатора і скласти в стопки, прикривши їх поліетиленом, і витримати до доби для рівномірного зволоження. Листя повинні стати м'якими, але не сирими. Після чого листя або цілком, або порізані крадуть в герметичні скляні ємності (банки) для ферментації.

Тютюн. © Forest and Kim Starr

ферментація тютюну

Ферментація - це біохімічний процес, який відбувається при постійній температурі 50 ° С протягом декількох тижнів. Тютюн ферментують для зменшення фортеці, зміни смакових якостей в кращу сторону, зменшення нікотину і смол. Це можна зробити, наприклад, в електричних духових шафах при температурі +50 ºC ... + 60 ºC. Іноді зручніше сушити нарізані листя, а не цілі.

Отриманий тютюн можна курити в трубках, загортати в цигарки, благо, для загортання машинки і цигарковий папір зараз продаються в багатьох місцях. Нарешті, можна спробувати зробити сигару - це нескладно і цікаво.

Зрозуміло, наш матеріал не претендує на детальний підручник, і безліч тонкощів залишилися не порушеними. І якщо ви займетеся розведенням тютюну скільки-небудь серйозно, вам знадобиться більше вивчати дане питання. Але для того, щоб отримати перший урожай - ви знаєте вже досить.

Ми з радістю прочитаємо ваші поради та секрети по вирощуванню тютюну, його сушіння та ферментації.

І на закінчення ще раз нагадуємо: куріння викликає залежність і шкодить вашому здоров'ю. Якщо ви не курите - не починайте. Якщо курите - може бути, саме час кинути? Ботанічку проти куріння!

Чи варто вирощувати тютюн?
Чи варто вирощувати тютюн?
Чому б не приміряти на себе роль Філіпа Морріса або хоча б Джека Восьмьоркіна, американця?
Якщо курите - може бути, саме час кинути?
Новости
Строим Баню своими руками
Прежде чем начинать строить баню своими руками нужно выбрать материал, из которого её будем строить. Самая теплая баня получается из камыша и глины. Баня из деревянных бревен или из кирпича также очень

Как построить баню дешево своими руками
Баня является излюбленным местом отдыха для многих. Ее самостоятельно можно соорудить на дачном участке или на территории собственного дома. Постройка такого строения – процесс довольно продолжительный

Баня своими руками: основные рекомендации
Любовь к бане у русского человека передается из поколения в поколение и уже заложена в самих генах. Многие из нас, будучи еще совсем детьми, парились в баньке со своими отцами и дедами, а, повзрослев,

Как правильно построить баню своими руками: инструкции, фото, видео и полезные советы
Каждый второй, а может быть и первый, мечтает о бане. Это место для отдыха, расслабления и очищения. И конечно, эпицентр оздоровления, источник целительной силы и энергии. Многие задумываются о том,

Русская баня своими руками – от проекта до отделки + Видео
1 Особенности русской бани В древности для знати строили "чистилище" русского духа из рубленого бревна. Считалось, что главной характерной чертой бани является легкий пар. Влажность в парной должна быть

Строим баню своими руками: варианты возведения
Итак, строим баню своими руками. Какие же именно работы делаются в первую очередь? Любое строительство необходимо начинать с фундамента. Для несложной конструкции бани, например из бруса, подойдет

Строим гараж из металлопрофиля своими руками + чертежи, фото и видео
Построить гараж из металлопрофиля своими руками под силу каждому домовладельцу. Вам не понадобятся специфические навыки. Достаточно изучить технологию и следовать её основным требованиям. Что такое

Как построить баню? Строительство бани от фундамента до крыши
Баня является неотъемлемой частью русского быта. И даже наш соотечественник, пронизанный духом современности, не откажется от хорошей возможности попариться в семейной бане, построенной своими руками

Как правильно построить русскую деревянную баню на даче: устройство, поэтапное строительство (фундамент, стены, полы, крыша, полок, парная), технология, постройка - строим баню своими руками (пошаговая инструкция, правила, советы, рекомендации, фото)
Как бы ни хвалили финские сауны, японские офуро и турецкие хамамы, но лучше русских бань ничего нет. Поэтому неудивительно, что многие владельцы загородных домов и дач хотят иметь свою баню. Часть из

Как построить баню своими руками правильно и быстро: щитовую, дешевую, фото и видео
  Постройка собственной бани на участке загородного дома, дело достаточно серьезное и хлопотное, поэтому подойти к этому вопросу нужно с полной ответственностью. В этой статье мы постараемся осветить