ЦІКАВА ентомолог. Підводна ДЗВІН, АБО ПРО павук-Серебрянка

ЦІКАВА ентомолог

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Микола Миколайович Плавильщиков (1892-1962) - доктор біологічних наук, ентомолог-популяризатор, автор двадцяти науково-популярних книг.

Павук-Серебрянка і його повітряний дзвін.

<

>

Микола Миколайович Плавильщиков (1892-1962) - випускник природничого відділення фізико-математичного факультету МДУ, зоолог, який спеціалізувався по жорсткокрилих, доктор біологічних наук, професор. Багато років він працював в Зоологічному музеї університету, колекціонував комах, написав кілька підручників, посібників, визначників з біології та ентомології, був науковим редактором журналу "Юний натураліст".

Для читачів різного віку Микола Миколайович написав два десятка науково-популярних книг і брошур, в числі яких: "Життя ставка", "Юним любителям природи", "Гомункулус: Нариси з історії біології" та інші. Дуже тепло зустріли критикою і читачами його остання робота - "Цікава ентомологія".

Дуже тепло зустріли критикою і читачами його остання робота - Цікава ентомологія

У своїх книгах Плавильщиков НЕ настирливий і не повчальний: щоб поспостерігати уважніше "чудеса" живої природи, він запрошує читача на луг і на ставок, в ліс і в поле, на город і на пустир, попутно повідомляючи багато корисного і цікавого, пропонуючи допитливим виконати будинки доступні і повчальні досліди.

Зрозуміло, далеко не всі спостереження і експерименти вченого-популяризатора, про які він міг би розповісти масовому читачеві, описані в його книгах. За рамками творів залишилися багато дивовижні експерименти, наприклад, успішний досвід з пересадки голови жука-дроворуба на місце голови жука-гнойовика і навпаки, проведений ще в довоєнні роки з метою вивчення сумісності органів.

За останні 25-30 років в Росії вийшли відмінні науково-пізнавальні книги про комах вітчизняних і зарубіжних авторів: В. Гребенникова, М. Козлова, П. Мариковський, В. Мурзіна, Н. Щербинівського го, К. Фріша, а раніше - І . Васильєва, Д. Панфілова, Я. Стекольнікова, І. Халіфмана, М. Мульта, Р. Хедстромом і звичайно ж А. Фабра - улюбленого автора Миколи Миколайовича. Однак "Цікава ентомологія" не загубилася серед них. Вона видавалася і за кордоном.

Пропонуємо читачам нарис з книги Плавильщикова; він друкується з невеликими скороченнями.

Ю. МОРОЗОВ.
Підводна ДЗВІН, АБО ПРО павук-Серебрянка

Павуки - жителі суші. Водяний павук - виключення з правила: більшу частину свого часу він проводить під водою.

У цього павука кілька назв, і кожне з них відзначає якусь характерну його особливість: "водяний павук", "водянка" - павук і правда живе в воді; "Серебрянка" - в воді павук виглядає немов срібний. Можна було б назвати водянку і "павуком-водолазом".

Зовнішність у водянки звичайна, павутину. Глибокий перехоплення ділить її тільце на дві частини: головогруди і черевце. На грудної частини головогруди - чотири пари ніг, як завжди у павуків. У головній частині, попереду, видно щелепи і довгі щупики. Забарвлена ​​водянка скромно: темно-бура, іноді з рудуватим або оливковою відтінком. Черевце густо вкрите ніжними чорними волосками * .

Водяний павук не такий вже маленький: дорослий він досягає 12-18 міліметрів в довжину. Зазвичай у павуків самки набагато більші за самців, у водянки, навпаки, самець крупніше самки. Самка відрізняється від самця не тільки величиною: її черевце світліше, а головне - кругліше, менш витягнуто, ніж у самця.

Не варто спостерігати життя водянки, сидячи на березі ставка: важко розгледіти, що робиться там, у заростях підводних рослин. Та й стежити за водянкою потрібно не годину і не два. Якщо ви хочете побачити щось цікаве, принесіть водянку додому.

Добути водянку не так уже й важко. Вона живе в стоячих водах - в ставках, озерцях. Її знайдеш майже в будь-якій водоймі, були б в ньому підводні рослини. Можна посидіти на березі і почекати, чи не вирине чи павук: водянка ні-ні, та й з'являється на поверхні води. А тоді - швидко підвести під павука марлевий сачок.

А можна просто ловити павука наосліп і тоді обійтися навіть без сачка. Решето і баночка - ось все, що потрібно для такого полювання. Правда, доведеться увійти в воду.

Потрапивши в решето або сачок, водянка відразу "покаже себе": забігає в ньому. Обережно вийміть її і посадіть в баночку, зав'яжіть баночку і швидше несіть видобуток додому.

Як і багато мешканців стоячих водойм, водянка невибагливі, і містити її будинку неважко. Скляна банка або невеликий акваріум (на піввідра води, а можна і менше) - цілком достатня для неї приміщення. На дно покладіть шар чисто промитого річкового піску. Посадіть в пісок кілька кущиків водоростей, хоча б звичайної Елоді. У банку налийте на дві третини води, краще - взятої з того ж ставка, де зловили водянку. Пустіть плавати на воду ряску або невелику тріску: павуку потрібно іноді посидіти на "острівці". Про всяк випадок обв'яжіть банку марлею (акваріум з металевою рамою і поготів). Ось і всі турботи по влаштуванню житла для водянки.

Кормом для водянки служать дрібні водяні рачки - дафнії і більші рачки - водяні ослики, схожі на худих мокриць. Ловить водянка і дрібних водяних личинок.

Під водою зовнішність водянки відразу змінюється: павук блищить, як срібло або крапелька ртуті. Такий робить водянку повітря, що покриває її черевце. Несучи з собою запас повітря, павук може дихати під водою. Повітря утримується волосками на черевці водянки.

На нижньому боці черевця поміщаються отвори органів дихання: повітряних - легеневих - мішків і трубочок-трахей. Повітря, огортав черевце, проникає в ці отвори. Маючи органи повітряного дихання, водянка може довго залишатися під водою і дихати так, немов вона на суші.

Повітряний пухирець - одна з прикмет для відмінності самця і самки. У самки повітря покриває зверху все черевце, у самця верхня сторона черевця попереду повітря не покрита: тут немає волосків. Цю різницю легко помітити.

Пущена в акваріум водянка незабаром приймається за будівництво підводного житла.

Як і у інших павуків, у водянки на кінці черевця є павутинні бородавки. З них виділяється клейка рідина, швидко твердіючих і в повітрі і в воді. Так утворюються тонкі павутинні нитки.

Серед водних рослин павук простягає кілька павутинок. Потім тче з павутини плетінку - свого роду плоский навіс або полог. Це - основа побудови.

Тепер починається безперервне снованіе павука вгору і вниз. Піднявшись до поверхні води, він виставляє назовні кінчик черевця. Одягнувшись повітряним міхуром, водянка спускається до своєї будівлі. Тут вона вплітає перший бульбашка повітря в павутинний навіс і відправляється за новою порцією.

Подальші бульбашки павук впускає під навіс, торкаючись до першого бульбашки. З кожною прогулянкою павука повітряний міхур зростає. Він наводить павутину, і плоский навіс поступово набуває форми купола.

Павук зміцнює стінки купола новими павутинням, додає і додає повітря. Зрештою виходить підводний повітряний дзвін. Він завбільшки з наперсток, а то і з голубине яйце і навіть більше, залежно від розміру павука.

У своєму підводному житло водянка відпочиває, їсть. Тут же вона сидить, підстерігаючи здобич. Від дзвони на всі боки протягнуті павутинні нитки. Варто водяному ослику зачепити за одну з них, і відчув струс нитки павук вибігає з дзвони.

Як і всі павуки, водянка не ковтати твердої їжі: вона всмоктує розріджену, напівпереварену їжу. Є в воді вона не може: вода розріджує травні соки, змиває їх. Обід в підводному дзвоні нічим не відрізняється від їжі на суші: павука оточує повітря.

Руйнуючи старий дзвін, можна змусити водянку будувати і будувати нові дзвони. Потрібно пам'ятати лише одне: добре будує дзвін павук здоровий і ситий. Голодуючий павук не тільки не побудує нового дзвони, він погано стежить і за старим: не чинить його, чи не додає в нього повітря. Потрібно добре годувати водянку.

Якщо пощастить, то можна побачити і як розмножується водянка. Не завжди можна цього домогтися "на замовлення", але спробувати варто. Найпростіше - зловити в середині літа кілька самок. Чим більше самок спіймано, тим вірніше, що хоч одна з них виявиться з заплідненими яйцями. Незручність цього способу полягає в тому, що в одному акваріумі небезпечно тримати кілька самок: слабкі можуть виявитися здобиччю сильніших.

Для яєць водянка-самка переробляє свій дзвін: вистилає пухкої павутинкою його верхню частину. Сюди павук і відкладає кілька десятків, іноді до півтори сотні яєць. Потім яйця відокремлюються від іншої частини дзвони павутинної заслінкою. Тепер дзвін складається з двох частин: приміщення для яєць і житлової камери.

Самка залишається в дзвоні, охороняє яйця. Вона нічого не їсть в цей час і залишає дзвін лише для того, щоб додати в нього повітря, зміцнити новими павутинням його стінки.

Днів через десять з'являються крихітні павучки. У них ще немає волосків на тілі, вони не можуть плавати. З тиждень павучки сидять в дзвоні. А коли вони нарешті його покинуть, повітря дзвони покриє тонким шаром їх черевце. Від спорожнілого дзвони розбіжаться блискучі точки.

Взимку водянка спить. Воно й зрозуміло: крижана кірка затягує воду, і павук втрачає доступ до повітря.

Для зимівлі водянка будує особливий дзвін, з дуже міцними стінками. Нерідко вона зимує в порожній раковині водяній равлики: прудовика, котушки, Лужанка. Знайшовши порожню раковину, павук тче всередині неї павутинні кокон, наповнює його повітрям. Раковина спливає. Там, нагорі, павук закладає вхід в раковину павутиною і шматочками рослин. Виходить міцна пробка. Усередині раковини, заповненої повітрям, павук засинає.

Під осінь легко наловити водянок, збираючи плаваючі серед ряски порожні раковини: в рідкісної з них не виявиться павука. Але набагато цікавіше побачити не готовий "зимовий будинок", а його спорудження. Для цього покладіть в кінці літа в акваріум з водянкою кілька порожніх раковин, пустіть на воду ряску. Не тримайте водянку в теплій кімнаті. І ви побачите, як павук влаштує собі зимовий житло.

* Павуки, всупереч поширеній думці, не є комахами: у справжніх комах - три пари ніг, а у павуків - чотири, немає у павуків усіков- "антен" і т.д. Фахівці виділяють їх в особливий клас - арахнід. - Ю.М.


Новости
Строим Баню своими руками
Прежде чем начинать строить баню своими руками нужно выбрать материал, из которого её будем строить. Самая теплая баня получается из камыша и глины. Баня из деревянных бревен или из кирпича также очень

Как построить баню дешево своими руками
Баня является излюбленным местом отдыха для многих. Ее самостоятельно можно соорудить на дачном участке или на территории собственного дома. Постройка такого строения – процесс довольно продолжительный

Баня своими руками: основные рекомендации
Любовь к бане у русского человека передается из поколения в поколение и уже заложена в самих генах. Многие из нас, будучи еще совсем детьми, парились в баньке со своими отцами и дедами, а, повзрослев,

Как правильно построить баню своими руками: инструкции, фото, видео и полезные советы
Каждый второй, а может быть и первый, мечтает о бане. Это место для отдыха, расслабления и очищения. И конечно, эпицентр оздоровления, источник целительной силы и энергии. Многие задумываются о том,

Русская баня своими руками – от проекта до отделки + Видео
1 Особенности русской бани В древности для знати строили "чистилище" русского духа из рубленого бревна. Считалось, что главной характерной чертой бани является легкий пар. Влажность в парной должна быть

Строим баню своими руками: варианты возведения
Итак, строим баню своими руками. Какие же именно работы делаются в первую очередь? Любое строительство необходимо начинать с фундамента. Для несложной конструкции бани, например из бруса, подойдет

Строим гараж из металлопрофиля своими руками + чертежи, фото и видео
Построить гараж из металлопрофиля своими руками под силу каждому домовладельцу. Вам не понадобятся специфические навыки. Достаточно изучить технологию и следовать её основным требованиям. Что такое

Как построить баню? Строительство бани от фундамента до крыши
Баня является неотъемлемой частью русского быта. И даже наш соотечественник, пронизанный духом современности, не откажется от хорошей возможности попариться в семейной бане, построенной своими руками

Как правильно построить русскую деревянную баню на даче: устройство, поэтапное строительство (фундамент, стены, полы, крыша, полок, парная), технология, постройка - строим баню своими руками (пошаговая инструкция, правила, советы, рекомендации, фото)
Как бы ни хвалили финские сауны, японские офуро и турецкие хамамы, но лучше русских бань ничего нет. Поэтому неудивительно, что многие владельцы загородных домов и дач хотят иметь свою баню. Часть из

Как построить баню своими руками правильно и быстро: щитовую, дешевую, фото и видео
  Постройка собственной бани на участке загородного дома, дело достаточно серьезное и хлопотное, поэтому подойти к этому вопросу нужно с полной ответственностью. В этой статье мы постараемся осветить