Шухов Володимир Григорович - біографія архітектора, особисте життя, фото, роботи

  1. «Людина життя» Володимир Шухов
  2. Творець нафтової індустрії
  3. «Людина-фабрика»

В Ладимир Шухова сучасники називали «людиною-фабрикою» і «російським Леонардо». Він розвивав нафтову індустрію і будівництво, теплотехніку і суднобудування, військове та реставраційне справа. За його кресленнями прокладали нафтопроводи і конструювали річкові танкери, зводили вежі і будували заводи.

«Людина життя» Володимир Шухов

Володимир Шухов народився в 1853 році в повітовому місті Грайвороне Курської губернії. Його мати походила зі старовинного дворянського роду, батько працював юристом, ревізором міністерства фінансів. Сім'я була небагатою і жила на платню глави сімейства. За службі батька часто переводили: спочатку до Курська, потім в Санкт-Петербург .

У 11 років Володимир Шухов поступив в П'яту петербурзьку гімназію. Вже тоді хлопчик виявив здатність до точних наук, особливо до математики. У четвертому класі він створив власний доказ теореми Піфагора - логічне і короткий.

У 1871 році Шухов з відзнакою закінчив гімназію. Він вступив до Московського імператорська технічне училище (сьогодні - МГТУ імені Баумана). Серед його викладачів були знаменитий математик Олексій Лєтніков, вчений у галузі механіки залізничного транспорту Дмитро Лебедєв, основоположник сучасної гідро- і аеродинаміки Микола Жуковський. Вони вимагали від студентів бездоганного знання фізики і хімії, математики та архітектури. Володимир Шухов був старанним учнем: читав додаткову літературу, із захопленням працював в майстернях училища. У 1874 році він створив свій перший винахід, цінне практично. Це була парова форсунка для спалювання рідкого палива. Ця невелика деталь зробила процес більш безпечним, зручним і економічним.

Ця невелика деталь зробила процес більш безпечним, зручним і економічним

Володимир Григорович Шухов - гімназист. Фотографія: arran.ru

ru

Володимир Григорович Шухов - студент Московського Імператорського технічного училища в Москві. 1875. Фотографія: arran.ru

ru

Володимир Григорович Шухов - інженер. 1877. Фотографія: arran.ru

У 1876 році Шухов закінчив училище з золотою медаллю. Микола Жуковський запропонував йому разом викладати і займатися наукою, а відомий математик Пафнутій Чебишев запросив працювати до Петербурзького університету. Однак Шухова не залучали теоретичні дослідження, він мріяв займатися винахідництвом. «Я людина життя», - говорив він, тому і вирішив стати інженером-практиком.

В цьому ж році Володимир Шухов, як кращий випускник імператорського училища, відправився на рік в США в складі наукової делегації. В Америці було чому повчитися: тут стрімко впроваджувались новітні технічні ідеї, а на інженерні розробки витрачалися величезні гроші різних благодійних фондів.

Творець нафтової індустрії

Через рік Володимир Шухов повернувся до Петербурга, де влаштувався в креслярське бюро управління Варшавсько-Віденської залізниці. Почалися сірі будні. Однак незабаром життя молодого інженера круто змінилася. Його розшукав успішний підприємець Олександр Барі, з яким Шухов познайомився ще в Америці. Барі уклав вигідний контракт з товариством братів Нобель, власниками Бакинських нафтопромислів, і запропонував Шухова очолити відділення його фірми в Баку. Молодий інженер погодився.

Коли Шухов приїхав на Бакинське родовище, він побачив неорганізованість, численні пожежі і нафтову сльота. Нафта добували відрами і перевозили в бочках. Єдиним корисним продуктом з неї тоді вважався гас - він йшов на освітлювальні потреби. А бензин і мазут, одержувані при виробництві гасу, вважалися промисловими відходами. Бензин випаровувався, а мазут зливали в котловани, які забруднювали навколишнє природу.

Двадцятип'ятирічний інженер став впроваджувати на виробництві свої нововведення. Він встановлював на обладнання парові форсунки, циліндричні резервуари, спроектував перший трубопровід для перекачування нафти.

Він встановлював на обладнання парові форсунки, циліндричні резервуари, спроектував перший трубопровід для перекачування нафти

Нафтова станція Товариства «В.І. Рагозін і Ко »в Константинові на Волзі. Побудована за проектом В.Г. Шухова будівельної конторою інженера А.В. Барі. 1881. Фотографія: arran.ru

ru

Резервуари Товариства пароплавства «Лебідь» в Царицині на Волзі. Побудовано за проектом В.Г. Шухова будівельної конторою інженера А.В. Барі. 1882. Фотографія: arran.ru

ru

Початок траси нафтопроводу довжиною близько 3-х кілометрів в місті Батумі від резервуарної станції Я. Нашауера. Побудований за проектом В.Г. Шухова. 1886. Фотографія: arran.ru

Але головне - Володимир Шухов відкрив процесу крекінгу, який дозволяв поділяти нафту на фракції. Тепер при її перегонці можна було отримувати не тільки гас, а й моторні масла, солярку, мазут, бензин. Першу в світі промислову установку безперервного термічного крекінгу нафти Володимир Шухов сконструював і запатентував разом зі своїм помічником Сергієм Гавриловим в 1891 році. Більш широко його винахід стали використовувати трохи пізніше, коли з'явилася велика кількість автомобілів, що працюють на бензині.

У конторі Барі Володимир Шухов пропрацював майже півстоліття. Тут у нього була свобода дій, так необхідна будь-якій винахіднику.

«Людина-фабрика»

На початку 1890-х років в житті Володимира Шухова почався період найвищого розквіту, який згодом один з його співробітників назвав «суцільним тріумфом розуму і дотепності». Інженер став більше приділяти часу області металевих конструкцій. Цей інтерес у Шухова з'явився, коли він працював над конструкцією перекриттів Верхніх торгових рядів (сьогодні - ГУМ ) На Червоній площі в Москві . Для даху будівлі він створив унікальні світлопрозорі перекриття - арочні ферменние конструкції. Вага залізних частин крокв становив понад 800 тонн, але, як писав композитор Олександр Размадзе, «видом своїм сітка перекриттів був чимось настільки легке і тонке, що виглядало знизу павутиною з врізаними в неї стеклами».

У 1896 році на Всеросійській художньо-промисловій виставці в нижньому Новгороді Володимир Шухов представив кілька своїх винаходів в області металевих конструкцій: вже відому аркову ферму і нові сітчасті покриття. Також на виставці з'явилася водонапірна вежа-гіперболоїд, винайдена інженером. Для її створення Шухов взяв два металевих кільця і ​​з'єднав їх рівновеликими стропами, а потім повернув кільця відносно один одного. Абсолютно прямі стропи утворили криву фігуру - однополостной гіперболоїд. Придумана Шуховим конструкція була витонченою і міцною, при цьому простий і дешевої в збірці: для її побудови були потрібні лише металеві кільця підстав, прямі рейки і кріпильні деталі.

Будівля будівельного і інженерного відділів з сітчастим покриттям системи інженера Володимира Шухова. Фотографія: arran.ru

ru

Водонапірна вежа побудована за проектом інженера В.Г. Шухова для Всеросійської промислової та художньої виставки в Нижньому Новгороді. Фотографія: arran.ru

ru

Міст через річку Єнісей в Красноярську. Побудований за проектом В.Г. Шухова. Керівник будівництва інженер-будівельник Кнорре Євген Карлович. 1899. Фотографія: arran.ru

Після Нижегородської виставки Володимиру Шухова стали надходити численні замовлення. Інженер спроектував і побудував сотні водонапірних веж, спорудив кілька залізничних мостів з прольотами, склав новий проект водопостачання Москви. Він винайшов нові конструкції просторових плоских ферм і використовував їх при проектуванні покриттів Музею витончених мистецтв ( ГМИИ імені Пушкіна ), Московського головного поштамту, Бахметьевского гаража , Залів і дебаркадер Київського вокзалу в Москві.

Після державного перевороту 1917 року Шухов відкинув численні запрошення з-за кордону. Він писав у щоденнику: «Ми повинні працювати незалежно від політики. Вежі, котли, крокви потрібні, і ми будемо потрібні ». Фірму і завод Барі націоналізували, Шухова виселили з особняка. Для інженера і його сім'ї настали складні часи.

У 1920 році в тюрму потрапив молодший син Шухова. Щоб звільнити його, інженер передав Радянській державі всі свої патенти вартістю 50 мільйонів золотом. Сина відпустили, проте він був настільки змучений і виснажений, що так і не прийшов до тями і помер. У тому ж році померла мати інженера, слідом - дружина.

Шаболовская телевізійна вежа. Побудована за проектом Володимира Шухова. 1920-1922. Фотографія: places.moscow

Однак Володимир Шухов продовжував наполегливо працювати, за що сучасники прозвали його «людиною-фабрикою». винахідник спроектував вежу для радіостанції на Шаболовці в Москві: вона складалася з шести сітчастих гіперболоїдних сталевих секцій заввишки 160 метрів. 19 березня 1922 року зі неї почали транслювати перші радіопередачі. Архітектурний шедевр епохи авангарду не просто виконує свої функції - Шуховська вежа включена до Списку пам'ятників культури з охоронним статусом, рекомендована на включення до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Гіперболоїдних вежі такої конструкції будують і сьогодні в багатьох країнах світу.

Всі великі радянські будівництва перших п'ятирічок були пов'язані з ім'ям Володимира Шухова. Інженер брав участь в реалізації плану електрифікації країни: він створив баштову конструкцію лінії електропередачі через річку Оку. Спроектував мартенівські цехи Виксунського, Петровського, Таганрозького заводів, заводу «Азовсталь», запустив завод «Радянський крекінг» в Баку.

У 1929 році Володимир Шухов отримав Ленінську премію за винахід крекінг-процесу нафти, в 1932-му - зірку Героя праці і став членом-кореспондентом Академії наук, а потім і почесним академіком. До кінця днів він продовжував працювати.

Володимир Шухов помер в 1939 році. Поховали його на Новодівичому кладовищі.

Володимир Григорович Шухов. Геніальний інженер, архітектор, винахідник і вчений-новатор.

Експерименти молодих радянських архітекторів.

Перші російські Селфі, зроблені ще за часів царської Росії.

Новости
Строим Баню своими руками
Прежде чем начинать строить баню своими руками нужно выбрать материал, из которого её будем строить. Самая теплая баня получается из камыша и глины. Баня из деревянных бревен или из кирпича также очень

Как построить баню дешево своими руками
Баня является излюбленным местом отдыха для многих. Ее самостоятельно можно соорудить на дачном участке или на территории собственного дома. Постройка такого строения – процесс довольно продолжительный

Баня своими руками: основные рекомендации
Любовь к бане у русского человека передается из поколения в поколение и уже заложена в самих генах. Многие из нас, будучи еще совсем детьми, парились в баньке со своими отцами и дедами, а, повзрослев,

Как правильно построить баню своими руками: инструкции, фото, видео и полезные советы
Каждый второй, а может быть и первый, мечтает о бане. Это место для отдыха, расслабления и очищения. И конечно, эпицентр оздоровления, источник целительной силы и энергии. Многие задумываются о том,

Русская баня своими руками – от проекта до отделки + Видео
1 Особенности русской бани В древности для знати строили "чистилище" русского духа из рубленого бревна. Считалось, что главной характерной чертой бани является легкий пар. Влажность в парной должна быть

Строим баню своими руками: варианты возведения
Итак, строим баню своими руками. Какие же именно работы делаются в первую очередь? Любое строительство необходимо начинать с фундамента. Для несложной конструкции бани, например из бруса, подойдет

Строим гараж из металлопрофиля своими руками + чертежи, фото и видео
Построить гараж из металлопрофиля своими руками под силу каждому домовладельцу. Вам не понадобятся специфические навыки. Достаточно изучить технологию и следовать её основным требованиям. Что такое

Как построить баню? Строительство бани от фундамента до крыши
Баня является неотъемлемой частью русского быта. И даже наш соотечественник, пронизанный духом современности, не откажется от хорошей возможности попариться в семейной бане, построенной своими руками

Как правильно построить русскую деревянную баню на даче: устройство, поэтапное строительство (фундамент, стены, полы, крыша, полок, парная), технология, постройка - строим баню своими руками (пошаговая инструкция, правила, советы, рекомендации, фото)
Как бы ни хвалили финские сауны, японские офуро и турецкие хамамы, но лучше русских бань ничего нет. Поэтому неудивительно, что многие владельцы загородных домов и дач хотят иметь свою баню. Часть из

Как построить баню своими руками правильно и быстро: щитовую, дешевую, фото и видео
  Постройка собственной бани на участке загородного дома, дело достаточно серьезное и хлопотное, поэтому подойти к этому вопросу нужно с полной ответственностью. В этой статье мы постараемся осветить