Володя, все працює!

З 4 по 13 квітня в Безенгі нами було проведено випробування нового спорядження для зимових сходжень, яка підвела підсумок багаторічної роботи
З 4 по 13 квітня в Безенгі нами було проведено випробування нового спорядження для зимових сходжень, яка підвела підсумок багаторічної роботи. Нижче наводиться короткий звіт про цей захід.

Юрій Смирнов

Артем Крючков

Михайло Лебедєв
Вихідною мотивації для винаходу специфічно зимового спорядження послужили такі міркування. Взимку, в умовах низьких температур і короткого світлового дня можливості для впевненого переміщення від одного зручного місця ночівлі до іншого на довгому маршруті часто виявляються проблематичними. Для повноцінного відновлення сил необхідна комфортна лежача ночівля, що забезпечує можливість повністю відігрітися і, при необхідності, перечекати негоду. Основним елементом, що забезпечує таку ночівлю, є підвісна платформа з утепленій наметом, що встановлюється на довільному схилі крутизною від 45 до 90 градусів, що переноситься в рюкзаку.
Для установки на некруте схилі використовується треножном опора, що відводить підвіску платформи від схилу.

На фото платформа фірми Black Diamond: Cliff Cabana Double Portaledge, встановлена ​​на пологих скелях в Карелії. Утеплення підлоги платформи досягається використанням єдиного листа теплоізоляційного матеріалу, розміром трохи більше підлоги платформи (є можливість частково пустити цей лист також на теплоізоляцію від стіни). Теплоізоляція стін намети здійснюється листами фольгованого уніфола, поміщеного в чохли з тонкого капрону, що запобігає його механічне пошкодження. Листи теплоізоляції кріпляться до стінок намету за допомогою липучок. Верхня частина намети виконана з мембранної тканини "ніошелл", стінка намету, що стикається зі схилом - з дихав міцної капронової тканини. На горизонтальній площадці платформа може бути використана як звичайна палатка, постановкою її на бічну стінку, виконану з міцної капронової тканини. У комплекті є також дві наметові дуги, що підвищують комфортність і вітростійкість біваку. У конструкції платформи використана ідея платфоми зонтичного типу А. Мартинова з новим механізмом розкриття платформи, розробленим А.Кужелевим і М.Лебедевим. Основні елементи несучої металевої конструкції працюють на стиск, а не на вигин, як в традиційних платформах. Це дозволило сильно знизити вагу несучої конструкції. В нашій платформі він становить 4,5 кг проти 8 кг в платформі БД. Зонтичная конструкція значно швидше встановлюється як на горизонтальній площадці, так і в підвішеному стані. Збірка платформи зводиться до додатка сили до центальной трубці уздовж осі "парасольки", після чого конструкція розкривається і спрацьовує фіксатор (все як в звичайному парасольці). Ця процедура займає менше хвилини. Перенесення платформи здійснюється в спеціально зшитому для неї подовженому рюкзаку. Практика показала, що платформа легко упаковується в рюкзак як на горизонтальній площадці, так і на стіні. В цей же рюкзак укладається утеплення стін і підлоги платформи, тринога для відведення підвіски і допоміжне спорядження (петля для організації самостраховок в платформі, скельний молоток і т.п.). Для зручності упаковки платформи в рюкзак, останній виконаний з деяким запасом за обсягом. Обсяг рюкзака після упаковки в нього платформи може бути зменшений за рахунок регульованих стяжок, але запас місця в рюкзаку можна і використовувати. Для цього в рюкзаку є два бічних входу і додатковий вхід в дні ркзака, що закриваються на блискавки. Практика показала, що запас місця важливий для зберігання теплих речей того, хто несе платформу. Він може, в разі необхідності, за рахунок них додатково утеплитися в процесі сходження. Другий випадок, коли пригождается додаткове місце, це повернення в табір після гори - тоді йдеш вниз, і невеликий перевантаження рюкзака не такий критичний.
Ще одним важливим елементом біваку є загальний 3-х місцевий спальник з "валетним" входом. Прототипом послужив спальник, пошитий фірмою БАСК для команди Одинцова перед їх сходженням на Латок. На відміну від прототипу, наш спальник в основному пуховий і містить додатково невелика кількість синтетичного утеплювача з нижньої сторони (пух внизу працює гірше, оскільки добре мнеться). Вага спальника 2 кг і він значно тепліше 3-х одиночних спальників.
Все спорядження пройшло по частинах випробування в різних умовах протягом вже багатьох років. Спальник мій сходив разом з Льошею Баришниковим на Мак-Кінлі і в березні цього року на в.Бокс (5б). Утеплення використовувалося нами спочатку разом з одинарної мармотовской наметом Альпініст і побувало майже у всіх моїх зимових виїздах. Платформу підвішували і в спортивному залі https://youtu.be/Z1GwNs78l3E, https://youtu.be/UlN54xK2A1I і на навчальних скелях Безенгі і на Безенгійській льодовику.
Не вистачало тільки використання всього спорядження в умовах реального сходження. Такі випробування ми і провели зараз в Безенгі.
Наша поїздка була, строго кажучи, авантюрою з самого початку. Я думав поїхати в лютому, потім в березні, але компанія ніяк не складалося - хтось не хотів зі мною поїхати, хтось не міг і коли на початку квітня раптом з'явилася можливість з'їздити в гори у Юри і Артема, я вхопився за цю останню можливість. Прямо перед початком поїздки я захворів і машину по М4 Дон вів чхаючи і кашляючи, але начебто без температури. У підсумку я прохворів всю поїздку, не даючи спати хлопцям своїм кашлем, але організм працював на подив нормально, навантаження і відсутність акліматизації мені не пошкодили. Добре й те, що хлопці від мене не заразилися. Графік руху наш був досить жорстким.
2 квітня після обіду виїжджаємо з Щолково.
3 квітня в обід приїжджаємо в Нальчик, ночуємо на базі Безенгі.
4 квітня -пріезд в табір Безенгі.
5 квітня - вихід наверх з громадським вантажем по 6 кг (з урахуванням ваги рюкзака і особистих речей вийшли рюкзаки близько 10 кг). Дійшли до повороту на Уллу-АУЗ і пропрацювали вгору по морені ще близько години, після чого залишили закидання на камені і пішли вниз.
6 квітня день відпочинку.
7 квітня я взяв рюкзак з платформою (приблизно 17 кг), хлопці взяли знову приблизно по 6 кг. Пройшли повз закидання і піднялися на льодовик навпаки Уллу-Ауза. Підйом від табору зайняв приблизно 5 годин. Поставили платформу, закинули в неї весь вантаж і пішли в табір.
8 квітня взяли все що залишилося і піднялися на бівак в платформі, прихопивши по шляху закидання.

9 квітня залишили на місці бівуака надлишковий газ, продукти і ін. Речі (біпери, лавинні лопати і т.п.) і годин в 9 ранку вийшли наверх. Нижня частина маршруту була покрита досить товстим шаром снігу і виникали проблеми в пошуку чистого льоду для страховки. Пройшли мотузок п'ять-шість до перших скельних островів. Сонце жарило пристойно і кілька разів повз нас пролетіли камені. Ми порахували тому правильним сховатися від можливих каменів за скельним островом. Піднялися під нього і повісили платформу. Ночували лежачи в платформі, холодно не було. Якщо щось і було незручного, то це з незвички затісно спати (сидіти комфортно). Вирішили встати на світанку і спробувати працювати далі без нічого.

10 квітня встали, перекусили, залишили платформу висіти і пішли вгору. Пішов чистий лід. Як завжди, сколювалися лінзи і потрібно було акуратно стежити за тим як вбивається інструмент. Без акліматизації працювалося погано, доводилося часто відпочивати. У 14-00 у нас була запланована зв'язок з табором. Вийшов Адельбі, сказав, що ми ще не дійшли до середини маршруту (до бергшрунд посередині стіни, ліворуч, залишалося ще одна-дві мотузки). Альтиметр показував 4200 м. У нас було кілька можливостей, перша: продовжити сходження в режимі нон-стоп і до ранку в хорошому випадку бути на спуску, друга: спуститися до платформи і перетягнути її вище, а потім стартувати з неї і, нарешті, третя : просто спускатися. Ми порахували, що цей останній варіант і є самим розумним. Для подвигів у нас не було акліматизації, та й погоду нам обіцяли тільки на два дні, потім погіршення. Тим часом, основні завдання з перевірки спорядження в реальних умовах були повністю виконані. Ми спустилися до платформи і заночували в ній ще раз. Виявилося, що під час нашої відсутності камінь пробив дірку в наметі.
11 квітня зняли платформу і пішли вниз. Погода як і раніше стояла відмінна і ми години дві позасмагали і відпочили на камені біля нашого вихідного бівуака, після чого забрали все і пішли в табір. На морені біля великого каменя кинули снігоступи, мотузку, інструменти і частина речей, щоб легше було спускатися в табір.
12 квітня погода все ще хороша, сушимо речі в таборі. Я сходив за снігоступами, а хлопці на мультіпітчі. При їх повернення в табір почався дощ, погода зіпсувалася.
13 квітня, їдемо в Нальчик з заїздом в Аушігер, обідаємо на ринку, потім сідаємо в машину і додому.
14 квітня, після обіду приїжджаємо додому.
Залишилося згадати про деякі особливості тактики пересування, що використовувалися нами в поєднанні з описаним вище спорядженням. Я довго придумував систему руху по некруте льоду, яка дозволяла б всім рухатися в ідеалі одночасно (і не мерзнути, висячи на станціях). Вийшло ось що. У трійки є дві мотузки - одна 100м і одна 50м. Перший проходить 50м, встає на самострахування на бурі і вибирає собі ще 50 метрів. Далі він закріплює на цьому бурі середину 100 метрової мотузки і йде далі соло, з австрійським схоплюють (красноярська система). Другий, з платформою, жумари по закріпленої частини сотки. Перший проходить свої 50 м і знову встає на самострахування на бурі. Другий, в ідеалі, проходить по перилах свої 50 м, знімаючи по шляху бури. Він встає на самострахування на перильних бур, вішає на нього 50 метрову мотузку - перила для третього. Потім звільняє середину 100 м мотузки і перший вибирає собі ще 50 м, для наступного руху. Кінець сотки вщёлківается в перильних бур, на якому стоїть на самостраховці другий, середина сотки вщёлківается в перильних бур, на якому стоїть перший і перила для другого знову готові. У першого є 50 м запасу для руху соло. Залишається проблема передачі гаків вперед. Вона вирішується за допомогою 50м репшнура, який закріплюється на перильних льодобурів і тягнеться вільно за першим. Коли другий приходить до перильних буру, він підв'язує зібрані льодобури на цей репшнур і перший вибирає їх до себе. Фактично це варіант одночасного руху і між першим і другим завжди багато проміжних бурів, тому станції на двох бурах можна не робити, особливо, якщо використовувати для перильних точок подовжені бури. Мотузка третього закріплена на одному перильних бурі, який через перила другого пов'язаний з другим перильним буром, тобто третій фактично рухається на мотузці, закріпленої на двох бурах. Цю систему ми успішно випробували на практиці, дійсно, виходить при швидкій роботі першого все безперервно йдуть, бури передаються нормально.
Ще один момент пов'язаний з організацією харчування. Харчувалися ми свіжим м'ясом і м'ясним бульйоном. М'ясо готували в уральській скороварці (у мене старий радянський ще варіант, зроблений з алюмінієвого чайника). Витрата газу невеликою. Для приготування, після початкового кип'ятіння води і подёма тиску в скороварці вистачало трьох нагрівань закритою скороварки на пальнику протягом 2 хв з інтервалом по 30 хв між ними. У проміжках скороварка забиралася в спальник або в пушок і про неї можна було при бажанні просто грітися або сушити на ній що-небудь.

Так виглядали з нашої ночівлі Архімед, Укю і Гідан.
Ну і на закінчення хотілося б сказати два слова про нові можливості, які з'являються при наявності даного спорядження. У численних суперечках з різними людьми з приводу описаного вище стало зрозумілим, що більшість сприймає платформу як повну протилежність легкому стилю сходження. Тим часом, платформа всього лише підвищує безпеку здійснюваних взимку сходжень анітрохи не скасовуючи при цьому легкий спортивний стиль. Справа в тому, що в більшості випадків найбезпечнішим варіантом спуску взимку є спуск по шляху підйому. Це легко побачити на хроніці зимових сходжень в Безенгі. Два проходження маршруту 6-ої категорії складності на в.Крумкол закінчилися рятувальними роботами із застосуванням вертольота саме з тієї причини, що після проходження стінний частини маршруту при спуску з вершини по простим, некрутим схилах групи потрапляли в пастку через сильні снігопади і лавинної небезпеки . Якщо спускатися по шляху підйому, то зовсім не обов'язково тягнути платформу на вершину. Залежно від стану та кваліфікації учасників сходження, можна стартувати до вершини і назад з будь-якої зручної точки маршруту в режимі нон-стоп. Більш того, незалежність місця бівуака від наявності відповідних полиць, дозволяє впевнено рухатися вгору навіть в умовах нестійкої погоди і поступово наближатися до вершини, вичікуючи погоду для вирішального кидка.
Тепер трохи про вагових характеристиках. Найближчим аналогом для мене завжди була платформа фірми Black Diamond: Cliff Cabana Double Portaledge розміром 130см х 213 см і вагою 9 кг. Я починав ходити в Безенгі саме з цією платформою і зимовим варіантом намети до неї Deluxe Cliff Cabana Double Fly вагою 3,9 кг. У сумі - намет + платформа це становило 12,9кг. Я не буду детально зупинятися на властивостях цієї платформи, скажу тільки, що вона набагато складніше в збірці, ніж наша (великий шанувальник цієї платформи Тимур Ахмедханов говорив мені, що він може самостійно зібрати її за 10-15 хв, у нас на її збірку йшло удвох не менше 20-30хв). Великим недоліком її намети є дихав тканину, яка сильно обмерзає конденсатом. Є й конструктивні недоліки - не закриваються вентиляційні отвори, наприклад, в які у нас в сильний снігопад з вітром сніг засипався так, як ніби хтось кидав його лопатою. Недавнє зважування, проведене нами в Безенгі, показало, що вага нашої платформи з наметом становить 9,5 кг. Тут треба врахувати, що наша палатка містить більше матеріалу, ніж намет фірми ВD, оскільки є додаткова можливість ставити платформу на горизонтальній площадці, а це потребувало деякого збільшення намети. У підсумку, можна констатувати, що ми виграємо у ВD 3,4кг.
На ВD, звичайно, світло клином не зійшовся. Є і більш легкі платформи, наприклад фірми Metholius: це Metholius Bomb Shelter Portalege розміром 120см х 220см і вагою 6,2 кг. Намет до неї: Bomb Shelter Fly важить 2,47кг. В сумі це 8,67кг, що легше нашої платформи. Тут треба зауважити, що низька вага намету може говорити про те, що це не зимовий варіант (літній варіант намету для ВD набагато легше зимового). Але найістотніше не це. Вже з самої назви зарубіжних платформ слід, що вони розраховані на двох осіб. В принципі, це правильно - в наметі з такими розмірами удвох повністю комфортно, а втрьох спати тісно, ​​але третя людина в таку платформу і не поміститься, оскільки в зарубіжних платформах є стропа, що з'єднує центр платформи з точкою підвісу. Ця стропа дозволяє істотно зменшити неминучий провис дна платформи і знизити тим самим навантаження на її периметр. Зрозуміло, що використання загального спальника в такій платформі буде сильно проблематично. В нашій платформі центральна стропа відсутня, мінімізація провиса дна забезпечується м'яким валиком в формі бублика, який дозволяє частково завантажити центральний вузол платформи. Говорячи простіше, в зарубіжних платформах є центральна стропа, а в нашій - центральна підставка під дно.
Є ще одне міркування, що вселяє оптимізм. Справа в тому, що всі закордонні платформи є підсумком певного розвитку конструкцій, поступово їх "вилизування" і оптимізації, в той час як наша являє собою перший робочий зразок і такий шлях у неї може бути ще попереду. Зазвичай поступове поліпшення і оптимізація конструкції призводять до дуже істотного поліпшення її характеристик - досить поглянути на еволюцію, напрмер, велосипеда.
Тепер про вагових характеристиках, що не мають аналога для порівняння (утеплення, тринога і т.п.). Вийшло таке.
платформа + палатка + тринога + рюкзак = 13,5кг.
то ж + дуги (важать близько 1 кг) + утеплення = 17кг.
Вага 17кг є комфортним як на стежці так і на перилах (перевірено на відчуттях різних людей - суб'єктивно рюкзак важким чи не здається).
Все описане спорядження розроблялося при активній підтримці фірми БАСК, Володі і Сергія Богданових. Я щиро вдячний їм за допомогу і підтримку, без професіоналізму таких майстрів БАСК як Маша Єлманова і Юра Бринцев виготовлення спорядження було б неможливо. Хочеться подякувати також майстрів з фірми вентилі, які оперативно допомогли зі стропой дайнемо для підвіски платформи. Ну і без підтримки Алія Хусеевіча Анаева і всіх моїх друзів з Безенгі, які змушені були взимку через мене підніматися в табір, ніякі випробування спорядження теж би не вийшли, спасибі їм величезне!


Новости
Строим Баню своими руками
Прежде чем начинать строить баню своими руками нужно выбрать материал, из которого её будем строить. Самая теплая баня получается из камыша и глины. Баня из деревянных бревен или из кирпича также очень

Как построить баню дешево своими руками
Баня является излюбленным местом отдыха для многих. Ее самостоятельно можно соорудить на дачном участке или на территории собственного дома. Постройка такого строения – процесс довольно продолжительный

Баня своими руками: основные рекомендации
Любовь к бане у русского человека передается из поколения в поколение и уже заложена в самих генах. Многие из нас, будучи еще совсем детьми, парились в баньке со своими отцами и дедами, а, повзрослев,

Как правильно построить баню своими руками: инструкции, фото, видео и полезные советы
Каждый второй, а может быть и первый, мечтает о бане. Это место для отдыха, расслабления и очищения. И конечно, эпицентр оздоровления, источник целительной силы и энергии. Многие задумываются о том,

Русская баня своими руками – от проекта до отделки + Видео
1 Особенности русской бани В древности для знати строили "чистилище" русского духа из рубленого бревна. Считалось, что главной характерной чертой бани является легкий пар. Влажность в парной должна быть

Строим баню своими руками: варианты возведения
Итак, строим баню своими руками. Какие же именно работы делаются в первую очередь? Любое строительство необходимо начинать с фундамента. Для несложной конструкции бани, например из бруса, подойдет

Строим гараж из металлопрофиля своими руками + чертежи, фото и видео
Построить гараж из металлопрофиля своими руками под силу каждому домовладельцу. Вам не понадобятся специфические навыки. Достаточно изучить технологию и следовать её основным требованиям. Что такое

Как построить баню? Строительство бани от фундамента до крыши
Баня является неотъемлемой частью русского быта. И даже наш соотечественник, пронизанный духом современности, не откажется от хорошей возможности попариться в семейной бане, построенной своими руками

Как правильно построить русскую деревянную баню на даче: устройство, поэтапное строительство (фундамент, стены, полы, крыша, полок, парная), технология, постройка - строим баню своими руками (пошаговая инструкция, правила, советы, рекомендации, фото)
Как бы ни хвалили финские сауны, японские офуро и турецкие хамамы, но лучше русских бань ничего нет. Поэтому неудивительно, что многие владельцы загородных домов и дач хотят иметь свою баню. Часть из

Как построить баню своими руками правильно и быстро: щитовую, дешевую, фото и видео
  Постройка собственной бани на участке загородного дома, дело достаточно серьезное и хлопотное, поэтому подойти к этому вопросу нужно с полной ответственностью. В этой статье мы постараемся осветить