Як розрахувати висоту коника двосхилим даху: приклади, формули, методи

 1. Орієнтир №1: Атмосферні явища
 2. Орієнтир №2: Наявність горища
 3. Орієнтир №3: Тип покрівельного покриття
 4. Математичний і графічний методи
 5. Практичний приклад розрахунку

Від висоти розташування коника даху залежать естетичні показники, архітектурна специфіка і технічні характеристики будинку. Вкрай важливо при розробці проекту грамотно визначити правильний розмір конструкції.

Для отримання ідеального результату ми пропонуємо вам сьогодні розібратися як розрахувати висоту коника двосхилим даху, і яким методом краще користуватися в самостійних обчисленнях.

Коником називають горизонтальне ребро двосхилим даху, утворене в місці з'єднання вершин її похилих плоскостей.Висоту коника без найменших сумнівів віднесемо до найбільш значимим параметрами, що задає пропорції даху.

Як заниження, так і завищення її може привести не тільки до порушення архітектурної картини, а й до проблем в експлуатації. Гаряче бажання власника будинку втілити власні ідеї нерідко йде в розріз з технічними приписами, ознайомлення з якими допоможе уникнути серйозних помилок.

Гаряче бажання власника будинку втілити власні ідеї нерідко йде в розріз з технічними приписами, ознайомлення з якими допоможе уникнути серйозних помилок

Для того щоб процес дослідження досліджуваної величини був простіше і зрозуміліше представимо майбутню дах у формі рівностороннього трикутника. Це найпоширеніший варіант. Крім нього є асиметричні подвійні дахи з відрізняються за площею скатами.

Однак кут нахилу обох конструктивних складових найчастіше дорівнює, тому висота коника обчислюється за стандартною схемою.

Рівносторонній трикутник розіб'ємо для зручності на дві симетричні частини. Що проходить від вершини трикутника до його заснування лінія - вісь симетрії представленої нами фігури, вона ж катет прямокутного трикутника і висота коника.

Що проходить від вершини трикутника до його заснування лінія - вісь симетрії представленої нами фігури, вона ж катет прямокутного трикутника і висота коника

Орієнтир №1: Атмосферні явища

З кліматичної даністю сперечатися безглуздо, необхідно підлаштовуватися під її непохитну диктовку і пристосовуватися. До атмосферних явищ, який впливає на вибір висоти коника, відносяться:

 • Вітрова навантаження. В областях, погодні умови яких відрізняються частими рвучкими вітрами, прийнято споруджувати пологі і низько-скатні покрівельні конструкції з кутом нахилу до 10º. У регіонах зі слабкими і помірними вітрами висота коника може бути будь-хто.
 • Кількість опадів. Опади - потенційна загроза протікання, через які відволожуються, потім поступово приходять в непридатність елементи кроквяної системи і покрівельного пирога. З дахів крутизною понад 45º опади видаляються набагато швидше, ніж з пологих конструкцій.
 • Маса снігового покриву. У районах з рясними зимовими опадами рекомендовано зведення дахів з ухилом більше 45º з метою оптимізації швидкості сходу снігових покладів. З більш низьких і плоских дахів необхідно буде частіше зчищати сніг.

Окреслені характеристики підкаже місцева метеослужба. Можна самостійно знайти їх в збірнику з правилами і таблицями по будівельній кліматології СНиП 23-01-99 або за наведеними в СП 20.13330.2011 картками районування.

2011 картками районування

Орієнтир №2: Наявність горища

У сімействі двоскатних дахів є горищні і безгорищних представники. У першому випадку простір горища відокремлено від коробки будинку стельових перекриттям. Їх також називають «роздільними», що підтверджує архітектурну незалежність приміщень між покрівельної конструкцією і перекриттям.

Горищні представники бувають житловими і нежитловими. Висоту коника житлових дахів задає зручність переміщення. Конструкції з експлуатованим горищем споруджуються в основному по ламаної схемою , Яка передбачає будівництво кроквяної системи з двох ярусів.

Висота коника експлуатованої горищного даху складається з двох величин: висоти нижньої частини даху і висоти вершини даху, піднятий на нижній ярус. Висотний розмір нижнього ярусу звичайно приймається від 2,0 до 2,3 м.

Обчислюється складанням зростання найвищого з майбутніх власників і запасу в 30 - 40 см, необхідних для зручності і безпеки переміщення. Розмір верхівки ламаного даху довільний, залежить від смакових уподобань господарів.

Висота коника нежитлових горищ визначена протипожежних норм. До того ж розмір горищного простору не повинен створювати перепони для технічного обслуговування. Регламент будівельних нормативів вказує що, на горищі повинен бути наскрізний прохід вздовж всього даху не менше 1,6 м по висоті і 1,2 м по довжині. На коротких ділянках складені конструкції ширину і висоту наскрізного проходу можна зменшити на 40 см в обох напрямках.

У другому «бесчердачная» випадку простір під дахом не відокремлене від коробки перекриттям. Зазвичай воно розташоване нижче: на рівні стельової системи попереднього поверху. Бесчердачниє даху іменуються «суміщеними», що якраз і говорить про з'єднання простору під дахом з частиною простору стопи.

Яскраві представники конструкцій без горища відносяться до полумансардному типу . Зводять їх по звичайній двосхилим схемою, але мауерлат укладається на стіни висотою не менше 1,4 м. Висоту коника половинчастою мансарди відраховують від нижньої межі мауерлата.

Висоту коника половинчастою мансарди відраховують від нижньої межі мауерлата

Практичність споруди полумансардной даху в регіонах з високою вітрової навантаженням складно переоцінити. Завдяки її зведення на покрівлю діє мінімальна бічна навантаження, а власники отримують зручний і досить просторий додатковий поверх.

Без горища і горищного перекриття споруджують невисокі дахи гаражів , Невеликих побутових будівель, складів. Пристрій перекриття в таких ситуаціях і не економічно, і нерозумно з точки зору доступу для технічного обслуговування.

Орієнтир №3: Тип покрівельного покриття

Ми вже представили двосхилий дах рівностороннім трикутником. А висоту коника представили катетом його прямокутного побратима, отриманого при діленні конструкції на дві симетричні частини. У створеній нами геометричної фігури все компоненти взаємопов'язані, включаючи кути і довжини сторін.

Нам як проектувальникам даху цікавий кут її нахилу, тому що він знаходиться в прямій залежності від типу і технічних характеристик покрівельного покриття. Він-то і допоможе визначити оптимальну висоту проектованої конструкції.

Є кілька правил підбору покрівельного матеріалу з урахуванням висоти коника і крутизни даху, це:

 • Чим менше штучні елементи покрівлі, тим більше зобов'язаний бути кут нахилу скатних площин. Численні стики штучних покриттів створюють передумови для проникнення вологи під покрівлю, тому треба прискорити сход опадів.
 • Чим нижче дах, тим менше стиків і швів повинно бути на покриття. У пріоритеті для облаштування крупнолістовиє і рулонні покрівлі.
 • Чим важче покриття, тим крутіше слід будувати дах. Вага масивних елементів буде розподілятися в проекції на одиницю площі підстави. В результаті, чим вище коник, тим менший тягар тисне на кроквяну систему і перекриття.

Правда, облаштування крутий даху з високим коником обійдеться дорожче. На зведення конструкції з ухилом в 45º матеріалу піде в 1,5 рази більше, ніж на покриття пологої даху крутизною до 7 - 10º. А якщо скати будуть нахилені під кутом в 60º, витрати виростуть в двократному розмірі.

А якщо скати будуть нахилені під кутом в 60º, витрати виростуть в двократному розмірі

Зазвичай інтервал відповідних кутів нахилу виробниками покрівельного покриття позначаються в інструкції. Рекомендацією виробників варто слідувати в ім'я довгостроковій служби споруди.

Знаючи рекомендований кут нахилу, ширину карнизних звисів і розміри коробки будинку, можна в ході нескладних геометричних побудов знайти висоту коника. Однак в проектуванні дахів застосовується не тільки графічний метод.

Ухил скатів позначається градусами, відсотками або десятковим дробом, в чисельнику якого вказана висота коника, в знаменнику - половина прольоту. Всі три вирази нахилу взаємопов'язані, але на будмайданчику зручніше користуватися останнім варіантом.

Небагато знайдеться охочих відкладати кут нахилу ската будівельним транспортиром на об'єкті. Тим більше що процес установки наслонних крокв, наприклад, проводиться на вже встановлений коньковий прогін. Тобто знати висоту розташування конькового прогону треба заздалегідь. Це ще одна з вагомих причин, що стимулюють інтерес до обчислення висоти коника.

До процентному висловом ухилу даху склалося загальне ставлення і в середовищі майстрів, і в середовищі домашніх умільців. Відсотки тільки допоможуть заплутатися. Найбільш прийнятний метод відображення ухилу - це відношення висоти коника до половини прольоту. На будмайданчику він використовується найчастіше.

На будмайданчику він використовується найчастіше

Знаючи висоту коника, годі й підглядати щохвилини в проектну документацію. Просто шляхом вимірювань визначається середина фронтонной стіни. В отриманій точці строго вертикально прибивається брусок або жердина. Від верхньої межі попередньо встановленого на стіну мауерлата вгору відкладається досліджуваний нами розмір. На нього орієнтуються при будівництві кроквяної системи.

Для розрахунків висоти коника двосхилим даху, площі площин і інших розмірів проектованої конструкції в мережі є значна кількість програм-калькуляторів. Всі обчислення проводяться автоматично, радує швидкість і простота процедури. Правда, перевірити підсумки розрахунків складно без наочного уявлення про заплановану конфігурації даху. А ще при випадковому введенні помилкового числа виявити «дивовижні» розміри можна буде тільки на будмайданчику. Тому краще заздалегідь розібратися в особливостях побудови і обчислень, щоб банальний огріх не став причиною надвисоких витрат.

Самостійним проектувальникам будуть потрібні спогади про шкільному курсі тригонометрії і бажання будувати схеми в масштабі, користуючись монітором або звичайним паперовим листком.

Самостійним проектувальникам будуть потрібні спогади про шкільному курсі тригонометрії і бажання будувати схеми в масштабі, користуючись монітором або звичайним паперовим листком

Математичний і графічний методи

Для визначення висоти коника покрівельної конструкції застосовуються такі методи:

 • Математичний. Полягає в обчисленні розміру за формулою розрахунку довжини однієї із сторін прямокутного трикутника.
 • Графічний. Полягає в побудові схеми даху в масштабі з отриманням висоти коника.

Для виробництва математичних обчислень застосовується формула a = b × tgα, де а - шукана висота коника; b - половина ширини прольоту; tgα - кут ухилу, обраний власником будинку на підставі технічних приписів і рекомендацій виробника покрівельного покриття.

Для виробництва математичних обчислень застосовується формула a = b × tgα, де а - шукана висота коника; b - половина ширини прольоту; tgα - кут ухилу, обраний власником будинку на підставі технічних приписів і рекомендацій виробника покрівельного покриття

Графічним способом висота коника визначається при перетині осі симетрії даху і лінії ската, відкладеної під заданим кутом від крайньої точки карнизного свеса. Розберемо один з наочних прикладів графічного побудови для отримання уявлення про процес.

Відзначимо важливий нюанс. Описаними способами обчислюється підйом даху, а не повна висота коника. Реальне значення залежить від технології кріплення верху стропіліни. У висячих системах висота коника залишається без змін. Аналогічно в наслонних варіантах, якщо вершина стропіліни не виступає над лінією конькового прогону.

Якщо верху крокв підносяться над прогоном, то до підйому даху слід додати 2/3 товщини дошки або бруса, використаного в будівництві кроквяної системи. Вважається, що глибина врубки зменшує товщину матеріалу на третину.

Споруджується поверх стропіліни латами і товщиною покрівельного покриття зазвичай в розрахунках нехтують. Легких відхилень при будівництві даху практично не уникнути, по суті, 5-7 см покрівлі з латами майже не на що не впливають.

Практичний приклад розрахунку

Розберемо на конкретному прикладі процедуру обчислення висоти коника. Так розраховують розміри двосхилим даху північноамериканські теслі, що спеціалізуються на будівництві малоповерхових каркасних будинків. Принципово процес нічим не відрізняється від дій майстрів в інших країнах.

У прикладі є чисто технологічна специфіка: вузол кріплення нижніх п'ят стропильних ніг до основи кріпиться врубкой. Стропіліни спираються на коньковую дошку. Якщо цього не врахувати при складанні схеми та виконанні розрахунків, зміниться ухил, що вкрай небажано при виборі граничного значення кута нахилу, рекомендованого виробником покриття.

В основі самостійних побудов все той же рівносторонній трикутник, розділений на дві симетричні половини. Нам відома ширина прольоту коробки будинку і кут нахилу, тому що він підбирається відповідно до типу покрівельного покриття.

Нам відома ширина прольоту коробки будинку і кут нахилу, тому що він підбирається відповідно до типу покрівельного покриття

Алгоритм обчислення висоти коника зводиться до ряду наступних дій:

 • Побудуємо зі зміненим розміром схему і нанесемо на неї точні розміри облаштовувати коробки. Найзручніший і зрозумілий масштаб 1: 100, згідно з яким 1 см відображає в масштабі 1 м. Якщо працювати з таким зменшенням некомфортно, можна підібрати масштаб дрібніше або крупніше.
 • Знайдемо середину прольоту і від отриманої точки вгору прокреслити вісь симетрії даху.
 • Від кута коробки відкладаємо транспортиром кут ухилу проектованої даху. Проводимо згідно зазначеного кутку лінію ухилу.
 • Перетин осі симетрії даху і лінії ухилу скатів, тобто діагоналі, дасть нам можливість прикинути, на якій висоті будуть розташовуватися дошка конькового прогону.
 • Окреслюємо схематично абрис конькового прогону і опорної стійки, на яку буде укладатися прогін. Їх вісь симетрії повинна збігатися з віссю симетрії даху. Потрібно просто в обидві сторони від осі відкласти половину товщини конькової дошки і провести довільні лінії.
 • Лінія підстави трикутника, діагональ і прилегла бічна грань конькового прогону укупі зі стійкою визначають шуканий трикутник, вертикальний катет якого є підйомом даху.
 • Підйом зменшуємо на 1/3 товщини дошки, тобто на глибину врубки нижнього вузла стропіліни.
 • Від отриманої висоти вгору відкладаємо ширину конькової дошки і викреслює коньковий прогін, потім коньковую стійку.
 • У масштабі викреслює кроквяну ногу, не забувши про те, що вона просяде на 1/3 ширини через врубки. Для спрощення роботи паралельно діагоналі проводимо пряму лінію на відстані 2/3 товщини кроквяної дошки.

Простіше кажучи, висотою коника є сума підйому даху і 2/3 товщини кроквяної дошки. На практиці бездоганною точності все одно не буде, але похибка можна вважати несуттєвою і цілком допустимої по будівельним нормам зведення дерев'яних конструкцій, прописаним в збірнику СП 64.13330.2011. В ідеалі повинні враховуватися процеси стиснення і зім'яло дерев'яних деталей системи.

В ідеалі повинні враховуватися процеси стиснення і зім'яло дерев'яних деталей системи

Ролик ознайомить з варіантом споруди коника двосхилим даху, аналогічної описаної в прикладі конструкції:

Грамотно спроектована дах з правильно розрахованої висотою коника буде мати гарний вигляд. Її складові не створять умов для протікання і передчасного зносу конструкції. Освоїти запропоновані нами методи обчислень зовсім нескладно.

Новости
Строим Баню своими руками
Прежде чем начинать строить баню своими руками нужно выбрать материал, из которого её будем строить. Самая теплая баня получается из камыша и глины. Баня из деревянных бревен или из кирпича также очень

Как построить баню дешево своими руками
Баня является излюбленным местом отдыха для многих. Ее самостоятельно можно соорудить на дачном участке или на территории собственного дома. Постройка такого строения – процесс довольно продолжительный

Баня своими руками: основные рекомендации
Любовь к бане у русского человека передается из поколения в поколение и уже заложена в самих генах. Многие из нас, будучи еще совсем детьми, парились в баньке со своими отцами и дедами, а, повзрослев,

Как правильно построить баню своими руками: инструкции, фото, видео и полезные советы
Каждый второй, а может быть и первый, мечтает о бане. Это место для отдыха, расслабления и очищения. И конечно, эпицентр оздоровления, источник целительной силы и энергии. Многие задумываются о том,

Русская баня своими руками – от проекта до отделки + Видео
1 Особенности русской бани В древности для знати строили "чистилище" русского духа из рубленого бревна. Считалось, что главной характерной чертой бани является легкий пар. Влажность в парной должна быть

Строим баню своими руками: варианты возведения
Итак, строим баню своими руками. Какие же именно работы делаются в первую очередь? Любое строительство необходимо начинать с фундамента. Для несложной конструкции бани, например из бруса, подойдет

Строим гараж из металлопрофиля своими руками + чертежи, фото и видео
Построить гараж из металлопрофиля своими руками под силу каждому домовладельцу. Вам не понадобятся специфические навыки. Достаточно изучить технологию и следовать её основным требованиям. Что такое

Как построить баню? Строительство бани от фундамента до крыши
Баня является неотъемлемой частью русского быта. И даже наш соотечественник, пронизанный духом современности, не откажется от хорошей возможности попариться в семейной бане, построенной своими руками

Как правильно построить русскую деревянную баню на даче: устройство, поэтапное строительство (фундамент, стены, полы, крыша, полок, парная), технология, постройка - строим баню своими руками (пошаговая инструкция, правила, советы, рекомендации, фото)
Как бы ни хвалили финские сауны, японские офуро и турецкие хамамы, но лучше русских бань ничего нет. Поэтому неудивительно, что многие владельцы загородных домов и дач хотят иметь свою баню. Часть из

Как построить баню своими руками правильно и быстро: щитовую, дешевую, фото и видео
  Постройка собственной бани на участке загородного дома, дело достаточно серьезное и хлопотное, поэтому подойти к этому вопросу нужно с полной ответственностью. В этой статье мы постараемся осветить