Димова труба для дров'яного котла

 1. Види димових труб
 2. Матеріал димової труби
 3. Загальна висота димової труби для дров'яного котла
 4. Висота димової труби над покрівлею, над коником
 5. Показник номінального розрідження
 6. Таблиця залежності висоти димової труби
 7. Пожежні заходи для димової труби дров'яного котла

На перший погляд, димова труба для дров'яного котла - досить проста штука. Потрібно тільки викласти її з цегли або зібрати з магазинних труб-сендвічів, уклавши їх при цьому в який-небудь зовнішній несучий каркас. Якщо димова труба межує з покрівлею, проходить через неї або примикає до неї, то висоту такої димової труби потрібно привести у відповідність СНиП 2.04.05-91 "Отопление, вентиляция, кондиционирование". Плюс, звичайно-ж - пожежна оброблення димаря. Плюс - витримати відповідність перетину і висоти труби для створення номінального розрідження.

До змісту теми

 1. Види димових труб
 2. Матеріал для димової труби
 3. Загальна висота димової труби
 4. Висота димової труби над покрівлею, над коником
 5. Показник номінального розрідження
 6. Таблиця залежності висоти димової труби
 7. Пожежні заходи для димової труби дров'яного котла
 8. Покажчик посилань
  по темі «Дров'яні котли»

Види димових труб

Залежно від способу і місця її установки, димова труба для дров'яного котла, може бути насадной, сотенний і корінний.

 1. Насадна димова труба спирається безпосередньо на корпус опалювального агрегату або на перекриття над ним
 2. Стінна димова труба розташовується всередині прилеглих капітальних стін будівель і споруд
 3. Корінна димова труба виконується у вигляді окремо стоїть трубного стояка, який може знаходитися зовні або всередині будівлі.

Матеріал димової труби

Матеріалом для будівництва димаря може послужити, або звичайну цеглу, або сталеві труби відповідного діаметру, або вже готові труби-сендвічі, які продаються в будівельних магазинах. Залежно від використовуваного матеріалу, димова труба для дров'яного котла може бути сталевий, цегляної і комбінованою. Пластикові і азбоцементні димові труби для дров'яних опалювальних агрегатів не застосовуються зовсім. Застосування керамічних димарів обмежено їх дорожнечею і складністю монтажу.

Готові секції сталевих труб-сендвічів дуже популярні при будівництві димарів. Простота монтажу, висока якість використовуваного в їх виробництві сировини і матеріалів, охайний зовнішній вигляд, надійність і довговічність, роблять труби-сендвічі незамінним матеріалом для будівництва димових труб.

Простота монтажу, висока якість використовуваного в їх виробництві сировини і матеріалів, охайний зовнішній вигляд, надійність і довговічність, роблять труби-сендвічі незамінним матеріалом для будівництва димових труб

Зовнішні збірні трубні стояки - найпопулярніший варіант.

При існуючій різноманітності сучасних архітектурних форм, рішення про вибір місця установки дров'яного котла і розташуванні димової труби приймається індивідуально. Найбільшого поширення набуло розташування дров'яного опалювального агрегату в окремому приміщенні (топкової) і виконання димової труби у вигляді окремо стоїть трубного стояка зовні будівлі. Варіант із застосуванням зовнішніх корінних димових труб відмінно зарекомендував себе, як для невеликих (16-40 кВт), так і для потужних, високопродуктивних (190-300кВт) піролізних котлів. Причому, для останніх - це практично єдино прийнятний робочий варіант.

Варіанти зовнішніх корінних трубних стояків Варіанти зовнішніх корінних трубних стояків

Димова для дров'яного котла повинна бути висотою, не менше 6-8метров Димова для дров'яного котла повинна бути висотою, не менше 6-8метров

Димова труба для дров'яної котельні Димова труба для дров'яної котельні. Чітко видно блок труб, укладених в зовнішній несучий каркас

Загальна висота димової труби для дров'яного котла

Висота димової труби для дров'яного котла - хитра штука. Як правило, завод-виготовлювач опалювального агрегату вважає за краще відмовчуватися і не визначає точно висоту і перетин димаря для свого дітища. Ну, а якщо дров'яної котел саморобний, то - розбиратися з висотою доведеться самому автору вироби. Зазвичай, димова труба для дров'яного котла повинна бути, не менше 6-8 метрів заввишки і внутрішнім діаметром від 150 мм. Така висока труба потрібна для видалення на безпечну висоту диму і кіптяви, які неминуче виникають при розпалювання котла або дозавантаження дров. Причому, чим потужніший опалювальний агрегат - тим вище повинна бути димова труба. (Див. Таблиця залежності висоти димової труби ).

Окремо хочеться сказати, що наявність димососа ніяк не повинно впливати на висоту димаря. Зменшувати висоту димаря за рахунок установки потужного димососа - вкрай нераціонально. Бо, висота димової труби - це ще й екологія. Звичайно і безумовно, технічно можливий варіант димовидаляючих системи з триметрової димарем і потужним димососом. Він працюватиме. Однак, така конструкція сильно отруїть своїм димом життя оточуючих людей. Будь-еколог, побачивши таке димлячі чудовисько - рознесе його на шматки, тому як - порушення існуючих норм і правил.

Що стосується екологів, то в будь-якій суперечці про висоту димаря - останнє слово буде за ними.

Висота димової труби над покрівлею, над коником

Висоту димоходу (димової труби) над покрівлею, висоту димаря (димової труби) над коником регламентує СНиП 2.04.05-91 «Опалення, вентиляція, кондиціонування».

Витяги і коментарі зі стандарту:
3.73. ... висоту димових труб, яка виступає над покрівлею, слід приймати:

 • не менше 500 мм - над плоскою покрівлею
 • не менше 500 мм - над коником покрівлі при розташуванні труби на відстані до 1,5 м до коника
 • не нижче гребня покрівлі - при розташуванні димової труби на відстані від 1,5 до 3 м від коника
 • не нижче лінії 10 ° до горизонту - при розташуванні димової труби від коника на відстані більше 3 м

Іншими словами:

 • При зведенні димової труби над плоскою покрівлею, труба повинна підніматися над нею не менше ніж на півметра
 • Якщо димова труба розташовується до коника ближче, ніж півтора метра, то вона повинна підніматися над коником не менш, ніж на півметра
 • Якщо відстань від димової труби до коника знаходиться в межах, від 1,5 до 3,0 метрів, то димова труба не може бути нижче коника
 • Якщо відстань від димової труби до коника більше 3,0 метрів, то димова труба не може бути нижче умовної лінії, проведеної через коник під кутом 10 ° до горизонту

При цьому мається на увазі, що стандарт обмежує лише нижню межу висоти димової труби. Верхню межу висоти димової труби потрібно вибирати, спираючись на почуття здорового глузду, естетики, потреби в економії матеріалів і т.д. Експлуатаційні служби стверджують, що занадто високих труб - не буває. Бувають труби недостатньої висоти.

зворотна тяга
Недотримання вимог СНиП 2.04.05-91 «Опалення, вентиляція, кондиціонування» може привести до виникнення ефекту «зворотної тяги» - вкрай неприємного явища, що свідчить про те, що димова труба не справляється з покладеними на неї функціями.

05-91 «Опалення, вентиляція, кондиціонування» може привести до виникнення ефекту «зворотної тяги» - вкрай неприємного явища, що свідчить про те, що димова труба не справляється з покладеними на неї функціями


Крім цього, в тему про димові труби і покрівлю, хочеться відзначити дуже важливий пункт Сніпа, що має пряме відношення до пожежної безпеки:

3.76. Димові труби на будинках з покрівлями з горючих матеріалів слід передбачати з іскроуловлювачів з металевої сітки з отворами розміром не більше 5 х 5 мм.

Показник номінального розрідження

Виробники опалювального обладнання часто вказують величину значення номінального розрідження за котлом. Що це означає? Величину номінального розрідження за котлом (в димовій трубі) вимірюють за допомогою спеціального приладу - тягогонапороміра (тягонапорометра). Якщо в паспорті дров'яного котла вказана величина номінального розрідження, це означає - система димовидалення котла повинна забезпечувати розрідження необхідної величини. Якщо не використовуються димососи і видалення продуктів горіння відбувається за рахунок природної тяги, то тоді висота димової труби має вирішальне значення. Димова труба повинна мати висоту, достатню для створення зазначеної величини розрідження і тяги. Якщо димової труби ще немає, то визначитися з її майбутніми розмірами допоможе наведена нижче таблиця (див. Таблиця залежності висоти димової труби ). Дані таблиці носять орієнтовний характер. Після складання (споруди) димової труби потрібно буде зробити необхідні заміри номінального розрідження за котлом і, при необхідності, відкоригувати висоту труби. Якщо, при будівництві труби передбачити шибер в її конструкції, то коригувати силу тяги в димарі можна буде безпосередньо під час експлуатації дров'яного котла.

При влаштуванні шибера в системі димовидалення потрібно пам'ятати дві речі:

 1. Пожежні інспектори вкрай негативно ставляться до таких пристосувань
 2. У закритому стані шибер не повинен перекривати, більш ніж 30% перерізу труби

Таблиця залежності висоти димової труби

У цій таблиці зібрані і узагальнені параметри димової труби в залежності від потужності дров'яного котла. Всі дані знайдені в Мережі і наскільки достовірні - невідомо. Таблиця опублікована виключно в ознайомлювальних цілях. Переконливе прохання, при будівництві димарів - консультуватися з фахівцями, за місцем.

потужність
дров'яного
котла
(КВт) Мінімальна
висота
димової
труби
(М / п) Рекомендована
висота
димової
труби
(М / п) Рекомендований
діаметр
димової
труби
(Мм) Величина
створюваного
розрідження
хв / макс
(Па) 16 6 8 170 18 ± 2/40 25 6 8 170 23 ± 2/40 32 8 10 185 25 ± 2/40 40 8 10 200 25 ± 2/40 60 10 14 210 25 ± 2/40 80 10 14 220 30 ± 2/40 98 10 14 225 35 ± 2/40 140 14 18-20 325 45 ± 2/45 190 14 18-20 325 45 ± 2/52 250 16 20-24 350 50 ± 2/56 300 16 20-24 350 55 ± 2/59


Прим. Висота труби відраховується від верхньої кришки котла.

Пожежні заходи для димової труби дров'яного котла

Дотримання пожежних норм і правил - пренаіважнейшая річ при влаштуванні та експлуатації димаря для дров'яного котла

Статистикою пожежної служби доведено, що половина всіх пожеж відбувається через несправний стану димових труб. Тому, щорічний огляд-приймання димової труби пічників-фахівцем - річ обов'язкова.

І, якщо спец не прийняв димову трубу - потрібно все виправляти. Причина для НЕ приймання димової труби пічників-спеціалістом, може бути тільки одна - недотримання існуючих норм і правил пожежної безпеки.

При цьому може бути вказано наступне:

 1. Неправильний монтаж (кладка) димових труб.
 2. Надлишок сажі в димових каналах.
 3. Близький контакт димової труби з легкозаймистими матеріалами і конструкціями.


На закінчення
Ось і виходить, що проектування, будівництво, приймання та експлуатація димаря для дров'яного котла - не така проста річ, як здається. Тому, буде дуже здорово і правильно довірити цю справу перевіреним фахівцям і представникам відповідних служб, які є в кожному населеному пункті.

огляд особливостей
обов'язкових складових елементів
системи опалення та обслуговування
при експлуатації дров'яного котла:

 1. Особливості дров'яних котлів
 2. Дрова
 3. Джерело аварійного електроживлення
 4. Система аварійного охолодження
 5. дренаж
 6. Труби і трубопровідна арматура
  • Запірно-регулююча трубопровідна арматура
  • Захисна трубопровідна арматура (група безпеки)
  • Автовоздушніком (клапан скидання повітря)
  • Клапан скидання аварійного тиску
 7. Розширювальний бак (гідроакумулятор)
 8. теплоаккумулятор
 9. Навіщо потрібен байпас і триходовий кран
 10. Циркуляційний насос в системі опалення
 11. Димова труба
 12. теплоносій
 13. Покажчик посилань
  по темі «Дров'яні котли»

Що це означає?
Новости
Строим Баню своими руками
Прежде чем начинать строить баню своими руками нужно выбрать материал, из которого её будем строить. Самая теплая баня получается из камыша и глины. Баня из деревянных бревен или из кирпича также очень

Как построить баню дешево своими руками
Баня является излюбленным местом отдыха для многих. Ее самостоятельно можно соорудить на дачном участке или на территории собственного дома. Постройка такого строения – процесс довольно продолжительный

Баня своими руками: основные рекомендации
Любовь к бане у русского человека передается из поколения в поколение и уже заложена в самих генах. Многие из нас, будучи еще совсем детьми, парились в баньке со своими отцами и дедами, а, повзрослев,

Как правильно построить баню своими руками: инструкции, фото, видео и полезные советы
Каждый второй, а может быть и первый, мечтает о бане. Это место для отдыха, расслабления и очищения. И конечно, эпицентр оздоровления, источник целительной силы и энергии. Многие задумываются о том,

Русская баня своими руками – от проекта до отделки + Видео
1 Особенности русской бани В древности для знати строили "чистилище" русского духа из рубленого бревна. Считалось, что главной характерной чертой бани является легкий пар. Влажность в парной должна быть

Строим баню своими руками: варианты возведения
Итак, строим баню своими руками. Какие же именно работы делаются в первую очередь? Любое строительство необходимо начинать с фундамента. Для несложной конструкции бани, например из бруса, подойдет

Строим гараж из металлопрофиля своими руками + чертежи, фото и видео
Построить гараж из металлопрофиля своими руками под силу каждому домовладельцу. Вам не понадобятся специфические навыки. Достаточно изучить технологию и следовать её основным требованиям. Что такое

Как построить баню? Строительство бани от фундамента до крыши
Баня является неотъемлемой частью русского быта. И даже наш соотечественник, пронизанный духом современности, не откажется от хорошей возможности попариться в семейной бане, построенной своими руками

Как правильно построить русскую деревянную баню на даче: устройство, поэтапное строительство (фундамент, стены, полы, крыша, полок, парная), технология, постройка - строим баню своими руками (пошаговая инструкция, правила, советы, рекомендации, фото)
Как бы ни хвалили финские сауны, японские офуро и турецкие хамамы, но лучше русских бань ничего нет. Поэтому неудивительно, что многие владельцы загородных домов и дач хотят иметь свою баню. Часть из

Как построить баню своими руками правильно и быстро: щитовую, дешевую, фото и видео
  Постройка собственной бани на участке загородного дома, дело достаточно серьезное и хлопотное, поэтому подойти к этому вопросу нужно с полной ответственностью. В этой статье мы постараемся осветить