Помилки при спорудженні димоходів

 1. Куди вітер - туди дим
 2. На всякий пожежний
 3. матеріальне відповідність
 4. Двошарові сталеві димові труби
 5. гаряча тема
 6. Дивіться також

Опалювальне обладнання та інженерні системи | №4 (54) '2011

Часто при зведенні димоходів відбуваються помилки, які можуть коштувати дуже дорого і навіть привести до непоправних наслідків. Причому домовласник зауважує огріхи часом занадто пізно, коли починає відчувати певні незручності при використанні печі або каміна. Людям доводиться витрачати гроші на своєчасне усунення виникаючих проблем або капітальний ремонт димового каналу, адже його неправильна робота цілком здатна стати причиною пожежі.

Найчастіше помилки, допущені при виборі, проектуванні і монтажі систем відводу димових газів, призводять до порушення тяги або руйнування стінок димоходу, через що можливий спалах прилеглих до них будівельних конструкцій. Причини цього неприємного явища можуть бути самими різними.

Куди вітер - туди дим

Порушення тяги в димоході - це або її недостатня, або надмірна сила. В обох випадках піч або камін перестануть виправдовувати очікування своїх власників: паливо буде погано розпалюватися і гаснути, а топка - диміти. Причинами виникнення подібної ситуації можуть бути:

• занадто мала висота всієї димової труби або тієї її частини, яка височить над дахом будинку;
• неправильно вибраного перетин димовідводу каналу: при занадто вузькому проході не забезпечується вихід всієї маси газів, що утворюються, а при надмірно широкому - гірше прогріваються стінки димоходу, можливе виникнення завихрень, а холодний вуличне повітря може утворити зворотні потоки;
• недостатнє утеплення труби;
• надмірна довжина або ж кут нахилу ділянок димоходу, що відхиляються від вертикалі, особливо у верхній частині каналу;
• нестача повітря, що вимагається для нормального горіння: в конструкції димаря слід передбачити додатковий припливне канал.

При недостатній висоті димової труби над покрівлею часто відбувається перекидання тяги - виною тому вітер. У коника даху виникають завихрення повітряного потоку, який спрямований вниз і, якщо вихід димоходу розташований на подветренном схилі, здатний задувати димові гази назад в димохід.

Щоб задування не відбувалося, його крайова частина повинна:
• підніматися не менше ніж на 0,5 м над плоским дахом, а також коником або парапетом скатної конструкції, якщо до них не більше 1,5 м;
• розташовуватися не нижче коника або парапету, якщо до них від 1,5 до 3 м;
• перебувати вище (або на рівні) лінії, проведеної від гребня вниз під кутом 10 ° до горизонту, якщо труба віддалена від коника на відстань більше 3 м.

Розрідження в димоході, необхідне для створення гарної тяги, залежить від його висоти. Мінімально допустимим значенням цього параметра є 5-5,5 м від колосника топки до верхнього зрізу труби. Такі вимоги легко врахувати в процесі будівництва одно- або двоповерхового будинку, проте їх дотримання пов'язане з деякими труднощами при установці каміна на верхньому мансардному поверсі: висота стель і горища може виявитися недостатньою.

Хороша тяга залежить і від правильно розрахованої площі перетину димоходу, підібраною відповідно до потужності генератора тепла. При невисокій температурі газів, що відходять, наприклад, в разі використання сучасних низькотемпературних котлів, для підвищення ефективності роботи димового каналу застосовуються електричні димососи, що встановлюються на верхній частині конструкції і представляють собою вентилятор, лопаті якого зміцнюються на вертикальній осі. Пристрій примусово видаляє продукти згоряння палива з труби, посилюючи розрідження в трубі і за рахунок цього забезпечуючи необхідну силу тяги.

Як варіант, недостатня ефективність функціонування димоходу може спостерігатися через занадто швидкого охолодження димових газів: особливо часто це відбувається в холодну пору року при поганій теплоізоляції стін труби. До речі, іноді для відновлення необхідної тяги досить утеплити щодо невелику ділянку конструкції в її верхній частині.

Джерелом виникнення проблем при відведенні диму виступають також неприпустимі відхилення каналу від вертикалі. Згідно з нормами, при використанні дров'яних генераторів тепла вони можуть становити не більше 30 ° на ділянках довжиною до 1 м. Димарі, до яких під'єднані каміни з відкритою топкою, повинні бути прямоструминними і строго вертикальними, і порушувати це правило не можна ні в якому разі. Такі обмеження пов'язані з підвищеною пожежонебезпекою подібних вогнищ, і хороша тяга служить певним захистом від загоряння розташованих поруч предметів і конструкцій.

Буває, що взимку з непрацюючого каміна дме, тягне холодом, тобто в приміщення надходить холодне повітря з вулиці. Це трапляється, коли зовнішній оголовок димоходу розташований нижче закінчення вентиляційної витяжки. Іноді через занадто великий і погано утепленою мансарди. Але головною причиною є відсутність правильно організованого припливу повітря в кімнати, що призводить до зниження тиску всередині будинку в порівнянні з зовнішнім. Закони фізики невблаганні: компенсація виникає перепаду досягається найбільш простим і доступним способом, тобто через димохід.

Надлишкова тяга в трубі призводить до занадто швидкому і неефективного прогорання палива: найчастіше цей процес супроводжується активним і вельми небезпечним викиданням іскор над дахом. Втім, впоратися з цим неприємним явищем допоможе регулювання положення шиберной заслінки.

На всякий пожежний

З огляду на велику силу тяги, характерну для прямоточних димоходів камінів з відкритою топкою, щоб уникнути загоряння покрівлі, особливо виконаної з горючих матеріалів, рекомендується обладнати оголовки димових труб іскроуловлювачів. З тих же міркувань, згідно з нормами, відстань від зовнішніх поверхонь цегельних або бетонних димовідводів каналів до крокв, риштувань та інших деталей даху, здатних займатися, має становити не менше 130 мм, а від керамічних труб без теплоізоляції і з нею - 250 і 130 мм відповідно. У місцях проходження димоходами з цегли перекриттів, зроблених з горючих матеріалів, нормуються відстані між ними. Для незахищених конструкцій воно вибирається не менше 500 мм, а для захищених - не менше 380 мм. Мова в даному випадку йде про спорудження оброблення, що характерно саме для цегельних димовідводів споруд. А ось для сучасних модульних димохідних систем (сталевих типу «сендвіч» з внутрішнім шаром з базальтової вати, керамічних концентричних і т.д.) чітких норм не існує, тому при їх монтажі не залишається нічого іншого, окрім як слідувати інструкціям виробників.

Приєднувати печі до димоходів можна за допомогою димових трубопроводiв довжиною не більше 0,4 м. При цьому має витримуватися відстань не менше 0,5 м від верхньої частини даного елемента до стелі з горючих матеріалів за відсутності захисту від займання і як мінімум 0,4 м - при її наявності. За тим же нормам низ розглянутого з'єднувача віддаляється від сгораемого статі на 0,14 м і більше. Димовідводи, зрозуміло, робляться з негорючих матеріалів.

матеріальне відповідність

Сучасні опалювальні котли характеризуються високою тепловою ефективністю: майже у всіх газових, рідкопаливних і навіть твердопаливних моделей ККД становить не менше 84%, а зазвичай перевищує 90%, причому «рекордсменами» в цій галузі є конденсаційні моделі.

Така продуктивність сприятливо позначається на екології: за рахунок більш повного згоряння палива максимально знижується рівень шкідливих викидів в атмосферу, що до того ж допомагає заощадити енергетичні ресурси і кошти користувача. Однак неминучим наслідком подібного технічної досконалості є низька температура газів, що відходять, яка може становити всього 100-120 ° C. Вона не тільки стає причиною погіршення тяги, а й призводить до утворення конденсату з осіданням його на стінках димоходу через присутність водяної пари в складі відведеного диму. При його спочатку невисокій температурі конденсація рідини відбувається ще всередині димової труби: якщо остання не встигла прогрітися або з самого початку не була утеплена, то даний процес протікає особливо швидко. Осідаючи на стінках каналу, вода розчиняє неорганічні речовини, наявні в продуктах горіння, і перетворюється в вкрай агресивну суміш сірчаної та азотної кислот.

Конденсат може утворюватися в досить великих кількостях, адже при спалюванні 1 м³ природного газу, широко використовуваного в якості палива для побутових опалювальних котлів, виділяється близько 2 л рідини, у вигляді пари несучи з топки разом з димовими газами. Цегляні димоходи виявилися надзвичайно уразливі до такого впливу: згадані кислоти роз'їдають поверхню цегли, проникають всередину кладки, руйнують димову трубу, а потім і обробку будинку, штукатурку, бетон. З цієї причини подібні конструкції, добре зарекомендували себе при використанні з традиційними печами і камінами, без певного доопрацювання практично не підходять для сучасного котельного обладнання. Тут слід застосовувати димарі з сучасних матеріалів, спеціально розроблені для низькотемпературних опалювальних агрегатів. Найбільш широкого поширення набули сталеві труби - одностінні, які в такому випадку монтуються всередині цегляного димоходу, і двостінні типу «сендвіч» з прошарком у вигляді мінерального негорючого утеплювача з базальтового волокна. Для цих цілей випускаються також керамічні концентричні димоходи й системи з полімерних матеріалів. Існують навіть скляні димовідвідні конструкції. До слова, всі перераховані матеріали розраховані на певний діапазон робочих температур і далеко не завжди можуть застосовуватися з печами або камінами, жар від яких буває неприпустимо високим.

Щоб уникнути труднощів і незручностей, пов'язаних з позачерговим ремонтом димоходу, слід спочатку підбирати систему димовідведення з урахуванням відповідності характеристик генератора тепла і матеріалів димоходу.

Для виготовлення димових труб провідні виробники використовують нержавіючу сталь марки 1.4571, хороші антикорозійні властивості якої забезпечуються підвищеним вмістом хрому, а також присадками на основі молібдену та нікелю. Гладка полірована поверхня димоходів з нержавіючої сталі знижує аеродинамічний опір магістралі, мінімізує можливість відкладення сажі і сприяє швидкому видаленню конденсату, який в більшості таких систем стікає по цоколю труби, відводиться до топливнике через сифон, нейтралізатор або безпосередньо, а потім скидається в каналізацію.

Димохідні труби з нержавіючої сталі, в залежності від її якості, придатні для всіх видів палива та топкових систем. За рекомендаціями розробників вони можуть застосовуватися як при робочій температурі, що досягає 600 ° C, так і в парі з конденсаційними котлами, де гази охолоджені нижче точки роси. Згідно російським нормативним документам, модульні двошарові збірні димарі з нержавіючої сталі з шаром теплової ізоляції з негорючого матеріалу допускається зберігати при температурі не не вище 500 ° С. Слід зауважити, що в пічної або камінної труби вона піднімається до 1000 ° C лише при загорянні сажі, а в звичайних випадках не перевищує вже згадані 600 ° C.

У двостінних системах теплоізоляційний матеріал, укладений між внутрішнім і зовнішнім шарами, знижує втрати тепла димових газів через стінки димоходу, перешкоджаючи їх охолодженню нижче точки роси, і утворення конденсату не відбувається. Щоб дим не проникав через стінку конструкції, тобто вода не конденсувалась з її зовнішньої сторони, сучасні димоходи виготовляються в газоплотном виконанні.

Двошарові сталеві димові труби

На російському ринку пропонують фірми Schiedel, Jeremias, Raab і Rosinox (Німеччина), Fineline (Угорщина), Camin Wierer (Італія) та інші. З російських виробників аналогічної продукції можна згадати компанії «Домотехніка» і «Елітс».

Для поквартирного теплопостачання в багатоповерхових будинках провідні виробники димоходів рекомендують систему LAS (повітря-газ). В даному випадку димові гази видаляються по внутрішній трубі, а повітря, необхідний для горіння палива, подається до котла по каналу між нею і стінками шахти. Застосування LAS уможливлює експлуатацію газових опалювальних агрегатів в режимі, незалежному від повітрообміну в приміщенні, тобто такий підхід найбільшою мірою відповідає вимогам СНиП 41-01-2003 (п. 6.2.2), які наказують встановлювати в квартирах генератори тепла виключно з закритими камерами згоряння. Дану продукцію, що випускається з полімерних матеріалів, на російському ринку пропонує, зокрема, компанія Viessmann.

Стають все більш популярними конденсаційні котли корисно використовують приховану теплоту димових газів, температура яких в результаті знижується до такого ступеня, що не можна виключати випадання конденсату в димоході навіть при гарній теплоізоляції останнього. Як засіб боротьби з корозією внутрішніх стінок димохідних труб компанія Fineline Рекомед застосовувати полімерний вкладиш Furanflex, що має суцільнокроєні структуру. Це пристосування підходить для захисту цегляних і сталевих каналів будь-якої довжини, а його монтаж здійснюється без розламування стіни. У той же час полімери не витримують високих температур, через що не можуть використовуватися для відводу димових газів від пічних і камінних топок.

Стійкість до впливу вологості і хімічно агресивного середовища - головна перевага сучасних керамічних димохідних систем, які придатні для роботи з будь-якими різновидами опалювального обладнання. Виготовлена ​​з високоякісної технічної кераміки димова труба несприйнятлива до вологи, кислот і перепадів температур, витримуючи до 1250 ° C. Такі димоходи монтуються з керамічних блоків, а надійне газощільних з'єднання забезпечується самою конструкцією каналу в поєднанні зі спеціальним герметиком. Недоліками подібних систем є їх відносно велика маса, обсяг, а також висока вартість.

гаряча тема

У печах і камінах температура газів, що відходять досить висока, і тому з ними найрозумніше використовувати цегляні або бетонні димоходи, що, зрозуміло, не виключає можливості застосування сталевих або глиняних конструкцій. В принципі, азбоцементні аналоги теж годяться, але відповідно до норм димові гази в даному випадку не повинні бути нагріті понад 300 ° C. Бажано передбачати для кожної печі окремий канал димовідведення, але можна приєднувати до одного димоходу і дві пічні топки, якщо вони розташовані на одному і тому ж поверсі. При з'єднанні димових труб в них слід передбачати розтин висотою не менше 1 м від низу стику.

Якщо печі дозволяється розміщувати лише в одно- або двоповерхових будівлях, причому для генераторів тепла на кожному поверсі повинен бути влаштований свій димохід, то твердопаливні каміни з закритими топками допускається встановлювати навіть в багатоповерхових житлових і громадських будівлях. При цьому їх необхідно приєднувати до колективної системи димовідведення через повітряний затвор довжиною не менше 2 м, що виключає поширення продуктів горіння.

Помилки при спорудженні цегельних димоходів можуть також стосуватися якості і особливостей кладки або вибору цегли. В даному випадку не можна використовувати його слабо обпалені станів або перегородкові різновиди. Товщина кладки швів не повинна перевищувати 5 мм, причому монтаж брусків на ребро не допускається. До істотних прорахунків відноситься ступінчаста форма похилих ділянок каналу, яка призводить до утворення завихрень і зниження тяги. Неакуратна кілочка цегли, неправильне приготування розчину, наявність пустот в кладок швах і здвоєних вертикальних швів - все це стає причиною виникнення проблем при експлуатації цегляних димоходів.

При спорудженні подібних конструкцій не допускається застосування пустотілого або поризованного цегли. Для кладки топок печей і камінів, а також димарів використовуються тільки вироби з вогнетривкої кераміки. Технологія їх виробництва передбачає випал при температурі 1300-1350 ° C, при цьому колір готової продукції буває різним - від майже білого до світло-коричневого, частіше - солом'яного з коричневими вкрапленнями. З урахуванням конструктивних особливостей пічних топок різного типу випускається прямий і клиновидний (торцевої і ребровой) вогнетривку цеглу.

Стан цегляного димоходу потрібно періодично контролювати: для спрощення цього завдання конструкції білять, так як чорна кіптява, яка свідчить про наявність тріщин та витоків димових газів, добре помітна саме на світлій поверхні.

 • Опалювальне обладнання та інженерні системи | №4 (54) '2011  Часто при зведенні димоходів відбуваються помилки, які можуть коштувати дуже дорого і навіть привести до непоправних наслідків

  © Groupe Poujoulat

 • © Groupe Poujoulat

Модульна димохідна система для камінів

Сталева модульна система Groupe Poujoulat передбачає охолодження зовнішньої стінки димоходу конвективним потоком повітря з подальшим відведенням останнього в підпокрівельний простір і використанням для потреб системи теплопостачання будинку.

Модульна димохідна система для котлів

Сталева модульна система димовидалення Groupe Poujoulat для котлів надійно кріпиться на цегляній стіні, а оголовок труби оснащується додатковою насадкою, що перешкоджає охолодженню зовнішньої ділянки конструкції.

Текст: Олександр Преображенський

Дивіться також

 • Опалювальне обладнання та інженерні системи | №3 (53) '2011 пелетні котли

  Генератори тепла, використовують деревне паливо, здатні працювати в автоматичному режимі, що володіють ККД понад 90% і потребують очищення зольника не частіше двох разів на рік, - чи можливо таке? Цілком. І мова в даному випадку йде про пелетних котлах, встигли здобути доволі широку популярність в західних країнах ...

 • Опалювальне обладнання та інженерні системи | №2 (52) '2011 керований прогноз

  Погода в домі формується за рахунок температури, вологості повітря і частково його тиску. Для підтримки цих параметрів на комфортному рівні зазвичай застосовується цілий комплекс пристроїв, при стандартному підході включає вентиляційне та кондиціонуючу обладнання, як варіант - наділена деякими додатковими функціями ...

 • Опалювальне обладнання та інженерні системи | №2 (52) '2011 Газові проточні водонагрівачі

  Газові проточні водонагрівачі, інакше звані газовими колонками, відносяться до однієї з найстаріших різновидів побутового обладнання, що працює на природному газі. Принцип їх дії нітрохи не змінився ще з 1894-95 років, коли Роберт Вайллант і Хуго Юнкерс винайшли і почали виробляти ці вельми корисні і до сих пір досить широко поширені пристрої ...

Новости
Строим Баню своими руками
Прежде чем начинать строить баню своими руками нужно выбрать материал, из которого её будем строить. Самая теплая баня получается из камыша и глины. Баня из деревянных бревен или из кирпича также очень

Как построить баню дешево своими руками
Баня является излюбленным местом отдыха для многих. Ее самостоятельно можно соорудить на дачном участке или на территории собственного дома. Постройка такого строения – процесс довольно продолжительный

Баня своими руками: основные рекомендации
Любовь к бане у русского человека передается из поколения в поколение и уже заложена в самих генах. Многие из нас, будучи еще совсем детьми, парились в баньке со своими отцами и дедами, а, повзрослев,

Как правильно построить баню своими руками: инструкции, фото, видео и полезные советы
Каждый второй, а может быть и первый, мечтает о бане. Это место для отдыха, расслабления и очищения. И конечно, эпицентр оздоровления, источник целительной силы и энергии. Многие задумываются о том,

Русская баня своими руками – от проекта до отделки + Видео
1 Особенности русской бани В древности для знати строили "чистилище" русского духа из рубленого бревна. Считалось, что главной характерной чертой бани является легкий пар. Влажность в парной должна быть

Строим баню своими руками: варианты возведения
Итак, строим баню своими руками. Какие же именно работы делаются в первую очередь? Любое строительство необходимо начинать с фундамента. Для несложной конструкции бани, например из бруса, подойдет

Строим гараж из металлопрофиля своими руками + чертежи, фото и видео
Построить гараж из металлопрофиля своими руками под силу каждому домовладельцу. Вам не понадобятся специфические навыки. Достаточно изучить технологию и следовать её основным требованиям. Что такое

Как построить баню? Строительство бани от фундамента до крыши
Баня является неотъемлемой частью русского быта. И даже наш соотечественник, пронизанный духом современности, не откажется от хорошей возможности попариться в семейной бане, построенной своими руками

Как правильно построить русскую деревянную баню на даче: устройство, поэтапное строительство (фундамент, стены, полы, крыша, полок, парная), технология, постройка - строим баню своими руками (пошаговая инструкция, правила, советы, рекомендации, фото)
Как бы ни хвалили финские сауны, японские офуро и турецкие хамамы, но лучше русских бань ничего нет. Поэтому неудивительно, что многие владельцы загородных домов и дач хотят иметь свою баню. Часть из

Как построить баню своими руками правильно и быстро: щитовую, дешевую, фото и видео
  Постройка собственной бани на участке загородного дома, дело достаточно серьезное и хлопотное, поэтому подойти к этому вопросу нужно с полной ответственностью. В этой статье мы постараемся осветить