Що важливо знати про планування електрики і розташуванні розеток в квартирі / будинку

  1. Планування на першому місці
  2. Визначтеся з висотою
  3. Ванна кімната
  4. кухня
  5. житлові кімнати
  6. Дитяча
  7. З якого боку розташувати вимикач в кімнаті
  8. Тепла підлога для ванною або всієї квартири
  9. думка експерта

Комфорт і затишок місця, де ви живете, залежить від безлічі речей. Наприклад, від меблів або наявності картин, дизайну інтер'єру, освітлення. Але якщо не приділяти уваги дрібницям, відчуття комфорту буде не повним. У цій статті ми розповімо про те, як правильно розташувати в будинку або квартирі розетки і вимикачі - щоб вони не тільки виконували свої функції, але були безпечні для мешканців, і не вибивалися із загального антуражу.

У цій статті ми розповімо про те, як правильно розташувати в будинку або квартирі розетки і вимикачі - щоб вони не тільки виконували свої функції, але були безпечні для мешканців, і не вибивалися із загального антуражу

Ремонт потрібно начитати з правильного планування розводки ліній електропостачання та визначення розташування джерел освітлення і електроприладів - про це вам скаже будь-який професійний електрик. Від розташування розеток і вимикачів в приміщенні буде залежати не тільки ергономіка їх використання, а й зовнішній вигляд кімнати. Якщо цього не зробити спочатку - є велика ймовірність того, що позитивні враження від ремонту виявляться зіпсовані. Стирчить посередині стіни розетка буде не тільки безглуздо виглядати, але і зробить незручним щоденне використання цих приладів. Для того щоб такого не сталося, при плануванні розводки варто дотримуватися кількох простих правил.

Планування на першому місці

Для початку визначте, скільки розеток вам знадобиться. Ретельно продумайте, як вони будуть використовуватися: пропишіть для кожної своє підключається пристрій, включаючи мобільні. Також необхідно пам'ятати: щоб розетки не «сховалися» за шафу або диван - краще спланувати розстановку меблів у будинку заздалегідь. Це значно спростить вам життя в майбутньому. Якщо ви цього не зробите, подальші оздоблювальні «чистові» роботи вже не дозволять все це справа «переграти» в разі потреби. І пізніша установка кондиціонера або теплої підлоги може вилитися в дорогий ремонт: заново доведеться руйнувати стіни, протягувати дроти, робити нову чистову обробку. Або - прокладати дроти в пластикових коробах поверху, що зіпсує зовнішній вигляд кімнати.

Спочатку варто визначитися, для якого пристрою буде використовуватися кожна розетка в будинку. Виходячи з цього, кількість розеток необхідно запланувати з запасом - нехай краще буде кілька зайвих, ніж декількох не вистачати. Хорошим рішенням в даному випадку стане установка вбудованих розеткових блоків: вони можуть містити як виключно розетки, так і вимикачі, спеціальні виходи для підключення гаджетів і акустики і т.д. Рамки розеткових блоків, як правило, розраховані на 2-4 «посадочних» місця, але зустрічаються і більш «ємні».

Визначтеся з висотою

При розташуванні електрики в будинку сьогодні часто керуються так званим «євростандартом». Однак, згідно з технічним кодексу усталеної практики Республіки Білорусь ТКП 339-2011 (02230), встановлювати вимикачі стоїть на висоті від 80 до 170 см від рівня чистої підлоги, а розетки - на висоті 80 сантиметрів від підлоги. Втім, керуватися цими нормами можна не завжди, про що в кінці статті розповідає наш експерт.

Ванна кімната

Дотримуйтесь «правилом мокрих зон»: вся електрика повинна розташовуватися вище комунікацій водопостачання. Також, не варто монтувати розетки близько до змішувачів або раковин.

У ванній все вимикачі і розетки варто розташовувати на відстані в 1 метр і більше від рівня підлоги. При наявності душової кабіни, вимикач повинен бути віднесений від неї на відстань не менше 60 см від дверцята кабіни. Також, щоб запобігти можливим нещасним випадкам, при монтуванні розеток у ванній (або на кухні) поруч з мийкою, обов'язково варто зупинити свій вибір на вологозахищених розетках.

кухня

У сучасній кухні розташовується велика кількість стаціонарної побутової техніки: витяжка, холодильник, посудомийна машина, мікрохвильова піч і електроплита. Вся ця техніка підключена до мережі постійно, тому на кожен пристрій коштує обов'язково виділити окрему розетку, відмовившись від подовжувачів - інакше перебої в електромережі можуть привести до сумних наслідків.

Значно спростить приготування їжі розташування розеток над стільницею. Це дозволить зручно підключати будь-яку мобільну кухонну техніку, наприклад - блендер або кухонний комбайн. Важливе нагадування для тих, у кого є посудомийна машина - ні в якому разі не можна розташовувати розетки за нею! Правильніше підключити посудомийку до розетки, розташованої праворуч або ліворуч.

житлові кімнати

Жодне затишне житло не обходиться сьогодні без сучасної техніки і електроніки. Самий поширені зразок підключається електроніки - телевізор. Для розташування розеток під телевізор стоїть відразу вирішити: телевізор буде стояти на меблів (підставці) або висіти на стіні.

При установці телевізора на предмет меблів / підставку варто розташувати розетки на висоті в 30 см від підлоги. Якщо ж ви вирішите повісити телевізор на стіну - встановіть розетки на відстані в 120 см від підлоги, це дозволить закрити їх від поглядів самим телевізором і візуально «розвантажить» стіну, позбавить від виду простягнутих до електроніки кабелів живлення.

Також заздалегідь варто продумати, якою буде трансляція на телевізорі і яка кількість техніки буде поруч з ним підключатися. Від цього буде залежати число звичайних і слабкострумових розеток. Майже всі сучасні моделі телевізорів оснащені SMART-функціями, що дозволяє підключати їх до інтернету. Логічно буде одразу розташувати в одному розетковими блоці модулі з виходами для телефонного або мережевого кабелю. У разі наявності аудіо-відео-апаратури, хорошим способом прибрати зайві дроти стануть модулі з HDMI-виходами і виходами для підключення акустики.

Дитяча

Діти в своїй кімнаті проводять багато часу за іграми або навчанням, тому для такого приміщення буде не зайвим встановити кілька додаткових розеток. Згідно з технічним кодексу, вимикачі варто розташувати на висоті в 170 см від підлоги, а розетки - на висоті в 80 см і вище. Слід пам'ятати, що діти активні і пізнають світ на дотик. Щоб уберегти їх від нещасного випадку, відмінним рішенням стане вибір розеток із захистом. Як правило, отвори в таких розетках закриваються спеціальними заглушками.

З якого боку розташувати вимикач в кімнаті

Висота вимикачів, згідно з технічним кодексу, в кімнаті повинна складати 80-170 сантиметрів від рівня підлоги. Оригінальним рішенням буде поєднати вимикач і розетки в одній рамці: в ряді випадків це дозволяє сконцентрувати всі необхідні виходи в одному зручному місці і заощадити на зайвої проводці. Винятком є ​​ванна кімната - тут вимикачі варто розташовувати на висоті 100-115 сантиметрів від підлоги.

Але бувають і виключення, наприклад - якщо у вас стоїть секційна меблева стінка, і необхідно розташувати вимикач над однією із секцій, на висоті, вище стандартної. В такому випадку, необхідно розраховувати висоту вимикача, виходячи з висоти конкретних предметів (або секцій) меблів.

Також, не варто забувати і про розташування вимикачів щодо двері. Багато хто використовує найпоширеніший варіант - двері відкриваються однією рукою, а вимикач - натискається інший. У разі, якщо в квартирі живуть тільки дорослі, положення вимикача біля входу стоїть розрахувати, виходячи з середнього зросту мешканців - так, щоб він відразу попадав під руку при вході в кімнату, щоб не доводилося тягнутися за ним вгору.

У разі, якщо в квартирі живуть тільки дорослі, положення вимикача біля входу стоїть розрахувати, виходячи з середнього зросту мешканців - так, щоб він відразу попадав під руку при вході в кімнату, щоб не доводилося тягнутися за ним вгору

Тепла підлога для ванною або всієї квартири

Тепла підлога - відмінне технічне і функціональне рішення, нерідко застосовується в приватних будинках і квартирах, особливо - в кухнях і ванних кімнатах. Він підвищує комфорт користування цими приміщеннями, допомагає зберігати підлогу сухим, підтримує комфортну температуру. Існує кілька видів теплих підлог. Найпоширеніші (крім водяних) - інфрачервоний і кабельний. Якщо ви вирішили встановити собі таку підлогу, не забудьте про датчик теплої підлоги. За допомогою цього нехитрого пристрою можна регулювати температуру нагрівання приміщення і повністю контролювати роботу системи.

Такий датчик найправильніше розташовувати поруч з приміщенням, в якому розташований тепла підлога. Для більшої функціональності, можна об'єднати датчик в одному блоці з вимикачем або розеткою. Якщо ж ви хочете, щоб пристрій не виділялося в інтер'єрі квартири або будинку - виберіть прихований терморегулятор.

Дотримуючись цих рекомендацій, ви зможете точно спланувати всю електрику в будинку або квартирі, убезпечите себе і своїх дітей, позбудетеся від дискомфорту під час подальшої експлуатації.

Текст: Кирило Пачковський

думка експерта

Суворого дотримання норм, обумовлених в ТКП 339-2011, дотримуються, в основному, підрядні організації, що діють у суворій відповідності з проектною документацією. Якщо брати багатоквартирний панельний будинок, то в самій панелі вже передбачені відповідні канали для електропроводки і місця виведення розеток / вимикачів - якраз відповідно до ТКП. Якщо ж будинок монолітний (цегляний) - там можна варіювати висоту розташування відповідно до так званим «євростандартом»: 0.3м - для розеток і 0.9м - для вимикачів на стіні. У кухнях висота розташування розеток над стільницею залежить від висоти самої стільниці. Як правило, це 1.1 метр і навіть вище. У приватному житловому будинку ситуація схожа: перед прокладкою електропроводки розробляється індивідуальний проект електропостачання житлового будинку, в якому місця висновків розеток і вимикачів показані на вигляді зверху, і прив'язані до відстаней від стін приміщення. Тому, фактично, висота розташування розеток від рівня підлоги може бути будь-який, і не відповідати строго ТКП 339-2011. Якщо дотримані всі інші вимоги (особливо - що впливають на безпеку) - такі проекти, як правило, проходять узгодження і приймання.

Андрій / виконроб по електромонтажних робіт ТОВ «Ефас» (efas.by)

Задати питання експерту

Новости
Строим Баню своими руками
Прежде чем начинать строить баню своими руками нужно выбрать материал, из которого её будем строить. Самая теплая баня получается из камыша и глины. Баня из деревянных бревен или из кирпича также очень

Как построить баню дешево своими руками
Баня является излюбленным местом отдыха для многих. Ее самостоятельно можно соорудить на дачном участке или на территории собственного дома. Постройка такого строения – процесс довольно продолжительный

Баня своими руками: основные рекомендации
Любовь к бане у русского человека передается из поколения в поколение и уже заложена в самих генах. Многие из нас, будучи еще совсем детьми, парились в баньке со своими отцами и дедами, а, повзрослев,

Как правильно построить баню своими руками: инструкции, фото, видео и полезные советы
Каждый второй, а может быть и первый, мечтает о бане. Это место для отдыха, расслабления и очищения. И конечно, эпицентр оздоровления, источник целительной силы и энергии. Многие задумываются о том,

Русская баня своими руками – от проекта до отделки + Видео
1 Особенности русской бани В древности для знати строили "чистилище" русского духа из рубленого бревна. Считалось, что главной характерной чертой бани является легкий пар. Влажность в парной должна быть

Строим баню своими руками: варианты возведения
Итак, строим баню своими руками. Какие же именно работы делаются в первую очередь? Любое строительство необходимо начинать с фундамента. Для несложной конструкции бани, например из бруса, подойдет

Строим гараж из металлопрофиля своими руками + чертежи, фото и видео
Построить гараж из металлопрофиля своими руками под силу каждому домовладельцу. Вам не понадобятся специфические навыки. Достаточно изучить технологию и следовать её основным требованиям. Что такое

Как построить баню? Строительство бани от фундамента до крыши
Баня является неотъемлемой частью русского быта. И даже наш соотечественник, пронизанный духом современности, не откажется от хорошей возможности попариться в семейной бане, построенной своими руками

Как правильно построить русскую деревянную баню на даче: устройство, поэтапное строительство (фундамент, стены, полы, крыша, полок, парная), технология, постройка - строим баню своими руками (пошаговая инструкция, правила, советы, рекомендации, фото)
Как бы ни хвалили финские сауны, японские офуро и турецкие хамамы, но лучше русских бань ничего нет. Поэтому неудивительно, что многие владельцы загородных домов и дач хотят иметь свою баню. Часть из

Как построить баню своими руками правильно и быстро: щитовую, дешевую, фото и видео
  Постройка собственной бани на участке загородного дома, дело достаточно серьезное и хлопотное, поэтому подойти к этому вопросу нужно с полной ответственностью. В этой статье мы постараемся осветить