Висота труби димаря над коником даху: розрахунок і приклад

 1. Чому необхідно точно розраховувати висоту каналу
 2. Оптимальна висота димоходу на даху
 3. плоский дах
 4. скатний дах
 5. Висота вентиляції
 6. аеродинамічний розрахунок
 7. розрахунок тяги
 8. приклад
 9. Питання та відповіді

Простому обивателю може здатися, що система відводу отруйних продуктів згоряння - нескладний механізм, створити який не представляє особливих труднощів Простому обивателю може здатися, що система відводу отруйних продуктів згоряння - нескладний механізм, створити який не представляє особливих труднощів.

Димохід є, здавалося б, звичайної трубою, через яку видаляються димові гази, і від нього взагалі нічого не залежить. Однак така думка є хибною.

Насправді вертикальний канал є важливою конструкцією, що впливає на наступні параметри:

 • витрата пального речовини;
 • ККД котла;
 • економічність системи опалення.

Перш ніж приступати до монтажу пристрою для відводу продуктів згоряння, необхідно заздалегідь вирішити кілька важливих технологічних питань, що стосуються:

 • висоти;
 • матеріалу;
 • перетину;
 • місце знаходження;
 • простоти обслуговування.

У цій статті ми детально розповімо про те, якої висоти має бути димар.

Чому необхідно точно розраховувати висоту каналу

 1. Потрібно домогтися збільшення ККД опалювальної системи. Якщо піднесення трубного пристрою над дахом виконано грамотно, це гарантує максимальну віддачу тепла при меншій витраті палива.
 2. Важливо забезпечити повну безпеку конструкції. Якщо розрахунок висоти каналу був зроблений невірно, токсичні продукти горіння почнуть проникати всередину приміщення. Щоб цього не сталося, необхідно створити хорошу тягу.
 3. Потрібно повністю виключити ризик загоряння. Коли висота димової труби над дахом становить менше норми, охолодження гарячих газів відбувається набагато повільніше, що збільшує ймовірність виникнення пожежі в кілька разів.

Які параметри впливають на висоту димохідної труби

Кожен майстер повинен знати, як розрахувати висоту вертикального каналу. Професіонали радять робити розрахунки за наведеною нижче формулою: Кожен майстер повинен знати, як розрахувати висоту вертикального каналу

Грунтуючись на подібних математичних величинах, можна отримати конкретні дані, від яких залежить показник висоти каналу над дахом:

 1. Метеорологічні умови області, в яких буде встановлена димохідна труба (А). У північних районах цей коефіцієнт дорівнює 160, в інших же він береться з описових документів.
 2. Кількість речовини, яка проходить по трубі за певний час (Мi). Такі дані наводяться в інструкції опалювального обладнання.
 3. З якою швидкістю відбувається осідання дрібних частинок, які утворюються при горінні палива (F). При топці дровами з'являється зола, для якої коефіцієнт становить 25. Якщо застосовується електричне нагрівальний пристрій, значення F дорівнює одиниці.
 4. Концентрація різних речовин в чадному газі, що вимагають якнайшвидшого видалення (Спдкi і Сфi). Ці параметри можна подивитися в описовій документації опалювального приладу.
 5. Обсяг виходу газу (V).
 6. Різниця температур виходить і вхідного повітря (Т).

Виконати такі розрахунки самостійно зможе далеко не кожен, оскільки вони досить складні і вимагають спеціальних знань. З цією метою рекомендується звернутися до професіоналів.

Оптимальна висота димоходу на даху

Значення цієї величини з урахуванням форми верхньої конструкції будівлі стандартизовано і прописано в СНиП 2.04.05-91. Такий параметр розраховується в певному порядку.

плоский дах

При відсутності парапетів або інших подібних пристроїв мінімальне значення висоти димаря над покрівлею повинна становити 120 см.

Якщо є захисні бордюри або аналогічне обладнання, необхідно збільшити довжину пічної труби. Розрахувати висоту цілком можливо, попередньо додавши один метр до максимальної довжині самого опалювального обладнання.

Коли на даху знаходиться  вентиляційна труба  , Димоотводним конструкція встановлюється на півметра вище висоти воздуховода Коли на даху знаходиться вентиляційна труба , Димоотводним конструкція встановлюється на півметра вище висоти воздуховода. Причому спорудження для відведення продуктів згоряння обов'язково повинно бути закріплено на відстані 5 м від змонтованої вентиляційної шахти.

скатний дах

При виконанні розрахунку висоти враховується місцезнаходження димоходу, а саме висота труби від коника покрівлі.

Якщо відстань між вертикальним каналом і верхньої горизонтальною лінією перетину двох площин не перевищує 1,5 м, значення мінімальної висоти береться рівним 0,5 м.

Висота каналу над коником повинна відповідати максимальній висоті даху, якщо конструкція знаходиться в 1,5-3 м від горизонтальної лінії перетину двох скатів.

Коли димоотводним труба розташована на даху, а коник віддалений від неї більш ніж на 3 м, між кінцем труби і горизонтальній направляючої елемента будови верхньої конструкції будівлі необхідно створити кут, рівний 10 градусам. Коли димоотводним труба розташована на даху, а коник віддалений від неї більш ніж на 3 м, між кінцем труби і горизонтальній направляючої елемента будови верхньої конструкції будівлі необхідно створити кут, рівний 10 градусам

Крім того, при визначенні висоти димаря враховуються і деякі додаткові чинники, наприклад, розміщення біля будівлі дерев або будь-яких будівель.

При наявності сторонніх елементів утворюється особлива зона, яка отримала назву «вітрової підпір». На цій ділянці неможливо створити потрібну тягу для нормального функціонування опалювального пристрою.

Щоб прискорити рух газів вгору по трубі, потрібно збільшити висоту димохідної конструкції на 0,5 м. В результаті вона покине вітрову зону.

Приблизно така ж ситуація виникає при монтажі опалювального обладнання в прибудові до будівлі.

Приблизно така ж ситуація виникає при монтажі опалювального обладнання в прибудові до будівлі

Висота вентиляції

Розрахунок висоти вентиляційної труби проводиться аналогічно димохідної. Для цього беруться стандартні значення з нормативних документів. Основною вимогою, що пред'являються до цієї конструкції, є її розташування. Якщо димохід і воздуховод розташовані ближче 3 м один до одного, дозволяється робити однакову висоту.

Габарити вентиляційної труби і її діаметр не повинні заважати провітрювання котельні. Для цього необхідно враховувати кількість кисню в приміщенні.

Обсяг нагрітого повітря, що надходить в будівлю, опалювальне котлом, береться з розрахунку 3 м³ на 1 м² площі за одну годину. Для котелень цей параметр повинен складати 180 м³ на годину.

Для котелень цей параметр повинен складати 180 м³ на годину

аеродинамічний розрахунок

Для проведення такого обчислення без спеціальних знань не обійтися. В цьому випадку потрібно вдатися до використання досить складних формул.

Звичайно, такий розрахунок можна виконати і за допомогою комп'ютерної програми, проте рекомендується довірити таку роботу грамотного фахівця.

Але перш ніж звернутися до професіонала, подумайте, наскільки ці обчислення необхідні. Наведені вище рекомендації дозволяють не використовувати аеродинамічний розрахунок димової труби.

розрахунок тяги

Будь-яка вентиляційна система не зможе нормально функціонувати без хорошої тяги, яку створює різницю тиску всередині і зовні приміщення.

Щоб зробити розрахунок тяги димаря, потрібно висоту каналу помножити на величину різниці щільності внутрішнього і зовнішнього повітря.

Щоб зробити розрахунок тяги димаря, потрібно висоту каналу помножити на величину різниці щільності внутрішнього і зовнішнього повітря

Обчислення проводиться за такою формулою:

F = A (PВ - Pд) h,

 • F - тяга;
 • А - коефіцієнт;
 • PВ - щільність зовнішнього повітря;
 • Pд - щільність димових газів;
 • h - висота труби.

приклад

Коли паливо згорає в топці, відбувається видалення нагрітих газів. Природна тяга виникає за рахунок різниці температур всередині і зовні приміщення.

Щільність повітря і температура знаходяться в прямій залежності. При обчисленні Не бере до уваги динамічний тиск, так як швидкості процесу дуже низькі.

Всі дані підставляються в відоме рівняння Бернуллі. Далі знаходяться значення втрат тиску, потім робиться їх порівняння з параметром тяги.

При отриманні однакових показників подальший розрахунок не має сенсу. Система буде нормально працювати, продукти горіння почнуть віддалятися в повній мірі.

Система буде нормально працювати, продукти горіння почнуть віддалятися в повній мірі

При недотриманні рівності потрібно збільшити рівень тяги або знизити кількість втрат. Для реалізації першого способу можна:

 • подовжити димохідну трубу;
 • збільшити різницю температур.

Для зниження втрат тиску рекомендується скористатися наступними методами:

 • зробити стінки каналів більш гладкими;
 • зменшити шлях газів, що видаляються;
 • зменшити число поворотів;
 • збільшити перетин.

За такою ж методикою обчислюється природна вентиляція всередині приміщення.

Питання та відповіді

Питання: Є цегляна труба розміром 400х900 або 500х700 мм. Висота димоходу, якщо врахувати 10 градусів від поверхні коника, сягатиме 3 м. Ростовська область славиться своїми сильними вітрами. Чи не зламається конструкція?

Відповідь: Такого статися не повинно. Щоб виключити всякі хвилювання, цегляна пристрій можна додатково ошпарити металевим каркасом. Іноді для посилення конструкції всередину встановлюється азбестова труба. При цьому потрібно пам'ятати, що подібні дії дозволяється проводити, якщо температура газів не перевищує 300 градусів. При великих значеннях виріб з азбесту використовувати заборонено.

Питання: На даху встановлено дві труби, що стикаються між собою. Вони змонтовані на одному рівні. Перший виріб йде від каміна, друге - від грубки. Самі конструкції перебувають нижче коника. Можливо, з цієї причини в відкритому вогнищі буває погана тяга. Однак в іншому опалювальному спорудженні рух газів завжди нормальне.

Чи правильно я думаю, що якщо «наростити» камінну трубу, аналогічні дії потрібно буде виконати і з конструкцією від грубки? В іншому випадку в камінній трубі чи не з'явиться вітру, отже, погіршиться і тяга.

Відповідь: Саме так і треба зробити. Однак конструкція від відкритого вогнища схильна до впливу і інших сил, що ускладнюють тягу, наприклад, протягу.

Схожі статті:

Чи не зламається конструкція?
Чи правильно я думаю, що якщо «наростити» камінну трубу, аналогічні дії потрібно буде виконати і з конструкцією від грубки?
Новости
Строим Баню своими руками
Прежде чем начинать строить баню своими руками нужно выбрать материал, из которого её будем строить. Самая теплая баня получается из камыша и глины. Баня из деревянных бревен или из кирпича также очень

Как построить баню дешево своими руками
Баня является излюбленным местом отдыха для многих. Ее самостоятельно можно соорудить на дачном участке или на территории собственного дома. Постройка такого строения – процесс довольно продолжительный

Баня своими руками: основные рекомендации
Любовь к бане у русского человека передается из поколения в поколение и уже заложена в самих генах. Многие из нас, будучи еще совсем детьми, парились в баньке со своими отцами и дедами, а, повзрослев,

Как правильно построить баню своими руками: инструкции, фото, видео и полезные советы
Каждый второй, а может быть и первый, мечтает о бане. Это место для отдыха, расслабления и очищения. И конечно, эпицентр оздоровления, источник целительной силы и энергии. Многие задумываются о том,

Русская баня своими руками – от проекта до отделки + Видео
1 Особенности русской бани В древности для знати строили "чистилище" русского духа из рубленого бревна. Считалось, что главной характерной чертой бани является легкий пар. Влажность в парной должна быть

Строим баню своими руками: варианты возведения
Итак, строим баню своими руками. Какие же именно работы делаются в первую очередь? Любое строительство необходимо начинать с фундамента. Для несложной конструкции бани, например из бруса, подойдет

Строим гараж из металлопрофиля своими руками + чертежи, фото и видео
Построить гараж из металлопрофиля своими руками под силу каждому домовладельцу. Вам не понадобятся специфические навыки. Достаточно изучить технологию и следовать её основным требованиям. Что такое

Как построить баню? Строительство бани от фундамента до крыши
Баня является неотъемлемой частью русского быта. И даже наш соотечественник, пронизанный духом современности, не откажется от хорошей возможности попариться в семейной бане, построенной своими руками

Как правильно построить русскую деревянную баню на даче: устройство, поэтапное строительство (фундамент, стены, полы, крыша, полок, парная), технология, постройка - строим баню своими руками (пошаговая инструкция, правила, советы, рекомендации, фото)
Как бы ни хвалили финские сауны, японские офуро и турецкие хамамы, но лучше русских бань ничего нет. Поэтому неудивительно, что многие владельцы загородных домов и дач хотят иметь свою баню. Часть из

Как построить баню своими руками правильно и быстро: щитовую, дешевую, фото и видео
  Постройка собственной бани на участке загородного дома, дело достаточно серьезное и хлопотное, поэтому подойти к этому вопросу нужно с полной ответственностью. В этой статье мы постараемся осветить