Висота установки розеток і вимикачів

 1. Вимоги до розміщення
 2. Забезпечення електробезпеки при установці
 3. Вибір способу розташування

Головним критерієм, яким визначається розташування розеток і вимикачів, є зручність їх використання. Разом з тим, необхідно забезпечити максимальну безпеку в експлуатації електроприладів і естетичність інтер'єру приміщення. В даний час більшість квартир старої споруди обладнано розетками та вимикачами, які розташовані на висоті 90 або 160 см від підлоги. У багатьох випадках таке відстань виявляється не дуже зручним з точки зору комфортної експлуатації. Справа в тому, що розміщення вимикача на рівні плеча дорослої людини не завжди комфортно для тих членів сім'ї, чий зріст значно нижче. Саме тому виникає необхідність зробити більш зручним розташування цих елементів електричної проводки.

Саме тому виникає необхідність зробити більш зручним розташування цих елементів електричної проводки

Вимоги до розміщення

На сьогоднішній день не існує ніяких особливих вимог по розташуванню розеток і вимикачів .

В європейських країнах висота установки розеток жорстко не регламентується, однак загальноприйнятим вважається монтаж цих пристроїв на рівні 30 см від підлоги. При цьому встановлювати вимикачі можна від 30 до 90 см від підлогового покриття, виходячи зі зручності їх використання. У побуті таке розміщення часто називають «євростандартом».

У побуті таке розміщення часто називають «євростандартом»

Так само, як і євростандарт, правила улаштування електроустановок (ПУЕ) не пред'являють особливих вимог до висоти розміщення розеток або вимикачів, обмежуючись рекомендацією щодо їх установці в найбільш зручному для користувача місці.

Так само, як і євростандарт, правила улаштування електроустановок (ПУЕ) не пред'являють особливих вимог до висоти розміщення розеток або вимикачів, обмежуючись рекомендацією щодо їх установці в найбільш зручному для користувача місці

Що стосується монтажу розетки або вимикача світла при вході в приміщення, то прийнято робити це на висоті опущеної руки дорослої людини. Така рекомендація знайшла відображення у вітчизняних офіційних документах. Зокрема в СП 31-110-2003 йдеться про необхідність розміщення вимикачів біля вхідних дверей в приміщення, з боку дверної ручки на відстані до одного метра від підлоги. Таке ж розміщення вимикачів передбачає і євростандарт. Воно дозволяє не тільки швидко знайти вимикач в темній кімнаті, але і не створює перешкод при використанні його дітьми.

Воно дозволяє не тільки швидко знайти вимикач в темній кімнаті, але і не створює перешкод при використанні його дітьми

У кімнатах, що мають велику площу, слід подбати не тільки про найбільш зручному користувачеві рівні розміщення вимикачів, а й про забезпечення максимальної зручності управління освітленням. Для цих цілей широко використовуються різні схеми підключення прохідних вимикачів . Вибрати одну з них можна, виходячи з індивідуальних особливостей приміщення.

Забезпечення електробезпеки при установці

Відсутність чітких вимог викликає велику кількість суперечок навколо того, як правильно робити розводку розеток і вимикачів в житлових приміщеннях. Установка цих пристроїв повинна забезпечувати високий рівень електробезпеки при експлуатації електричних приладів. Тобто певні вимоги до неї все ж є, однак безпосередньо не пов'язані з зручністю експлуатації.

Головною небезпекою, яка пов'язана з використанням розглянутих елементів електричної проводки, є їх доступність. Тобто якість, що забезпечує зручність експлуатації цих пристроїв, негативно позначається на електробезпеки. Особливо актуальним це стає в квартирах, де проживають маленькі діти.

У таких випадках рекомендується з особливою ретельністю підходити до вибору електричних розеток, а також дотримуватися всі необхідні умови при їх підключенні
У таких випадках рекомендується з особливою ретельністю підходити до вибору електричних розеток, а також дотримуватися всі необхідні умови при їх підключенні.

Щоб забезпечити максимальний рівень електробезпеки при експлуатації розеток, слід дотримуватися таких правил:

 • використовувати вироби з високим ступенем захищеності від зовнішніх механічних впливів, а також пилу і вологи. Особливо це важливо в приміщеннях з підвищеною вологістю, таких як ванна кімната або суміщений санвузол.

Особливо це важливо в приміщеннях з підвищеною вологістю, таких як ванна кімната або суміщений санвузол

 • Підключення окремих груп розеток і вимикачів слід робити з використанням диференціальних автоматів або УЗО . Така автоматика спрацьовує в разі виникнення витоку струму через пошкоджену ізоляцію. Це дозволяє зробити неможливим поразки людей електричним струмом в разі дотику їх до незаземленим корпусам електроприладів.

Це дозволяє зробити неможливим поразки людей електричним струмом в разі дотику їх до незаземленим корпусам електроприладів

 • Використовувати заземлення. Така вимога може бути виконано при заміні старої проводки. Якщо ремонтні роботи в квартирі не передбачають таких масштабних змін, а обмежуються тільки зміною місця розташування розеток і вимикачів, то немає сенсу купувати дорогі моделі з додатковим заземлюючим контактом. Потрібно також зауважити, що підключення потужних електроприладів, таких як пральна машина, бойлер або для варки поверхня, в обов'язковому порядку передбачає використання окремої розетки. Для неї потрібно провести виділену лінію до розподільного щитка, що підключається через власний автоматичний вимикач .
 • Розташування розеток на кухні має особливість, пов'язану з великою кількістю що знаходяться в цій кімнаті електроприладів, а також досить жорсткими умовами експлуатації. Тому для забезпечення зручного і в той же час надійного електропостачання рекомендується використовувати достатню кількість роз'ємів. При цьому розташовуються вони, як правило, на рівні 15 см від поверхні стільниці.

При цьому розташовуються вони, як правило, на рівні 15 см від поверхні стільниці

 • Мінімальна відстань, на якому можна розташовувати штепсельні розетки або вимикачі від труб газопровідної системи, становить 50 см.
 • При використанні таких пристроїв у ванних кімнатах рекомендується забезпечити їх підключення через розділовий трансформатор або ПЗВ з номінальним струмом до 30 мА. Крім того, не можна розташовувати розетки або вимикачі ближче, ніж на 60 см від дверного отвору душових кабін, краю ванни або раковини.

Вибір способу розташування

Для того щоб вибрати найбільш підходящий спосіб розташування електроустановочних виробів в приміщенні, має сенс керуватися такими рекомендаціями:

 1. Визначитися з кількістю і потужністю споживачів, харчування яких буде здійснюватися від розеток в кожному приміщенні.
 2. Скласти схему розміщення меблів з урахуванням розмірів її елементів. При цьому необхідно визначити місця підключення стаціонарних споживачів електроенергії. Розетки для них краще розташовувати таким чином, щоб проводів не було видно.
 3. Позначити на схемі місця оптимального розташування розеток і вимикачів. При цьому слід враховувати також телефонні і телевізійні розетки.

На закінчення необхідно сказати, що найбільш прийнятний варіант установки розеток і вимикачів визначається безпосередньо господарями квартири виходячи зі своїх особистих переваг. Наприклад, розташування вимикача на рівні 160 см від підлоги зручно з точки зору розміщення предметів меблів, що не загороджують пристрій при різних перестановках. Висока розміщення розеток дозволяє уникнути незручностей при включенні і відключенні переносних електроприладів. Що стосується євростандарту при установці подібних пристроїв, то його переваги полягають підвищеному зручності експлуатації.

Таким чином, якщо дотримані всі необхідні умови для забезпечення безпечної експлуатації розеток і вимикачів, то єдиною умовою, що регламентує їх розташування, є зручність експлуатації.

Новости
Строим Баню своими руками
Прежде чем начинать строить баню своими руками нужно выбрать материал, из которого её будем строить. Самая теплая баня получается из камыша и глины. Баня из деревянных бревен или из кирпича также очень

Как построить баню дешево своими руками
Баня является излюбленным местом отдыха для многих. Ее самостоятельно можно соорудить на дачном участке или на территории собственного дома. Постройка такого строения – процесс довольно продолжительный

Баня своими руками: основные рекомендации
Любовь к бане у русского человека передается из поколения в поколение и уже заложена в самих генах. Многие из нас, будучи еще совсем детьми, парились в баньке со своими отцами и дедами, а, повзрослев,

Как правильно построить баню своими руками: инструкции, фото, видео и полезные советы
Каждый второй, а может быть и первый, мечтает о бане. Это место для отдыха, расслабления и очищения. И конечно, эпицентр оздоровления, источник целительной силы и энергии. Многие задумываются о том,

Русская баня своими руками – от проекта до отделки + Видео
1 Особенности русской бани В древности для знати строили "чистилище" русского духа из рубленого бревна. Считалось, что главной характерной чертой бани является легкий пар. Влажность в парной должна быть

Строим баню своими руками: варианты возведения
Итак, строим баню своими руками. Какие же именно работы делаются в первую очередь? Любое строительство необходимо начинать с фундамента. Для несложной конструкции бани, например из бруса, подойдет

Строим гараж из металлопрофиля своими руками + чертежи, фото и видео
Построить гараж из металлопрофиля своими руками под силу каждому домовладельцу. Вам не понадобятся специфические навыки. Достаточно изучить технологию и следовать её основным требованиям. Что такое

Как построить баню? Строительство бани от фундамента до крыши
Баня является неотъемлемой частью русского быта. И даже наш соотечественник, пронизанный духом современности, не откажется от хорошей возможности попариться в семейной бане, построенной своими руками

Как правильно построить русскую деревянную баню на даче: устройство, поэтапное строительство (фундамент, стены, полы, крыша, полок, парная), технология, постройка - строим баню своими руками (пошаговая инструкция, правила, советы, рекомендации, фото)
Как бы ни хвалили финские сауны, японские офуро и турецкие хамамы, но лучше русских бань ничего нет. Поэтому неудивительно, что многие владельцы загородных домов и дач хотят иметь свою баню. Часть из

Как построить баню своими руками правильно и быстро: щитовую, дешевую, фото и видео
  Постройка собственной бани на участке загородного дома, дело достаточно серьезное и хлопотное, поэтому подойти к этому вопросу нужно с полной ответственностью. В этой статье мы постараемся осветить