Взаємодія алельних генів

  1. 1. Повне домінування
  2. 2. Неповне домінування
  3. 3. Кодомінування
  4. 4. Множинний алелізм

Привіт, шановні читачі блогу репетитора біології по Скайпу biorepet-ufa.ru .

У попередній статті говорилося про те, що перш ніж приступити до вирішення завдання з генетики, треба мати чітке уявлення до якого типу завдань вона відноситься. Тобто до взаємодій алельних або неалельних генів.

У цій статті розберемо, що означають назви різних варіантів завдань на взаємодію алельних генів: 1) повне домінування, 2) неповне домінування, 3) кодоминирование і 4) множинний алелізм.

1. Повне домінування

Це коли домінантний алельних ген (А) в гетерозиготному організмі (Аа) повністю приховує присутність рецесивного алеля гена (а). Якраз явище повного домінування відображено в 1 законі Менделя - законі одноманітності гібридів першого покоління .

Випадково так вийшло у Менделя або не випадково, але найвідоміші його досліди з вивчення успадкування у гороху форми насіння (1), кольору насіння (2), кольору квіток (3), розташування квіток - пазухи або верхівкові (4), висоти рослин ( 5), кольору бобів (6) і їх форми (7) виявилися саме прикладами взаємодії алельних генів з повним домінуванням одного алеля над іншим.

Завжди при повному домінуванні у генетичних гібридів першого покоління, тобто гетерозигот - Аа, отриманих від схрещування генетично чистих гомозиготних батьківських ліній АА (пурпурові квіти) з аа (білі квіти), повністю зникали фенотипически рослини з білими квітками. Всі гібридні гетерозиготні рослини Аа за фенотипом виходили як і рослини з генотипом АА - тобто з пурпуровими квітками.

2. Неповне домінування

Цим терміном позначається такий тип взаємодії алельних генів, коли в першому поколінні від схрещування двох чистих ліній АА і аа теж проявляється як генотипическое, так і фенотипическое однаковість гібридів першого покоління: все Аа. Але всі ці гібриди фенотипически не схожі ні на одну батьківську форму, а мають нове третє проміжний прояв ознаки.

Наприклад, від схрещування рослин нічної красуні в червоними квітками (ВВ) з рослинами з білими квітками (bb), в першому поколінні утворюються рослини з рожевими квітками (Bb).

Такий тип взаємодії алельних генів з неповним домінуванням часто зустрічається в природі, в тому числі і у людини. Наприклад, у батька ніс великий, а у матері - маленький, у дитини ніс може бути середнього розміру.

3. Кодомінування

Явище Кодомінування можна розглянути на прикладі прояву груп крові у людини за системою АВО. Відомо, що групи крові за системою АВО в популяції людини контролюються двома алелями, а трьома IО, IА, IВ Виділяю слово в «популяції», так як і в цьому випадку у будь-якого конкретного людини алельних генів, відповідальних за групу крові може бути завжди тільки два з цих трьох.

Щоб це було зрозуміліше, розберемо як успадковуються групи крові у людини, яких налічується 4 фенотипических і 6 генотипических.

Щоб це було зрозуміліше, розберемо як успадковуються групи крові у людини, яких налічується 4 фенотипических і 6 генотипических

Групи крові в популяції людини контролюються двома аллельними генами, а трьома, названими IО, IА, IВ (алельних гени, відповідальні за формування групи крові людини позначаються літерою I c індексами 0, А чи В, приписаними зверху).

Зрозуміло, що в організмі кожної конкретної людини можуть бути присутніми лише якісь два алелі з цих трьох існуючих в популяції людей.

Стало відомо, що алельних гени і IВ, відповідальні за синтез певних білків агглютиногенов, домінують над третім рецесивним алелем IО, контролюючим відсутність кодування агглютиногенов.

Якщо в організмі людини присутні обидва рецесивних алельних гена, тобто якщо його генотип IО, то це буде людина фенотипически з I або, так званої, нульовий групою крові.

II і III групи крові формуються за правилом повного домінування: генетично гомозиготний організм IАIА і гетерозиготний IАIО формують II фенотипічну групу крові, а гомозиготний IВIВ і гетерозиготний IВIО формують III групу крові.

Але при спільній присутності в генотипі будь-якого людини алелей і жоден з них не домінує над іншим. Кажуть - вони Кодомінантність.

Що це означає фенотипически? Е ти два домінантних алелі і IВ, відповідаючи за утворення в організмі людини двох різних білків агглютиногенов, забезпечать у нього прояв нового властивості - IV групу крові.

4. Множинний алелізм

Коли за певний ознака відповідає не одна пара алельних генів, а кілька, то крім основних (домінантного і рецесивного) генів можуть бути присутніми алельних гени, що знаходяться за силою впливу між цими двома основними генами.

Ці алельних гени забезпечують проміжний характер успадкування: по відношенню до домінантним вони поводяться як рецесивні, а по відношенню до рецесивним - як домінантні.

Ці алельних гени забезпечують проміжний характер успадкування: по відношенню до домінантним вони поводяться як рецесивні, а по відношенню до рецесивним - як домінантні

Наприклад, у кроликів суцільна чорна забарвлення хутра обумовлена домінантним геном А, гомозиготні рецесивні тварини (аа) - білі. Але існують ще два стани цього гена, що мають власний фенотип в гомозиготному стані: шиншилової аш і гімалайської аг забарвлень. Шиншила фенотипически - суцільна сіра масть, а гімалайський фенотипически - білий, але кінчики вух, хвоста, ніг і носа пофарбовані в чорний колір.

Всі можливі генотипи даних чотирьох фенотипів забарвлень представлені в табличці нижче:

Ось ми розібрали основні типи взаємодій алельних генів.

Для тих, хто хоче швидко розібратися як треба вирішувати такі завдання з генетики, можу запропонувати мою платну книжечку.

У наступній статті опишемо основні типи взаємодій неалельних генів і ви будете готові до вирішення генетичних завдань на всі 100%.

************************************************** ***************

Хто захоче швидко навчитися вирішувати завдання з генетики, пропоную свою платну книгу .

Що це означає фенотипически?
Новости
Строим Баню своими руками
Прежде чем начинать строить баню своими руками нужно выбрать материал, из которого её будем строить. Самая теплая баня получается из камыша и глины. Баня из деревянных бревен или из кирпича также очень

Как построить баню дешево своими руками
Баня является излюбленным местом отдыха для многих. Ее самостоятельно можно соорудить на дачном участке или на территории собственного дома. Постройка такого строения – процесс довольно продолжительный

Баня своими руками: основные рекомендации
Любовь к бане у русского человека передается из поколения в поколение и уже заложена в самих генах. Многие из нас, будучи еще совсем детьми, парились в баньке со своими отцами и дедами, а, повзрослев,

Как правильно построить баню своими руками: инструкции, фото, видео и полезные советы
Каждый второй, а может быть и первый, мечтает о бане. Это место для отдыха, расслабления и очищения. И конечно, эпицентр оздоровления, источник целительной силы и энергии. Многие задумываются о том,

Русская баня своими руками – от проекта до отделки + Видео
1 Особенности русской бани В древности для знати строили "чистилище" русского духа из рубленого бревна. Считалось, что главной характерной чертой бани является легкий пар. Влажность в парной должна быть

Строим баню своими руками: варианты возведения
Итак, строим баню своими руками. Какие же именно работы делаются в первую очередь? Любое строительство необходимо начинать с фундамента. Для несложной конструкции бани, например из бруса, подойдет

Строим гараж из металлопрофиля своими руками + чертежи, фото и видео
Построить гараж из металлопрофиля своими руками под силу каждому домовладельцу. Вам не понадобятся специфические навыки. Достаточно изучить технологию и следовать её основным требованиям. Что такое

Как построить баню? Строительство бани от фундамента до крыши
Баня является неотъемлемой частью русского быта. И даже наш соотечественник, пронизанный духом современности, не откажется от хорошей возможности попариться в семейной бане, построенной своими руками

Как правильно построить русскую деревянную баню на даче: устройство, поэтапное строительство (фундамент, стены, полы, крыша, полок, парная), технология, постройка - строим баню своими руками (пошаговая инструкция, правила, советы, рекомендации, фото)
Как бы ни хвалили финские сауны, японские офуро и турецкие хамамы, но лучше русских бань ничего нет. Поэтому неудивительно, что многие владельцы загородных домов и дач хотят иметь свою баню. Часть из

Как построить баню своими руками правильно и быстро: щитовую, дешевую, фото и видео
  Постройка собственной бани на участке загородного дома, дело достаточно серьезное и хлопотное, поэтому подойти к этому вопросу нужно с полной ответственностью. В этой статье мы постараемся осветить